שתף קטע נבחר
הכי באזזזז
  זירת הקניות
  ראיון עבודה: אל תשכחו להכין תשובות מראש
  התחלתם את הראיון, ביקשו מכם דוגמה אחת, היו לכם שלוש, אבל נזכרתן בהן רק כשכבר הייתם בדרך הביתה? לקראת ראיון העבודה הבא, הכינו מראש תשובות ולא תתבלבלו ברגע האמת. טור רביעי בסדרה

  בשיתוף Alljobs

   

  כולנו אוהבים סיפורים, כאלה שיש להם התחלה, אמצע, סוף, ומסר ברור ככל האפשר. כל מעסיק ירצה לדעת ארבעה דברים עיקריים (שיגובשו לשאלות שונות) כדי להבין מי אתם באמת ומה הסיפור שלכם. הדרך הכי טובה ללמוד עליכם היא באמצעות דוגמאות, כלומר סיפורי מקרה. דוגמאות יכולות לעזור לכם מאוד להעביר את הנקודה שלכם, אך כשמתקילים אתכם ומבקשים דוגמה משום מקום, זה עלול להיות קשה.

   

  תיאום ציפיות: כך יבדקו אם אתם מתאימים למשרה

  מחפשים עבודה? אלה השאלות שכל מראיין ישאל

  עושים רושם: כך תציגו עצמכם בראיון עבודה

   

  מסיבה זו כדאי להכין מראש דוגמה להישג משמעותי שלכם במקום העבודה: פרויקט שניהלתם, צעד שיזמתם, פרס שזכיתם בו וכדומה. דוגמה אחת לביצוע מעולה של מה שנדרש, ודוגמה אחת ליוזמה שלכם, ביצוע יוצא דופן, חשיבה מחוץ לקופסה וכו'. כמו כן תבואו מצוידים עם דוגמה לקושי שהצלחתם להתגבר עליו, איך פתרתם את הבעיה ומה למדתם לעתיד? דוגמאות הן גם כלי טוב בשאלה על החסרונות שלכם. תמיד כדאי שיהיה לכם מוכן חיסרון שאתם מודעים אליו ולמדתם להתמודד איתו.

   

  תן/י לי דוגמה!

  הדוגמאות הן לא רק כלי שלכם להעברת מסרים. מגייסים משתמשים ב"שאלות התנהגותיות" כדי לנסות לנבא על סמך העבר איך תתנהגו בעתיד. השאלות יהיו בדרך כלל ספציפיות ככל האפשר וקשורות לאופי העבודה, המבנה הארגוני וכו'. רוצים לראות איך תתנהגו בסיטואציה שרלוונטית לתפקיד שאתם מתראיינים אליו. וגם כאן, היכרות עם אופי העבודה בחברה עשויה לעזור לכם לקבל מושג מה ההתנהגות המצופה והרצויה.

   

   

  ראיון עבודה. הדוגמאות שלכם יראו איך תתנהגו (צילום: Gettyimages)
  ראיון עבודה. הדוגמאות שלכם יראו איך תתנהגו(צילום: Gettyimages)

  דרך טובה לתת דוגמאות, היא לספר את הסיפור שלכם היא באמצעות מודל STAR -

   

  S-ituation - מהי הסיטואציה?

  T-ask - מהן המשימות שהיה צריך למלא?

  A-ction - באיזו פעולה נקטתם כדי להצליח במשימה

  R-esult - מה התוצאה? אתם לא חייבים להצליח בכל דבר, במקרה שבו לא הצלחתם - התוצאה תכלול גם את הלקח לעתיד - מה למדתם ומה שיפרתם בעקבות ההתנסות.

   

  הנה כמה דוגמאות ללמוד מהן:

   

  מה הכי קשה לך בעבודה? ספר לי על כישלון שלך

  בשאלות האלו המראיין שלך רוצה לבדוק כיצד תתמודדו עם אתגר בתפקיד. התשובה צריכה להתמקד בהתמודדות ובפתרון. הרעיון הוא להדגים כיצד לבעיה שנתקלתם בה היה סוף טוב, איך הגעתם לפשרה מקובלת על כל הצדדים או הצעתם פתרון שהציל את המצב. אל תיכנסו לפרטי פרטים של הפתרון - המערכת, הפרויקט, העניין עצמו - אלא הרחיבו על אופן הפעולה שלכם.

   

  האם נעזרתם בקולגות? האם פניתם למומחים?

  אל תפחדו לספר על טעויות, מי שפועל ועושה, גם טועה. אפשר ללמוד הרבה דברים טובים ממי שטעה והפיק לקחים טובים לעתיד.

   

  ספר/י לי על פרויקט מוצלח שעשית

  זה בדיוק המקום להתפאר בהישגים שלכם. בחרו את המרכזי ביותר ודברו עליו. אין צורך להיכנס לפרטים מדוקדקים, אבל הדוגמה גם לא יכולה להיות כללית מדי – הובלתי צוות של איקס אנשים, חסכתי לחברה ואי שקלים, הפקתי אירוע כך וכך, פרסמתי מאמר בנושא כך וכך, יזמתי מהלך כזה וכזה. התמקדו בפעולות ובתוצאות. אם ניתן להציג תיק עבודות - הביאו אותו לראיון.

   

  תאר/י סיטואציה שבה פעלת בתנאי לחץ או תפקדת בתנאי אי ודאות? איך פתרת בעיה מול לקוח מתוסכל או נהגת בעובד שלא תפקד כמו שצריך?

  כאמור, שאלות התנהגותיות ספציפיות מאוד מנסות לבדוק אם האופי וההתנהגות שלכם במצב זה או אחר תואמים לרוח הארגון, אופי הצוות וכו'.

   

  בהנחה שיש לכם את הניסיון המבוקש, ספרו על מקרה רלוונטי. באופן כללי חשבו מה הכי דומה בתפקיד האחרון שלכם ברמת העבודה היומיומית, לבין אופי העבודה בתפקיד המבוקש. למשל: בתפקידי מכירות, תוכלו לתת כדוגמה שירות יוצא דופן ללקוח או עמידה ביעד מרשים רלוונטית.

   

  מהם החסרונות שלך?

  כפי שראינו, זו שאלה נפוצה שתישאלו כמעט בכל ראיון, אז חבל שתופתעו. חישבו על חיסרון אמיתי שיש לכם, והדגימו איך למדתם לחיות איתו. השאלה בודקת אם יש לכם מודעות עצמית, אם אתם נכונים ויודעים להשתפר כשצריך ואם תהיו פתוחים לביקורת. חשוב לתת דוגמה כנה ולא קלישאתית, אל תגידו "אני פרפקציוניסט" או "אני וורקוהוליק" למשל. מצד שני - אל תירו לעצמכם ברגל - ואל תציינו חיסרון שהוא קריטי למשרה.

   

  יאנה גימפלביץ' היא מנהלת תוכן קריירה וגיוס באתר AllJobs

   

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "ראיון עבודה: אל תשכחו להכין תשובות מראש"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים