שתף קטע נבחר

סאיב עריקאת ממתין להשתלת ריאות בישראל

החמרה חלה במצבו של עריקאת, האחראי על המו"מ המדיני מטעם הרשות הפלסטינית. הוא נכנס לרשימת הממתינים להשתלה, וראש המודיעין הכללי הפלסטיני ימונה למחליפו. גל שמועות באשר למצבו הרפואי של אבו מאזן

 

סאיב עריקאת (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
סאיב עריקאת(צילום: רויטרס)

סאיב עריקאת, האחראי על ניהול המשא ומתן הפלסטיני עם ישראל ב-20 השנים האחרונות, המכהן גם כמזכ"ל הוועד הפועל של אש"ף, חולה במחלת ריאות קשה מאוד ונמצא ברשימת ההמתנה להשתלת ריאות בישראל או בארצות הברית. מי שצפוי להחליפו בתפקיד באופן זמני הוא ראש המודיעין הכללי הפלסטיני מאג'ד פרג'.

 

עריקאת, בן 62, סובל ממחלת פיברוזיס ריאתי, שמאופיינת בהתפתחות צלקות ברקמת הריאות ומקשה על פעילותן התקינה. המחלה מתבטאת בקוצר נשימה ושיעול ועלולה להחמיר לכדי אובדן היכולת של הריאות להעביר חמצן אל הגוף.

 

המחלה התגלתה אצל עריקאת כבר לפני יותר משנה, אולם עד כה הוא טופל בתרופות, ולאלה הייתה השפעה חיובית על גופו. ואולם לפני כמה חודשים הפסיקו התרופות להשפיע ביעילות והחלה החמרה דרמטית במצבו.

 

עריקאת החל לעבור טיפולים רפואיים באחד מבתי החולים בישראל באזור המרכז, אך הרופאים הבהירו לו שהוא חייב לעבור השתלת ריאות כדי לשרוד משום שהטיפול התרופתי הפסיק להשפיע. מאז כאמור הוא נכנס לרשימת ההמתנה להשתלת ריאות, וזאת צפויה להתקיים מיד כשיימצא לו תורם בישראל או בארצות הברית. הרופאים הישראלים של עריקאת אופטימיים באשר לסיכויי ההחלמה שלו אם אכן יעבור השתלה.

 

בינתיים הפחית עריקאת בצורה משמעותית את פעילותו הציבורית, הוא ממעט לקיים פגישות עבודה יומיות, כמעט ואינו מתראיין וחובש לעיתים מסכת חמצן שמסייעת לו לנשום. עריקאת גם מתקשה מאוד בהליכה למרחקים קצרים וזקוק לתמיכה גם כאשר הוא יוצא מהרכב בפתח הבניין שבו הוא עובד ברמאללה ועד להגעתו למעלית.

 

בעקבות מצבו הרפואי של עריקאת החליט אבו מאזן שמאג'ד פרג', שמכהן כראש המודיעין הכללי הפלסטיני, ימונה למחליפו כראש צוות המשא ומתן מרגע שהוא לא יוכל לעבוד יותר – אם בשל ניתוח ההשתלה ואם בשל החמרה נוספת במצבו. פרג' ידוע בקשריו הענפים והטובים עם גורמים דיפלומטים במערב וכן במדינות ערב, אולם חסרונו הבולט הוא שאינו דובר אנגלית שוטפת, קל וחומר שלא כמו עריקאת, שדובר אנגלית ברמת שפת אם.

 

בתוך כך מתמודדת ההנהגה הפלסטינית עם גל שמועות באשר למצבו הרפואי של אבו מאזן, וזאת מפני ששהה ביום שבת בבית חולים ברמאללה למשך כמה שעות. על פי מקורות פלסטינים במוקטעה, אבו מאזן עבר הליך בדיקות שגרתי שאותו הוא עובר בדרך כלל בעמאן, אך משום שהחליט להימנע מתיאום ביטחוני עם ישראל באשר ליציאתו לירדן – העדיף לעבור אותו ברמאללה. מקורות אחרים טענו כי לא היה מדובר בבדיקה שגרתית וכי הוא הובהל לבית החולים כיוון שהתלונן כי אינו חש בטוב. אבו מאזן בן ה-82 הוא מעשן כבד. בעבר חלה בסרטן וסבל מבעיות לב. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים