שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  זקוק לסיוע נפשי? כדאי שתהיה בריא
  תביעה: חולה פסיכיאטרי שנכנס לניתוח לא קיבל סיוע נפשי שהיה זקוק לו, ובמחלקה הפסיכיאטרית ־ לא קיבל טיפול רפואי ראוי

  מוות שהיה יכול להימנע מצביע על כשל בטיפול שמקבלים חולים פסיכיאטרים המאושפזים בבתי חולים לצורך טיפול בבעיות רפואיות אחרות. חולה פסיכיאטרי, עמוס עזריה, נכנס לבית חולים כדי לקבל טיפול רפואי, לא טופל כראוי ונפטר. ועדת בדיקה של משרד הבריאות הצביעה על שרשרת מחדלים בשני בתי חולים שגרמה למותו המיותר.

   

  עזריה הגיע לבית החולים אסותא כדי לעבור ניתוח קיצור קיבה, אך נכנס להתקף פסיכוטי לאחר שהוסבר לו כי הניתוח לא בוצע כמתוכנן. במקום לתת לו טיפול פסיכיאטרי שוחרר לביתו. עקב סירובו לצאת מבית החולים הוצמד אליו איש אבטחה שליווה אותו החוצה בלי מכתב שחרור.

   

  לאחר כמה ימים בבית ותלונות על כאבים התאשפז עזריה במחלקה הפסיכיאטרית בבי"ח תל השומר, אך כאן לא טופל כראוי בבעיות הלב שלו והוא קיבל דום לב. כשנזקק לטיפול נמרץ, עקב המרחק הגדול בין המחלקה הפסיכיאטרית למחלקה לטיפול נמרץ ואי־זמינות צוות טיפול נמרץ נייד הוא לא קיבל טיפול ראוי ונפטר, בן 57, לאחר שכשלו ניסיונות ההחייאה שביצע בו צוות לא מיומן דיו.

   

  "לא נערכו לתת טיפול פסיכיאטרי מיידי"

  שני ילדיו תבעו בביהמ"ש השלום בת"א את אסותא ואת תל השומר. הילדים, המיוצגים על ידי עוה"ד דורי כספי ודניאלה אביבי־נחום ממשרד כספי סרור, טוענים כי באסותא התקבלו החלטות משיקולים זרים בלי להתחשב בבריאותו של אביהם, ו"זרקו" אותו מבית החולים במצב נפשי קשה, בלי מכתב שחרור ובלי לדווח למשפחה, ואילו בתל השומר לא דאגו לאביהם לצוות החייאה מיומן וזמין המיועד להגיע למחלקה הפסיכיאטרית – בניגוד לנוהלי משרד הבריאות.

   

   

  עוה"ד דורי כספי ודניאלה אביבי-נחום. צילום: רוית טורקיה ( ) ( )
  עוה"ד דורי כספי ודניאלה אביבי-נחום. צילום: רוית טורקיה

    

  לתביעה צורף דוח ועדת בדיקה של משרד הבריאות שהוכן בלי קשר לתביעה, לעניין הטיפול שקיבל עזריה ומותו. לפי הוועדה, לאחר הניתוח היה שרוי עזריה במצב פסיכוטי ומצבו חייב טיפול פסיכיאטרי, אבל לצוות המטפל באסותא לא היו הידע והכלים להתמודד עם מטופל במצב פסיכוטי פעיל.

   

  "באסותא לא נערכו לעמוד בצורך לתת טיפול פסיכיאטרי מיידי לנוכח הבעיות הנפשיות הקשות שהתעוררו לאחר הניתוח. החולה לא היה זקוק לאיש ביטחון כדי להרגיעו, אלא לפסיכיאטר מיומן", ציינה הוועדה. הוועדה קובעת כי חולים בעלי רקע פסיכיאטרי צריכים לעבור טיפולים רק במוסד המאפשר טיפול פסיכיאטרי.

   

  עם זאת, הוועדה קובעת כי רופא פסיכיאטרי של מכבי שטיפל בעזריה אישר יומיים לפני הניתוח בפני רופא מאסותא כי עזריה יכול לעבור את הניתוח, אך על סמך בדיקה שערך לעזריה שבוע וחצי קודם לכן.

   

  על הטיפול הכושל שקיבל עזריה בתל השומר קובעת הוועדה: "היה צורך להביא צוות החייאה כדי לבצע החייאה מקצועית. אין בתל השומר צוות החייאה ייעודי המיועד להגיע למחלקה הפסיכיאטרית במקרה של צורך בהחייאה, והטיפול נעשה על ידי רופאים שעוברים הכשרה אחת לשנתיים". לפי חברי הוועדה, "הטיפול בדום לב במחלקה הפסיכיאטרית היה עשוי להיות מוצלח יותר לו בוצע על ידי צוות החייאה מיומן יותר". הוועדה המליצה להקים צוות החייאה ייעודי מנויד במרכז הרפואי שיבא שיכול להגיע בזמן סביר לחולה שצריך החייאה ומאושפז במחלקות המרוחקות מחוץ לבניין המרכזי כדי לסייע לצוות המקומי במאמצי ההחייאה.

   

  עזריה מת לפני חמש שנים, הוועדה קיבלה את מסקנותיה שנה וחצי אחר כך, ואלה היו אמורות להביא לשינוי במערך הטיפול בשני בתי החולים. באסותא טוענים כי תמיד היה מענה פסיכיאטרי, ובאחרונה הוא אף שודרג ללא קשר למקרה של עזריה, ואילו בתל השומר עדיין אין צוות טיפול נמרץ מנויד.

   

  מאסותא נמסר: "מתנהל הליך משפטי ואנו מנועים מלהתייחס לפרטי המקרה. באסותא פועל מערך ייעוץ פסיכיאטרי זמין סביב השעון למטופלים לפי דרישות הצוותים המטפלים, והיה פעיל גם בזמן המקרה. מערך זה כולל פסיכיאטר הנמנה עם סגל בית החולים, וגם מערך של יועצים חיצוניים".

   

  מתל השומר נמסר: "המלצות הוועדות לא לוו בתקציב מתאים. המרכז הרפואי שיבא פועל למציאת הפתרונות הנדרשים לאפשר הפעלת צוותים שייתנו מענה במקרים כאלה. ביצוע החייאה בשיבא מבוסס על רופאי המחלקות, היחידות, המרפאות והמכונים מתוך ראייה שהם הקרובים למקום האירוע".

  הכתבה מתפרסמת במוסף "ממון" של "ידיעות אחרונות"

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  ציללום: מתוך האלבום המשפחתי
  עמוס עזריה ז"ל
  ציללום: מתוך האלבום המשפחתי
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים