שתף קטע נבחר

משבר האמוניה: הממשלה תקדם חקיקה שתעקוף את עיריית חיפה

ראש הממשלה נתניהו פנה לשרת המשפטים ולשר האוצר בבקשה לקדם חקיקה אשר תטול את סמכויות הרשויות המקומיות על תשתיות לאומיות, על רקע שלילת רישיון העסק של חיפה כימיקלים צפון ע"י עיריית חיפה. הפנייה נעשתה במהלך ישיבת הממשלה היום בה עדכן השר להגנת הסביבה, זאב אלקין, את נתניהו והשרים במשבר האמוניה

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ביקש משרת המשפטים, איילת שקד, ומשר האוצר משה כחלון, להתחיל לקדם חקיקה שתאפשר לממשלה לקחת סמכויות מהרשויות המקומיות במקרים הקשורים לתשתיות לאומיות. זאת על רקע הבעיה שיצר ראש העיר חיפה יונה יהב, שלא מעניק למפעל חיפה כימיקלים צפון רישיון עסק, ובכך מונע את מימוש החלופות לייבוא אמוניה ואת החלטת הממשלה.

 

הפנייה נעשתה במהלך ישיבת הממשלה היום (א') בה עדכן השר להגנת הסביבה, זאב אלקין, את נתניהו והשרים במשבר האמוניה, ובפגישה שהתקיימה ביום חמישי בראשות שקד שמטרתה מניעת פיטורי העובדים.

 

השר להגנת הסביבה זאב אלקין (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
השר להגנת הסביבה זאב אלקין(צילום: מוטי קמחי)

יש לציין כי למפעל חיפה כימיקלים בדרום יש רישיון עסק. עיריית חיפה שללה את רישיון העסק של חיפה כימיקלים בצפון ולא צפויה לחדש אותו, ובכך לא תאפשר את מימוש חלופת האוניות הקטנות. הממשלה החליטה על ייבוא אמוניה באמצעות אוניות קטנות, ומשם החומר יועבר באמצעות צינור למפעל. אלא שללא רישיון עסק במשרד להגנת הסביבה לא יכולים להעניק היתר רעלים למפעל. בכך, למעשה, החלטת הממשלה לא יכולה להתממש.

 

בדיון בוועדת הכספים אמר היום מנכ"ל חיפה כימיקלים כי "אנחנו לא מבקשים שום דבר. לא ביקשנו שום דבר. אנחנו בסך הכל אומרים – המשבר יכל להגיע לפתרונו עם החלטת הממשלה. אנחנו בסה"כ מבקשים לקיים את החלטת הממשלה. אין לנו פיתרון. תוך 3 שבועות עד חודש אפשר להביא אוניה קטנה לנמל חיפה. כדי שהאופציה הזו תתממש צריך רישיון עסק".

 

 "באשר לאיזוטנקים זה עוד ספין. בכל העולם אין מפעל דשנים אחד שעובד על איזטונקים. אנחנו הצלחנו לגייס כמעט 200 איזוטנקים שיאפשרו לעשות ניסוי בדרום. השר אלקין הסכים השבוע לתת היתר רעלים. זה לא בידיים שלנו כי היכולת של הנמלים לקבל איזוטנקים הוא אפס". יש לציין כי דבריו של המנכ"ל אינם מדוייקים, שכן נמל חיפה הצהיר במסמך שהוא יכול לקלוט 100 איזוטנקים.

 

בוועדת הכספים העבירו חברי הכנסת ביקורת על רה"ע חיפה יהב. "אנחנו מנהלים דיון על פיטורים מיותרים", אמרה ח"כ שלי יחימוביץ', "ראש העיר מתנער מהעובדים בכל מיני תרגילים". ח"כ אורן חזן ציין כי "יש בנאדם אחד שלא מבין בפיתרונות וזה יונה יהב".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים