שתף קטע נבחר

האיש שהגיע הכי קרוב לראש הממשלה. זהו ארי הרו - פרופיל

כבר לפני 15 שנה, כשהחל לשמש כיועצו של נתניהו לקשרי חוץ וממונה על גיוס תרומות, נרקם קשר הדוק בין ארי הרו לראש הממשלה ולרעייתו. לפני שנתיים הסתבך במכירה פיקטיבית של החברה שלו, רכושו חולט וגם חייו האישיים נקלעו למשבר. זהו "שר האוצר של משפחת נתניהו" שחתם על הסכם עד מדינה

ארי הרו (44) - שעמו נחתם אמש (ו') הסכם עד מדינה שבמסגרתו יעיד נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו - החל ב-2002 לשמש כיועצו של נתניהו לקשרי חוץ וכממונה על גיוס תרומות בחו"ל. בין 2003 ל-2006 היה מנכ"ל ארגון ידידי תנועת הליכוד בארצות הברית - ובתקופה זו קישר בין נתניהו לבין תורמים גדולים. מכאן צבר את כוחו, את קרבתו הרבה לבני הזוג נתניהו ואת הכינוי "שר האוצר של משפחת נתניהו".

הרו וראש הממשלה. מארגון ידידי הליכוד ליועץ לענייני חוץ (צילום: אלכס קולומויסקי ) (צילום: אלכס קולומויסקי )
הרו וראש הממשלה. מארגון ידידי הליכוד ליועץ לענייני חוץ(צילום: אלכס קולומויסקי )

הרו נולד בלוס אנג'לס ועלה לישראל עם משפחתו בשנת 1985 כשהיה בן 12. בצה"ל שירת בחטיבת גולני ואחרי השירות הצבאי חזר לארה"ב שם למד וקיבל תואר ראשון בפסיכולוגיה באוניברסיטת ניו יורק. בהמשך שב לישראל ועשה תואר שני במדעי המדינה באוניברסיטת תל-אביב. בשנת 2002 החל כאמור לשמש כיועצו של נתניהו לקשרי חוץ, שב לארצות הברית כמנכ"ל ארגון ידידי תנועת הליכוד וביולי 2007 חזר לישראל ומונה ליועצו של נתניהו לענייני חוץ.

 

בפברואר 2008 מונה כמנהל לשכתו של נתניהו, בעקבות פרישת המנהלת הקודמת איילת שקד. הוא שימש בתפקיד עם כניסתו של נתניהו למשרד ראש הממשלה ופרש ממנו בתחילת 2010 מסיבות בריאותיות. בין 2010 ל-2013 הקים וניהל את חברת הייעוץ הבינלאומית "H3 גלובל" שנתנה שירותי לובי למדינות וגופים תוך שהיא מתהדרת בקשריה הטובים עם נתניהו.

 

במרס 2014 חזר הרו ללשכת ראש הממשלה והפעם נחת בתפקיד היוקרתי ביותר והקרוב ביותר לנתניהו -  ראש הסגל במשרד ראש הממשלה. זו לא רק המשרה הבכירה ביותר, אלא היא גם הקרובה ביותר פיזית. לשכתו של ראש הסגל בלשכת ראש הממשלה נמצאת שלושה צעדים מלשכת ראש הממשלה.

 

מאז ספטמבר 2014, עת הודיע אייל חיימובסקי על פרישה, שימש גם כממלא מקומו של מנהל לשכת נתניהו. בינואר 2015 עזב את לשכת ראש הממשלה. לשכת ראש הממשלה טענה כי עם כניסתו ללשכה מכר את חברת הייעוץ שהקים וניהל וכי מאחר שחוזה המכירה בוטל - דבר שהיה עלול ליצור שינוי בהסדר מול משרד ראש הממשלה, "הרו הודיע על סיום תפקידו ועל הצטרפות לצוות קמפיין הבחירות של ראש הממשלה בנימין נתניהו".

מכירת החברה שלו התבררה כפיקטיבית. ארי הרו (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
מכירת החברה שלו התבררה כפיקטיבית. ארי הרו(צילום: ירון ברנר)

ואולם, לשכת ראש הממשלה הסתירה את האמת: ארי הרו נאלץ למעשה לעזוב לאחר שנקלע לסיבוך משפטי מול משרד המשפטים. התברר כי כאשר מונה הרו לתפקיד ראש הסגל הוא חתם על הסדר ניגוד עניינים מתאים - שבו נדרש למכור את החברה שבבעלותו לאדם אחר, שכן החזקה בחברת הייעוץ, המקדמת את ענייניהם של לקוחות בארץ ובעולם, עלולה לעורר חשש לניגוד עניינים בתפקיד זה. בהסדר ניגוד העניינים שלו התחייב הרו למכור את מניות החברה.

 

הרו מכר את חלקו ב-3 מיליון דולר ואולם, היועצת המשפטית של משרד ראש הממשלה, שלומית ברנע פרגו, זיהתה שהחברה הרוכשת אינה מעבירה את התשלומים הנדרשים. מתוך מיליון הדולר שאמורים היו להתקבל בשנת 2014 - שולמו רק מיליון שקלים וכך נותר חוב גדול. בהמשך הודיעה החברה הרוכשת סופית שהיא מבטלת את ההסכם.

 

במשרד המשפטים חשדו שמדובר במכירה פיקטיבית. בינואר 2015 - זמן קצר מאוד לפני שהתפטר, פנה משרד המשפטים לעורכי דינו של הרו והבהירו לו שאם ייעתר להצעת ביטול ההסכם ולא יתבע את החברה הרוכשת - הרו ייאלץ לעזוב את תפקידו משום שהוא עלול להימצא במצב של הפרת הסכם ניגוד עניינים. כמה ימים לאחר מכן התפטר.

 

ההסתבכות

בדצמבר 2015 נעצר הרו בחשד לשוחד, הפרת אמונים, קבלת דבר במרמה וניגוד עניינים. בחודש פברואר האחרון המליצה המשטרה להעמיד את הרו לדין בגין מכירה פיקטיבית של החברה בבעלותו. לפי החשד, כשהרו חזר ללשכת נתניהו, הוא התחייב למכור את החברה ולא לעסוק בעניינים הנוגעים לה. ממצאי החקירה הצביעו על כך שמכירת החברה הייתה למראית עין בלבד באמצעות מצג שווא, ואילו בפועל - הרו המשיך להחזיק בה, ליהנות מרווחיה ולקדם את ענייניה במסגרת תפקידו הציבורי.

נתניהו והרו (צילום: אלכס קולומויסקי "ידיעות אחרונות") (צילום: אלכס קולומויסקי
נתניהו והרו(צילום: אלכס קולומויסקי "ידיעות אחרונות")

סוגיה נוספת שנדונה בחקירה הייתה פרשה שנחשפה ב"ידיעות אחרונות" סביב מעורבותו של הרו בהזמנתו של נשיא מדגסקר לביקור בישראל - כאשר מי שהייתה מעורבת בארגון ביקורו בישראל היא לא אחרת מאשר חברת הייעוץ האסטרטגית של הרו "H3 גלובל". הרו גם נכח בפגישה בין נתניהו לנשיא מדגסקר. למרות בשעתו הכחיש הרו כל מעורבות בהזמנתו של נשיא מדגסקר, אתר האינטרנט הרשמי של נשיא מדגסקר דיווח שההזמנה לביקור נמסרה על ידי הרו לראש לשכת נשיא מדגסקר שביקר חודש קודם לכן בישראל. יצוין כי הביקור נעשה אז בניגוד לחוות הדעת המקצועית של משרד החוץ. מעורבותו של הרו בארגון הביקור של נשיא מדגסקר העלתה חשד של ניגוד עניינים.

 

שמו של הרו הוזכר גם בטיוטת דו"ח "ביבי טורס". ארגון ידידי הליכוד בארה"ב שהרו עמד בראשו מימן כמה מנסיעותיהם של נתניהו ורעייתו. ידידי הליכוד בארה"ב היה הארגון שעל פי החשד שילם את משכורתה של אודליה כרמון שהייתה היועצת של נתניהו. הרו היה איש הקשר של נתניהו לכמה מגדולי תורמיו וידידיו בארה"ב. הרו יכול לשמש כעד שיטה שיספר על כספים שקיבל לכאורה נתניהו ממיליונרים וגם עשוי לחשוף את התמורה.

 

בעת החקירות המתנהלות נגד הרו תפסה המשטרה את הטלפון שלו שבו נמצאו הקלטות שיחות נתניהו-מוזס שהולידו את תיק 2000.

 


פורסם לראשונה 04/08/2017 22:16

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי "ידיעות אחרונות"
ארי הרו וראש הממשלה
צילום: אלכס קולומויסקי "ידיעות אחרונות"
מומלצים