שתף קטע נבחר

מדע בין כוכבים: על-הענק האדום שעומד להתפוצץ

הוא מרוחק כ-650 שנות אור מכאן, הקוטר שלו גדול פי 1,400 ועוצמת ההארה שלו גדולה פי 7,500 מהשמש. הכל על הכוכב הענק ביטלג'וס - שיכול להתפוצץ בכל רגע או שהוא כבר סיים את חייו. צפו בכתבה

 

יעוץ מדעי: ד"ר יגאל פת-אל
 

ביטלג'וס, שממוקם בקבוצת אוריון, נחשב לכּוכב השני הכי בוהק בקבוצה, ולכוכב השמיני הבהיר ביותר בשמי הלילה. הוא עצום במימדיו בצורה שקשה לתאר.

 

מדע בין כוכבים: הפרקים הקודמים

 

לשם ההמחשה, אם נחליף אותו עם השמש ונשים אותו במרכז מערכת השמש שלנו, הוא יבלע ויכַלֶּה את כוכב חמה, נוגה, כדור הארץ ומאדים ויגיע עד המסלול של כוכב הלכת צדק.

 

הצילום של הכוכב הענק ()
הצילום של הכוכב הענק

 

בחודש שעבר צוות חוקרים מאירלנד השתמש בטלסקופ הרדיו הגדול בעולם כדי לנסות ולמפות לראשונה את פני השטח של הכוכב ביטלג'וס. התוצאה הייתה חסרת תקדים, תמונה ברורה של הכוכב, בצורה שמעולם לא נתפסה קודם.

 

החוקרים הצליחו לראשונה להביא תמונה שניתן לראות בה את צורתו של הכוכב ואפילו הבחינו באזורים בעלי טמפרטורות שונות על פניו.

 

מדענים משוכנעים שגילו של ביטלג'וס נאמד רק ב-10 מיליון שנים, נתון שנחשב לממש מעט בתוחלת חיים של כוכב כמו השמש שלנו, שגילה נאמד בכ-4.5 מיליארד שנים. ממש כוכב בחיתוליו, רק שביטלג'וס שונה לחלוטין מהשמש שלנו שהיא כוכב יציב ומאוזן, ענק על-אדום כמו ביטלג'וס למרות גילו הצעיר נמצא בסוף חייו. כוכבים בסדר גודל כזה מכלים את מלאי המימן שיש ברשותם מהר הרבה יותר, וחיים חיים קצרים מאוד בקנה מידה כוכבי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים