שתף קטע נבחר

עוד סנקציות על צפון קוריאה: "האיום מחמיר"

מועצת הביטחון הצביעה פה אחד בעד החרפת הסנקציות נגד צפון קוריאה, אחרי שני ניסויים בטילים ארוכי טווח בחודש שעבר. שגרירת ארה"ב ניקי היילי: "אסור לנו לעבוד על עצמנו - אנחנו אפילו לא קרובים לפתרון"

מועצת הביטחון של האו"ם הטילה אמש (שבת) סנקציות חדשות על צפון קוריאה, בעקבות שני הניסויים האחרונים שלה בטילים ארוכי טווח. הסנקציות נועדו להחריף את הלחץ הכלכלי על צפון קוריאה, כדי שהמדינה המבודדת תסכים לנהל מו"מ על תוכנית הטילים שלה.

שגרירת ארה"ב היילי בהצבעה הערב במועצת הביטחון (צילום: AP) (צילום: AP)
שגרירת ארה"ב היילי בהצבעה הערב במועצת הביטחון(צילום: AP)
"אסור לנו לעבוד על עצמנו ולחשוב שפתרנו את הבעיה. אנחנו אפילו לא קרובים, וצריכים פעולה נוספת. האיום הצפון קוריאני לא עזב אותנו, והופך במהרה למסוכן יותר", אמרה השגרירה האמריקנית ניקי היילי אחרי ההצבעה.

 

היילי אמרה אמש כי ארה"ב "נוקטת ותמשיך לנקוט אמצעי הגנה זהירים, במטרה להגן על עצמה ועל בעלות בריתה" מהאיום הצפון קוריאני. היא הוסיפה כי וושינגטון תמשיך בתרגילים הצבאיים השנתיים שלה עם דרום קוריאה, למורת רוחה של פיונגיאנג.

בסוף השבוע שעבר: ניסוי צפון קוריאני בטיל ארוך טווח (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
בסוף השבוע שעבר: ניסוי צפון קוריאני בטיל ארוך טווח(צילום: רויטרס)

הסנקציות החדשות עשויות לקצץ בשליש את רווחי הייצוא השנתיים של פיונגיאנג, שמוערכים בשלושה מיליארד דולר. בהצעה שהגישה ארה"ב נאסר על צפון קוריאנים לייצא פחם, ברזל, עפרת, עפרת ברזל ופירות ים.

 

בנוסף חל איסור על מדינות להגדיל את כוח העבודה הצפון קוריאני שנמצא אצלן. כמו כן נאסר להקים מיזמים משותפים עם צפון קוריאה, ולבצע השקעות חדשות בפרויקטים שבהם מעורבת המדינה.

צופים בשיגור על מסך בפיונגיאנג (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
צופים בשיגור על מסך בפיונגיאנג(צילום: רויטרס)
 

החלטת מועצת הביטחון, שאושרה פה אחד, גם מוסיפה ל"רשימה השחורה" של האו"ם עוד תשעה אישים וארבעה גופים מצפון קוריאה, כולל בנק מוביל שנכסיו הוקפאו ונאסר על נציגיו לטוס. הסנקציות האחרונות הן תוצאה של מו"מ בין ארה"ב לסין, בעלת בריתה של צפון קוריאה. נשיא ארה"ב דונלד טראמפ הביע תסכול רב מכך שסין לא עושה מספיק כדי לרסן את צפון קוריאה.

 

הלילה שיבח הנשיא טראמפ את החלטת מועצת הביטחון. בהודעת הבית הלבן נמסר כי הנשיא גם הביע את הערכתו כלפי סין ורוסיה בהעברת ההחלטה להטיל סנקציות נגד צפון קוריאה.

 

בסוף השבוע שעבר, אחרי הניסוי האחרון שלה, הודיעה צפון קוריאה כי הטיל החדש ששיגרה מסוגל להגיע לארה"ב. בתגובה אמר טראמפ כי ארה"ב "תנקוט את כל הצעדים שיידרשו כדי להבטיח את ביטחונם של האמריקנים ולהגן על בנות בריתה באזור". הוא הוסיף כי השיגור הוא "מעשה פזיז ומסוכן של המשטר הצפון קוריאני", וכי צפון קוריאה היא "האיום הדחוף ביותר והמסוכן ביותר לשלום העולם".

קים ג'ונג און מאושר אחרי שיגור טיל ארוך טווח (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
קים ג'ונג און מאושר אחרי שיגור טיל ארוך טווח(צילום: רויטרס)
 

אחרי כמה ימים שבהם השמיעו בכירים אמריקנים הצהרות תקיפות נגד משטרו של קים ג'ונג און, התבטא מזכיר המדינה רקס טילרסון בצורה פייסנית ומתונה. "אנחנו לא האויב שלכם", אמר טילרסון לצפון קוריאה, ואמר שארה"ב תהיה מעוניינת לקיים דיאלוג עם המדינה המבודדת. "אתם מהווים איום בלתי מקובל עלינו, ואנחנו חייבים להגיב", הבהיר טילרסון לצפון קוריאה, ואמר כי ארה"ב מעוניינת להפעיל עליה "לחץ שקט".

 

מועצת הביטחון התחילה להטיל סנקציות על צפון קוריאה בשנת 2006 בעקבות תוכנית הטילים הבליסטיים ותוכנית הגרעין שלה.


פורסם לראשונה 05/08/2017 22:47

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
עוד סנקציות על צפון קוריאה
צילום: רויטרס
מומלצים