שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  עוד טלטלה בבית הלבן: טראמפ הדיח את מנהל התקשורת החדש
  נשיא ארה"ב מספק עוד דרמה, והפעם - הדחתו של אנתוני סקרמוצ'י לאחר 10 ימים בלבד. "הוא עוזב כי הוא רוצה לאפשר לראש הסגל החדש התחלה חלקה", נמסר מהבית הלבן על רקע דיווחים כי ג'ון קלי ביקש לפטר את סקרמוצ'י. בזמנו הקצר בבית הלבן הספיק מנהל התקשורת להסתבך בפליטות פה חמורות

   

   

  דרמה בבית הלבן: נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ החליט אמש (ב'), שעות ספורות לאחר שהשביע ראש סגל חדש לבית הלבן בעקבות פיטוריו של ריינס פריבוס בשבוע שעבר, להדיח גם את מנהל התקשורת החדש אנתוני סקרמוצ'י - שכיהן בתפקיד רק 10 ימים. לפי דיווחים ב"ניו יורק טיימס" וב"פוליטיקו", טראמפ למעשה החליט על הצעד הזה לבקשת ראש הסגל החדש, ג'ון קלי.

   

  סקרמוצ'י במפגש עם כתבים בימיו הספורים בתפקיד    (רויטרס)

  סקרמוצ'י במפגש עם כתבים בימיו הספורים בתפקיד    (רויטרס)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   
  השבעתו של ג'ון קלי בחדר הסגלגל    (צילום: רויטרס)

  השבעתו של ג'ון קלי בחדר הסגלגל    (צילום: רויטרס)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  "סקרמוצ'י יעזוב את תפקידו כמנהל התקשורת של הבית הלבן", נמסר אמש מהבית הלבן. "סקרמוצ'י הרגיש שיהיה הכי טוב לתת לראש הסגל ג'ון קלי התחלה חלקה ואת האפשרות לבנות את הצוות שלו בעצמו. אנחנו מאחלים לו בהצלחה".

   

  סקרמוצ'י, איש פיננסים מניו יורק, הוא תורם גדול של המפלגה הרפובליקנית. הוא אחד מנאמניו הקרובים ביותר של טראמפ, ופעמים רבות יצא להגנתו בערוצי הטלוויזיה. הוא התמנה במקומו של מייק דובקה, שהתפטר במאי אחרי קדנציה קצרה בתפקיד.

  "רוצה לתת לקלי התחלה חלקה". סקרמוצ'י (צילום: AP) (צילום: AP)
  "רוצה לתת לקלי התחלה חלקה". סקרמוצ'י(צילום: AP)

   (צילום: AP) (צילום: AP)
  (צילום: AP)


  ערב מינויו של סקרמוצ'י, כאמור לפני לא יותר משבוע וחצי, נרשמה טלטלה נוספת בבית הלבן, כאשר הדובר שון ספייסר, שמשך אליו אש רבה בחצי השנה שבה שימש כשופרו של הנשיא והגן עליו מול התקשורת, התפטר מתפקידו בעקבות התנגדותו הנחרצת למינויו של סקרמוצ'י. לפי דיווחים בתקשורת האמריקנית, ספייסר אף הגדיר את המינוי כ"טעות ענקית".

   

  בימים האחרונים היה נתון סקרמוצ'י בשערורייה תקשורתית ענקית לאחר שהטיח בשבוע שעבר האשמות בוטות ביועציו הבכירים של טראמפ - ראש הסגל ריינס פריבוס (שפוטר ביום שישי האחרון והוחלף כאמור על ידי ג'ון קלי) והאסטרטג הבכיר סטיב באנון. בראיון ל"ניו יורקר" השתלח סקרמוצ'י בשניים בשפה גסה מאוד. הוא בחר לחוות תחילה את דעתו על פריבוס וקרא לו "סכיזופרן ופרנואיד מזד***". לאחר מכן החל סקרמוצ'י להתרברב ולומר שיפטר אנשים בצוות התקשורת של טראמפ החשודים בהדלפות.

   (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
  (צילום: רויטרס)
   

  לאחר שעלב בפריבוס בשיחתו עם הכתב, עבר סקרמוצ'י לדבר על האסטרטג הבכיר של טראמפ, סטיב באנון, שאותו האשים בכך שהוא מנסה לבנות את המותג שלו "כשהוא רוכב על עוצמתו של הנשיא". סקרמוצ'י הוסיף: "אני לא סטיב באנון, אני לא מנסה למצוץ לעצמי את ה***". הנשיא טראמפ לא התייחס בפומבי להתפרצותו של סקרמוצ'י.

   

  יומיים לאחר כניסתו לתפקיד מחק סקרמוצ'י ציוצים שכתב בעבר בטוויטר שבהם הביע דעות מנוגדות לאלה של הנשיא טראמפ בתואנה שמדובר ב"הסחת דעת". "שקיפות מלאה: אני מוחק ציוצים ישנים. דעות עבר התפתחו ולא צריכות להסיח את הדעת. אני משרת את האג'נדה של נשיא ארה"ב וזה כל מה שחשוב", כתב ברשת החברתית. לאחר מכן כתב ש"הפוליטיקה של 'תפסנו אותך' נגמרה. יש לי עור עבה ואנחנו ממשיכים עם האג'נדה של הנשיא לשרת את העם האמריקני".

   

  אלו הבכירים בממשל טראמפ שעזבו או הועזבו

  מאז שנכנס טראמפ לתפקידו בינואר האחרון, הוא החליף כאמור בין היתר את ראש הסגל של הבית הלבן, היועץ לביטחון לאומי, דובר הבית הלבן, ראש הבולשת הפדרלית (FBI), ראש משרד האתיקה, דובר הצוות המשפטי, תובעת כללית וכעת - שני מנהלי תקשורת. טראמפ, שבימיו כמנחה תוכנית הריאליטי "המתמחה" הרבה לומר למתמודדים "אתה מפוטר!", אמנם הדיח בעצמו כמה בכירים בממשל האמריקני כבר בחודשיו הראשונים כנשיא, אך גם היו אחרים שבחרו לעזוב. הנה כמה מדמויות המפתח שמצאו את דרכן מחוץ לממשלו של טראמפ.

   

  ריינס פריבוס. ראש הסגל הראשון של דונלד טראמפ שילם בסוף השבוע האחרון את המחיר על ההדלפות מוושינגטון והודח מתפקידו אחרי 189 יום בלבד - הקדנציה הקצרה ביותר שהייתה לראש סגל אי פעם. סקרמוצ'י האשים את פריבוס בהדלפות והתבטא כאמרור נגדו במילים קשות וגסות.

  ראש ה-FBI לשעבר ג'יימס קומי (צילום: MCT) (צילום: MCT)
  ראש ה-FBI לשעבר ג'יימס קומי(צילום: MCT)
   

  ג'יימס קומי. ראש ה-FBI שהוביל את חקירת ההתערבות הרוסית בבחירות הודח מתפקידו בחודש מאי. הממשל האמריקני מסר שקומי "לא יכול להוביל את הבולשת הפדרלית באופן אפקטיבי", ולפי הבית הלבן הוא ביצע "מעשי זוועה". טראמפ אמר שהדיח את קומי בגלל הטיפול הלקוי שלו לטענתו בחקירת המיילים של הילרי קלינטון. קומי משוכנע שהסיבה הייתה החקירה הרוסית.

   

  שון ספייסר. התפטר, כפי שנכתב לפני כן, מתפקידו כדובר הבית הלבן, אחרי כהונה קצרה ומביכה למדי. לספייסר ולתקשורת היו יחסים סוערים, עיתונאים רבים לעגו לסגנון שלו שכלל שוב ושוב האשמות שהתקשורת מפרסמת "פייק ניוז". לא פעם הפגין ספייסר בורות ואף סיפק פליטת פה איומה בהקשר של המתקפה הכימית של משטר אסד בסוריה. "אפילו היטלר לא השתמש בנשק כימי", אמר. טראמפ אמר בראשית הקדנציה כי ספייסר עושה עבודה טובה אבל "מכסחים אותו".

  הדובר המתפטר שון ספייסר (צילום: EPA) (צילום: EPA)
  הדובר המתפטר שון ספייסר(צילום: EPA)
   

  מייק דובקה. סקרמוצ'י היה אמור להחליף בתפקיד את דובקה, שהגיש בחודש מאי את התפטרותו מתפקיד מנהל התקשורת אחרי שלושה חודשים בלבד. לפי הדיווחים, טראמפ היה מתוסכל מסגל יועצי התקשורת בבית הלבן, וטען שחלק מקשיי הממשל נובעים מאסטרטגיה תקשורתית לקויה.

   

  מייקל פלין. היועץ של טראמפ לביטחון לאומי התפטר בפברואר אחרי שנחשף שהוא שוחח על הסנקציות האמריקניות על רוסיה עם סרגיי קיסליאק, השגריר הרוסי בוושינגטון, לפני שטראמפ התמנה לתפקיד ושיקר לסגן הנשיא מייק פנס על השיחה. במכתב ההתפטרות כתב פלין כי תדרך את סגן הנשיא בנושא באופן חלקי. פלין הדגיש כי התנצל בפני פנס וטראמפ, והם קיבלו את ההתנצלות. פלין כיהן בתפקיד 23 ימים בלבד.

   

  סאלי ייטס. טראמפ פיטר בינואר את ייטס מתפקיד התובעת הכללית אחרי שהורתה לעורכי דין ממשרד המשפטים לא לאכוף את תוכנית ההגירה שלו. היא מונתה לתפקיד באופן זמני, כממלאת מקומו של ג'ף סשנס - שמינויו עוכב בסנאט. היא סירבה ליישם את הגרסה הראשונית של האיסור על כניסת אזרחים מכמה מדינות מוסלמיות.


  פורסם לראשונה 31/07/2017 21:45

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים