שתף קטע נבחר

"צנוע והוגן": בית הספר הריאלי נפרד מהטייס שנהרג

חייו של דודי זהר היו שזורים בבית הספר היוקרתי בחיפה. הוא הכיר שם את אשתו, ילדיו לומדים בו, והוא שימש מתנדב פעיל ויו"ר ועד ההורים של אחד מסניפיו. "חינוך הילדים היה בראש מעייניו, העזרה שלו הייתה מעל ומעבר", סיפר מנהל בית הספר שיפתח מחר שעריו בעקבות האסון

 

 

 

 

301 שמות מתנוססים על קיר ההנצחה בבית הספר הקרבי ביותר בישראל – בית הספר הריאלי בחיפה. בימים הקרובים יתווסף אליהם שם נוסף, ה-302, שמו של הטייס רס"ן (במיל') דוד (דודי) זהר, שנהרג אמש (יום ב') בהתרסקות מסוק אפאצ'י בבסיס רמון בדרום. חייו וחיי משפחתו של זהר סבבו סביב בית הספר לא פחות מאשר סביב מקום עבודתו, בחברת אלביט, ומקום שירותי הצבאי בחיל האוויר.

 

בבית הספר היוקרתי לומדים כיום ילדיו של זהר, הוא עצמו כאמור למד בו בעבר וכך גם אשתו, גלית, שהייתה בת כיתתו. אמה של גלית, אלה פודה, למדה גם היא במקום ולימים ניהלה את שלוחת בית בירם של בית הספר, וגם סבתה הייתה בין הבוגרות. "חמישה דורות של בני המשפחה למדו כאן", אמר היום בצהריים מנהל בית הספר, ד"ר יוסי בן דב, כשהוא מתקשה להסתיר את כאבו.

דודי זהר בספר המחזור (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
דודי זהר בספר המחזור(צילום: עידו ארז)
  

דודי זהר ()
דודי זהר

"דודי היה איש משפחה למופת, וחינוך ילדיו היה בראש מעייניו", סיפר ד"ר בן דב. "אף שהוא עבד קשה באלביט, נסע הרבה לחו"ל במסגרת תפקידו והמשיך לשרת כטייס במילואים, חינוך הילדים עמד מעל לכל דבר אחר. לכן, הוא גם התנדב והיה יו"ר ועד ההורים של אחד הסניפים שלנו, סניף יסוד אחוזה. העזרה שלו הייתה מעל ומעבר למה שאפשר לצפות מאבא, ובייחוד אב כל כך עסוק כמו דודי".

 

בספר המחזור של שנת 1992, מחזור ע"ג, מתואר דודי זהר כ"צנוע והוגן". ד"ר בן דב הוסיף היום כי זהר ומשפחתו ייצגו בחייהם את סיסמת בית הספר, "והצנע לכת": "דודי היה רץ למרחקים ארוכים, טייס בטייסת האפאצ'י ומצטיין מאוד בתפקידו באלביט. לאחרונה הוא קיבל שם קידום לתפקיד עוד יותר בכיר, ובמקביל השקיע את כל זמנו במשפחה. בחינוך, לפעמים, כמו במקרה שלו, הקלישאות עובדות: משפחת חיל האוויר, משפחת הריאלי. היום זה בא לידי ביטוי".

זהר הובא הערב למנוחות (צילום: אלעד גרשגורן) (צילום: אלעד גרשגורן)
זהר הובא הערב למנוחות(צילום: אלעד גרשגורן)

 (צילום: אלעד גרשגורן) (צילום: אלעד גרשגורן)
(צילום: אלעד גרשגורן)
 

האדם הנוסף שנפצע בתאונה אתמול, אף הוא בוגר הריאלי, צעיר הרבה יותר, וסיים במחזור צ"ד לפני ארבע שנים. "דודי היה חברו הטוב ביותר של הדוד של הפצוע, שנהרג לפני 14 שנה באותה טייסת עצמה. תומר בנו קרוי על שמו. הקשרים האלה פה, שקורים לפעמים, קשים להבנה אבל החיים כנראה יותר חזקים מכולנו".

 

בשל האסון ייפתחו מחר שערי בית הספר, ותלמידים שיבקשו לקבל חיזוקים מהצוות החינוכי מוזמנים לבוא למקום. "למרות החופש אנחנו נפתח את בית הספר לטובת התלמידים שמעוניינים לשוחח", אמר מנהל בית הספר. "הזמנו גם פסיכולוגים של בית הספר, קיבלנו עזרה גם מהשירות הפסיכולוגי של משרד החינוך ושל העירייה ואנחנו ערוכים לתת כל עזרה, גם אישית וגם נפשית לכל מי שיזדקק ולכל מי שיפנה".

 

האירוע הקשה אתמול התרחש סמוך לשעה 21:00. מסוק אפאצ'י מסוג "פתן" של "טייסת מגע הקסם" חזר לבסיס מטיסת אימון שגרתית ודיווח למגדל הפיקוח על תקלה טכנית. הוא המשיך להתקרב לנחיתה, וכשהיה בגובה מגדל הפיקוח התרסק אל הקרקע בין שני המסלולים בבסיס. זהר נהרג וכאמור הטייס ששהה עמו, סגן בשירות סדיר, נפצע באורח קשה ופונה לבית החולים סורוקה בבאר שבע, שם נותח במהלך שעות הלילה. בעקבות ההתרסקות קורקע מערך מסוקי הקרב בחיל האוויר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עידו ארז
תמונתו של זהר בספר המחזור
צילום: עידו ארז
מומלצים