שתף קטע נבחר

הרבנית שיוצאת נגד בתי הדין: "ברור שאני מפחדת, אבל אין ברירה"

במשך שנים רבות מלווה הרבנית רבקה לוביץ' נשים במסע המפרך שבדרך לגט. כטוענת רבנית ראתה מבפנים את העוולות שמתרחשות, לדבריה, בבית הדין הרבני: "את בית הדין מעסיקה הטהרה של העם היהודי, ואת הכל אפשר לכופף בשם זה"

 

שנים רבות מלווה הטוענת הרבנית רבקה לוביץ' נשים במסע המפרך שבדרך לגט. המסע הזה הוליד טור שבועי ב-ynet ועכשיו גם ספר – "מסוף העולם ועד סופו, מסע הייסורים של נשים בבית הדין הרבני" (הוצאת "ידיעות ספרים").

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>

 

מאחורי הכותרת הקשה מסתתרת אישה דתייה, רבנית ואשת רב היישוב ניר עציון. ודווקא מהעמדה הזו, כמי שאינה חשודה על שנאת הדת – לוביץ' מנסה להשמיע את זעקת העגונות ומסורבות הגט, ובאופן כללי, את זעקת העוולות שמתרחשות לדבריה במוסדות שיפוט במדינת ישראל.

 

קראו עוד בערוץ היהדות :

 • רווק חרדי מבוגר? 3,000 דולרים לשידוך

   

  "מה שקורה בבית הדין הרבני הוא רע מאוד", היא קובעת בראיון מיוחד לאולפן ynet. "צריך להבין שבית הדין הרבני הוא ערכאה שיפוטית במדינת ישראל, מדינה דמוקרטית ומערבית שחרטה על דגלה שוויון וצדק. אבל צריך להבין שלא ערכי השוויון והצדק הם נר לרגליו.

   

  הרבנית רבקה לוביץ' ()
  הרבנית רבקה לוביץ'

   

  "מה שחשוב בבית הדין הרבני כשאישה נכנסת להתגרש, זה שהגט שלה לא יהיה 'גט מעושה'. מה שחשוב הוא שלא ייוולדו ילדים ממזרים, ואם יש ממזרים - להוציא אותם מהעם היהודי". לדברי לוביץ', את בית הדין "מעסיקה הטהרה של העם היהודי, ואת הכל אפשר לכופף בשם זה".

   

  את אישה דתייה, ומגיעה מחברה שבה לא כל כך פשוט לדבר על זה, ובכל זאת קיבלת החלטה לכתוב את הספר. זה עד כדי כך חמור?

   

  "זה עד כדי כך חמור, ובגלל שאני טוענת רבנית ונמצאת שם - אני אולי הראשונה שיכולה להסביר מבפנים". לוביץ' מוסיפה כי העובדה שהמצב מוציא את דיבתה של הדת היהודית, מעציבה שבעתיים. "זה קשה מאוד בשבילי כאישה דתית. הייתי רוצה לראות הפרדה בין דת ומדינה בנושא הזה, והפרטה של בתי הדין הרבניים".

   

  ברעיון האחרון היא רואה פתרון המאפשר בחירה: "השילוב הזה של דת ומדינה מאפשר סמכויות בלתי אפשריות לבית הדין. אתן דוגמה: בית הדין, פסק הלכה לגבי אישה שהתאלמנה משני גברים. מבחינה הלכתית אסור לה להתחתן עם גבר שלישי (או רביעי, תלוי בפסיקה), כי היא נקראת 'אישה קטלנית'. בית הדין - סמכות של מדינת ישראל - נותן החלטה שמתפלפלת בשאלה באיזו מידה בעלה נמצא ב'סכנת נפשות'.

   

  "ההלכה לא חד-משמעית ואנשים יכולים לפסוק בכל מיני צורות. יכול להיות גם שאותה אישה תבחר שלא להקשיב להלכה. אבל איך יכול להיות שמדינת ישראל כופה על האישה הזאת את ההלכה?"

   

  כטוענת רבנית, את לא מפחדת שיתנקמו בך?

   

  "ברור שאני מפחדת, אבל אני מתגברת על זה כי המצב קשה, ומישהו צריך לזעוק את הזעקה של מה שקורה כאן. צריך להבין שזה לא רק סיפור של דתיים, אלא גם של חילונים".

   

  לוביץ' מאמינה כי הפתרון טמון בנישואים אזרחיים, מתוך בחירה. "אחר כך אני, כאישה דתית, אטפל בדבר הזה, אקום ואגיד לרבנים שלי: לא נראה לי חוסר הליברליות שלכם, בואו תקדמו שוויון. אבל בינתיים המדינה כופה את הדבר הזה עלינו".

   

   

   

   


 •  

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מכופפים הכל על עקרון הטהרה. רבקה לוביץ'
  מומלצים