שתף קטע נבחר

נתניהו על הסכם עד המדינה של ראש הסגל שלו לשעבר: "רעשי רקע"

ראש הממשלה הגיב לראשונה להסכם עד המדינה שנחתם עם ראש הסגל שלו לשעבר, ארי הרו, במסגרתו אמור הרו להעיד נגדו. בסרטון שפרסם אמר: "אי אפשר בלי פרשיית השבוע - אז אני מבקש לומר לכם אזרחי ישראל. אני לא מתייחס לרעשי הרקע: אני ממשיך בעבודה למענכם". וגם: מאחורי הקלעים של הסכם עד המדינה

 

 

שעות ספורות לאחר חתימת הסכם עד המדינה עם ראש הסגל לשעבר של בנימין נתניהו שצפוי להעיד נגדו, הגיב אמש (ו') ראש הממשלה לראשונה לדברים. "אה כן, אי אפשר בלי פרשיית השבוע אז אני מבקש לומר לכם אזרחי ישראל אני לא מתייחס לרעשי הרקע אני ממשיך בעבודה למענכם", אמר נתניהו בסרטון שפורסם בפייסבוק.

 

דבריו אלה של נתניהו נאמרו בסוף הסרטון. בתחילתו ניסה נתניהו לשדר עסקים כרגיל. הוא אמר: "לפני כניסת השבת אני מבקש לשלוח איחולי החלמה מהירה לניב נחמיה, ניב נלחם בגבורה במחבל ביבנה. אתמול שלחתי את מזכיר הממשלה לבקר אותו ואת משפחתו. ניב כולנו מתפללים למענך השבוע חיזקנו את ההתיישבות. הנחנו אבן פינה לשכונה חדשה בביתר עילית, טקס מאוד מרגש ואנחנו ממשיכים במלוא המרץ לבנות את היישוב עמיחי למפוני עמונה. במקביל אנחנו ממשיכים בעבודה המדינית התבשרנו ממדינות אפריקה שהן לא יצביעו יותר נגדנו באו"ם, זה טוב. מעל לכל אני רוצה לברך בשמכם את כוחות הביטחון שעושים לילות כימים כדי לשמור על השקט והביטחון של כולנו".

 

מאחורי הקלעים של הסדר עד המדינה

שוחד, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות והלבנת הון – אלו העבירות שכבר הופיעו בטיוטת כתב האישום נגד ארי הרו. אבל הפרקליטות והמשטרה הסכימו למחוק אותן במסגרת הסכם עד המדינה שנחתם אתמול (ו') עם מי שהיה ראש הסגל של ראש הממשלה. השוחד לכאורה היה כסף שהרו קיבל לחברה בבעלותו בתמורה לתיאום ביקור של נשיא מדגסקר עם נתניהו.

 

עורך דינו של הרו אמור לצאת לחו"ל במוצאי שבת, וגם הרו עצמו מתכנן לטוס ביום שני, ולכן הבינו במשטרה שחלון ההזדמנויות הולך ונסגר. הם הסכימו להתפשר על כך שהרו לא ישב בכלא.  

 

העבירה שבה יורשע הרו היא קלה יחסית: מרמה והפרת אמונים. הוא ישלם קנס של כ-700 אלף שקל וירצה חצי שנה של עבודות שירות (זו תהיה בקשת הפרקליטות, והדבר יהיה כפוף לאישור בית המשפט).

 

נתניהו והרו (צילום: אלכס קולומויסקי "ידיעות אחרונות") (צילום: אלכס קולומויסקי
נתניהו והרו(צילום: אלכס קולומויסקי "ידיעות אחרונות")
 

 

הרו נחקר בעבר, כאמור, באזהרה בחשד לעבירות חמורות יותר, לנוכח החשד שהמשיך להיות בעליה של חברה פרטית – גם אחרי שמונה לתפקיד ראש הסגל בלשכת ראש הממשלה. הרו כביכול מכר את החברה הפרטית בבעלותו. אך לפי החשד, הייתה זו מכירה פיקטיבית ובפועל המשיך להחזיק בה מאחורי הקלעים.

 

החברה מתמחה בקשרי ממשל ובלובינג. על פי חשד החוקרים, לצורך תיאום ביקור של נשיא מדגסקר בישראל פנו אל הרו ממדינת האי הסמוכה לאפריקה. הוא הפנה אותם לחברה שבה המשיך להחזיק בצורה סמויה. החברה אכן נשכרה על ידי האורחים מחו"ל, והביקור יצא לפועל. הרו עצמו קידם את הפגישה בהיותו עובד מדינה, ואילו החברה שבבעלותו הסמויה קיבלה כ-150 אלף שקל.

 

בשל פרשה זו ביקשו במשטרה ובפרקליטות להעמיד את הרו לדין בגין קבלת שוחד והלבנת הון. סנגורו, עורך הדין רועי בלכר, התעקש על מחיקת סעיף השוחד והלבנת ההון, ולבסוף סוכם על מרמה והפרת אמונים.

 

לכך קדם המו"מ הממושך. הרו הסכים לתת לאנשי אכיפת החוק ראשי פרקים של המידע שאותו הוא מחזיק לכאורה נגד נתניהו. בפרקליטות העבירו את החומר לידי המשטרה. לדברי גורם בכיר במשטרה המעורב בעדות הרו, "הרו יספק חומרים משמעותיים בתיק 1000 וירחיב אותו. במידת הצורך - הוא גם יתעמת עם נתניהו". לדברי הבכיר, הרו יספק מידע נוסף גם בתיק 2000 (שיחות נתניהו-מוזס) ותיק 3000 (פרשת הצוללות).

 

שלשום שוב נפגשו הצדדים אולם לא הצליחו להגיע לסיכום, בין היתר בגלל דרישת המשטרה שהרו ירצה עונש מאסר ולא רק עבודות שירות. לאחר שהנושא נחשף ב-ynet, מיהרו במשטרה לבקש מבית המשפט צו איסור פרסום על המשך המו"מ והצדדים נפרדו ללא הסכמות. אך סוף השבוע הגיע, איש המפתח בלכר היה אמור להמריא - ובפגישה הבוקר במשרדי הפרקליטות בתל אביב הושגה הפשרה ונחתם ההסכם.


פורסם לראשונה 04/08/2017 18:34

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
"ממשיך לעבוד למענכם". נתניהו
צילום: AFP
מומלצים