שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  ברזיל: הקונגרס הציל את הנשיא ממשפט שוחד
  מישל טמר רשם ניצחון אישי כשרוב המחוקקים הצביעו נגד השעייתו והעמדתו לדין. אלא שלנשיא הברזילאי אין יותר מדי זמן לחגוג משום שבקרוב יואשם בשיבוש הליכי משפט, וגם יתקשה להעביר חקיקה חברתית לא פופולרית

   

  הקונגרס בברזיל מציל את הנשיא ממשפט שוחד    (צילום: רויטרס)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  נשיא ברזיל מישל טמר רשם אתמול (יום ד') ניצחון אישי כשהקונגרס הצביע נגד העמדתו לדין בגין שוחד. ההצבעה בבית הנבחרים גרמה לזעם גדול ברחבי המדינה הדרום אמריקנית.

   

  עוד חדשות מעניינות מהעולם בדף הפייסבוק של דסק החוץ

   

  אלא שלנשיא הברזילאי אין יותר מדי זמן לחגוג משום שצפויים לו בעתיד עוד מכשולים משפטיים וסדקים בקואליציה השלטת שלו.

   

  היה אמור לקבל מיליוני דולרים בעסקת שוחד? נשיא ברזיל טמר (צילום: EPA)
  היה אמור לקבל מיליוני דולרים בעסקת שוחד? נשיא ברזיל טמר(צילום: EPA)
  חברי הבית התחתון בקונגרס הברזילאי הצביעו ברוב של 263 תומכים מול 227 מתנגדים נגד השעיית הנשיא טמר והעמדתו לדין בפני בית המשפט העליון.

   

  הצרות של הנשיא ערב הבחירות המתקרבות

  ההצבעה בבית הנבחרים מקפיאה למעשה את האישום נגד טמר בשוחד שהוגש נגדו בחודש יוני על ידי התובע הכללי ריקרדו ז'אנוט. עם זאת, ז'אנוט צפוי להגיש עד סוף החודש כתב אישום נוסף נגד הנשיא הברזילאי בגין שיבוש הליכי משפט. אז עשויה להיערך בקונגרס הצבעה נוספת, שאפילו תומכיו הגדולים ביותר של טמר לא היו רוצים שתיערך ערב הבחירות המתקרבות בשנה הבאה.

   

  סימן מדאיג נוסף מבחינתו של טמר הוא כישלונו להעביר שינוי מקיף במערכת הפנסיה בברזיל. רק 263 קולות תמכו בשינוי של מערכת כשהרוב הדרוש לביצוע המהלך הוא 362 קולות (או שני שליש מ-513 המושבים בקונגרס). ההצעה לבצע שינוי מקיף במערכת הפנסיה, שנתמכת על ידי המגזר העסקי, לא זוכה לפופולריות רבה בקרב הציבור בברזיל. "זה רחוק מלהסתיים", אמר רפאל סליאס, יועץ סיכון בחברת Southern Pulse שמושבה בריו דה ז'ניירו. "חודש אוגוסט עדיין עשוי לטמון לו הפתעות רבות".

   

   (צילום: EPA)
  (צילום: EPA)
  ההצבעה על סעיף השוחד נגד טמר נערכה לאחר יום שלם של התנצחויות פרוצדוראליות ביוזמת האופוזיציה שנועדו לכפות על המחוקקים להצביע בשעות הערב, כשברזילאים רבים נמצאים בבית ויכולים לצפות בשידור חי בטלוויזיה בנעשה בקונגרס. ייתכן שהמהלך שלהם עשה את שלו.

   

  "טמר נוכל, אסור שברזיל תונהג על ידי כנופיה של בריונים"

  בזמן שמתנגדיו של הנשיא טמר נשאו נאומים נרגשים על הצורך שהוא יעזוב את תפקידו, רבים מתומכיו אמרו דברים מינימליים לפני ההצבעה. כתב האישום נגד טמר הובא בפני הבית התחתון של הקונגרס משום שלפי החוק הברזילאי, נשיא מכהן לא יכול לעמוד למשפט ללא אישור הבית, שנחשב למי שמייצג את רצון העם.

   

  "טמר נוכל וצריך להסדיר את המצב שלו עם משרד המשפטים", אמר אלווינו בון גאס, חבר "מפלגת הפועלים", אחת ממפלגות האופוזיציה המרכזיות. "אסור שברזיל תונהג על ידי כנופיה של בריונים".

   

  "ברזיל לא יכולה להחליף נשיאים שלוש פעמים בשנה אחת", אמר סרז'יו מוראס, אחד מתומכיו של הנשיא טמר שטוען שכדאי לשמור על הנשיא בכיסאו ולו לשם יציבות המדינה. "הוא ייחקר מאוחר יותר".

   

   (צילום: EPA)
  (צילום: EPA)
  טמר נכנס לתפקיד נשיא ברזיל בשנה שעברה לאחר שהוגש כתב אישום נגד הנשיאה דילמה רוסף בגין הפרת חוקי התקציב הממשלתי. מאז השבעתו לנשיא עבר ממשלו של טמר כמה וכמה טלטלות בעקבות כמה שערוריות שחיתות שפרצו בשעה שטמר ניסה להעביר חקיקה לא פופולרית, כמו למשל ריכוך חוקי העבודה וההצעות לקצץ בהטבות הפנסיה. לאורך כל השנה האחרונה צנחה התמיכה הציבורית בנשיא הברזילאי. בסקר דעת קהל אחרון שהתפרסם עלה שרק חמישה אחוזים מהברזילאים תומכים בטמר, ואילו הרוב הרחב אמר שהוא צריך לעמוד למשפט בגין קבלת שוחד. האשמת הנשיא בגין שוחד הדהימה את הברזילאים שכבר מורגלים שכך שהפוליטיקאים שלהם מואשמים בשחיתות ונשלחים לכלא.

   

  מבצע העוקץ המשטרתי נגד הנשיא

  בחודש מאי דיווח העיתון "או גלובו" שטמר נתן את ברכתו לניסיון לשלם דמי שתיקה לעד פוטנציאלי בחקירת השחיתות הגדולה ביותר בתולדות המדינה. לשכתו של טמר הודתה שהוא נפגש בחודש מרס עם איש העסקים חוסליי בטיסטה, יו"ר ענקית הבשר JBS, אבל הכחישה שהנשיא היה מעורב בצורה כלשהי בניסיונות למנוע מיו"ר הפרלמנט לשעבר הכלוא, אדוארדו קוניה, להעיד בפרשה. חברי פרלמנט בכירים ושליש מהקבינט של טמר כבר מעורב בחקירה של תשלום שוחד שיטתי בתמורה להטבות פוליטיות וקשרים עם חברות ממשלתיות. אולם הדיווחים שלפיהם הנשיא עצמו היה כנראה מעורב בטיוח טלטל את ברזיל מוכת השחיתויות.

   

  הדיווח בעיתון "א-גלובו" תיאר מבצע עוקץ חסר תקדים של המשטרה הפדרלית של ברזיל בשיתוף עם בכירים בחברת הבשר הגדולה בעולם, כדי לתפוס על חם כמה פוליטיקאים כשהנשיא טמר היה היעד המרכזי. יו"ר חברת הבשר בטיסטה השתמש במכשיר מוסתר כדי להקליט את השיחה לכאורה עם טמר לגבי דמי השתיקה שישלם בטיסטה לקונייה כדי שלא יעיד בחקירת השחיתות הגדולה. העיתון לא צוין מה בדיוק התבקש יו"ר הפרלמנט הכלוא לשמור בסוד.

   

   (צילום: EPA)
  (צילום: EPA)

  מחוקקים השליכו שטרות דמה של דולרים בקונגרס (צילום: AFP)
  מחוקקים השליכו שטרות דמה של דולרים בקונגרס(צילום: AFP)

  ההצבעה בקונגרס נגררה לשעות הערב ביוזמת האופוזיציה כדי שרוב הברזילאים יוכלו לצפות בה בטלוויזיה (צילום: gettyimages)
  ההצבעה בקונגרס נגררה לשעות הערב ביוזמת האופוזיציה כדי שרוב הברזילאים יוכלו לצפות בה בטלוויזיה(צילום: gettyimages)

  הודחה בשנה שעברה בגין הפרת חוקי התקציב. נשיאת ברזיל דילמה רוסף (צילום: gettyimages)
  הודחה בשנה שעברה בגין הפרת חוקי התקציב. נשיאת ברזיל דילמה רוסף(צילום: gettyimages)

  כשבטיסטה סיפר לטמר שהוא שילם לקונייה כדי שישתוק, הנשיא הברזילאי הוקלט אומר "אתה צריך להמשיך עם זה, בסדר?". "או גלובו" לא סיפר כיצד הגיע המידע לידיו. המשטרה בברזיל חושדת שהנשיא היה אמור לגרוף לכיסו מיליוני דולרים בפרשה בתמורה למעורבות. אחד מעוזריו נתפס עם מזוודה שהכילה 150 אלף דולר, שככל הנראה נועדו להגיע לנשיא עצמו. טמר הכחיש את הטענות נגדו ואמר שאין שום הוכחה שקיבל כסף.

   

  קונייה, לשעבר חבר בכיר ובעל השפעה במפלגת השלטון של טמר, אמר לפני זמן מה שיש לו מידע מפליל על כמה פוליטיקאים בכירים שקשורים לשחיתות הענק בחברת הנפט הממשלתית "פטרובראס". 

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "ברזיל: הקונגרס הציל את הנשיא ממשפט שוחד"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מוצר השנה
  מומלצים