שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  בחמאס שוקלים: ויתור על הניהול האזרחי ברצועה ויישום שלטון צבאי בפועל
  הזרוע הצבאית של ארגון הטרור ששולט ברצועה הגישה להנהגה המדינית הצעה דרמטית שתביא ליצירת ואקום שלטוני. לפי ההצעה, חמאס יוותר על ניהול רצועת עזה. המשמעות: שלטון צבאי ללא שלטון אזרחי. המטרה: הפעלת לחץ להסיר את הסנקציות של אבו מאזן כדי למנוע הסלמה צבאית

  חמאס בוחן קידום מהלך דרמטי וחסר תקדים ברצועת עזה בתגובה לסנקציות הקשות המופעלות עליו מצד הרשות הפלסטינית. מדובר בתסריט שנלקח בחשבון בעבר בישראל ועשוי להוביל לכאוס שלטוני וביטחוני ברצועה. גורם בחמאס אומר כי הזרוע הצבאית של חמאס הגישה לאחרונה להנהגה המדינית של הארגון הצעה לייצר ואקום שלטוני פוליטי וביטחוני ברצועת עזה. יצירת הוואקום, כך על פי ההצעה, תתרחש אחרי שחמאס יודיע כי הוא מוותר על ניהול רצועת עזה.

   

  בניגוד למצופה, אין כוונת חמאס לתת את מושכות השלטון לרשות הפלסטינית, אלא לבצע תוכנית שמורכבת מארבעה סעיפים אשר תייצר ואקום ברצועה שעשוי להוביל בין היתר לעימות צבאי חדש מול ישראל.

  יחיא סינוואר ואיסמעיל הנייה. בדרך למהפכה בעזה?
  יחיא סינוואר ואיסמעיל הנייה. בדרך למהפכה בעזה?

  התוכנית היא שאחרי שחמאס יודיע כי הוא מסיר את ידיו מניהול הרצועה, כוחות המשטרה הכחולה ימשיכו למלא את תפקידם במקביל למוסדות מקומיים שיספקו שירותים לתושבים. במקביל, מנגנוני הביטחון ברצועת עזה שכפופים לחמאס יבצעו משימות אזרחיות בלבד ולא ביטחוניות. מי שתמלא את החלל הזה שייווצר היא הזרוע הצבאית של חמאס שתקבל לידיה את השליטה הביטחונית ברצועת עזה ותתפרס בכל השטח יחד עם הזרועות הצבאיות הקטנות יותר של הפלגים האחרים.

   

  למעשה, מדובר דה פקטו על איום ליצירת שלטון צבאי ברצועת עזה ללא שלטון אזרחי – דבר העלול להעלות לשיא את המתיחות. חמאס ככל הנראה מכוון לכך שייווצר לחץ גדול מצד מדינות ערביות על אבו מאזן להסיר את הסנקציות מעל הרצועה כדי למנוע אפשרות הגעה להסלמה צבאית אפשרית מול ישראל.

   

  הקמת המכשול בגבול רצועת עזה    (צילום: בראל אפריים)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  אבו מאזן. לחץ על הרשות הפלסטינית (צילום: AFP)
  אבו מאזן. לחץ על הרשות הפלסטינית(צילום: AFP)

  עצם הדלפת ההצעה נועדה להתחיל ולייצר את הלחץ על כל השחקנים המעורבים. הסנקציות שנוקט בהן אבו מאזן מול חמאס כללו בחודשים האחרונים את הפסקת משלוחי הסולר להפעלת תחנת הכוח ברצועה, הפסקת התשלום לישראל על החשמל המועבר בצורה ישירה לרצועה, הפסקת תשלום המשכורות בידי הממשלה הפלסטינית לפקידי ממשל רבים ברצועה, הפחתה במשלוחי תרופות לבתי החולים ברצועה והימנעות של הרשות הפלסטינית מהתחייבות לתשלום על מעבר של חולים מהרצועה ושהותם בבתי חולים בישראל.

   

  אבו מאזן מצדו דורש שחמאס תפרק את הוועד המנהל של הרצועה שמשמש כמעין ממשלת צללים בה וכי חמאס יוותר על חלק מסמכויותיו בה ויעביר אותן לידי הרשות הפלסטינית.

   

  חמאס על המכשול: "איומי ישראל לא מפחידים" 

  בתוך כך, דובר חמאס בעזה חאזם קאסם הגיב לדבריו של מפקד פיקוד הדרום בעניין המכשול המוקם נגד המנהרות בעזה. לדבריו, "ההתנגדות ברצועת עזה תמשיך להשתמש בכל הכלים על מנת להגן על הפלסטינים מפני הפגיעות הישראליות. האיומים של ישראל לא מפחידים אותנו ולמרות זאת אנחנו לא שואפים להסלמה. אנו לא חוששים מעימות ונתנגד לכיבוש אם זה יפגע בעמנו. כל הצעדים של ישראל לא יספקו לה ביטחון כל עוד היא ממשיכה לכבוש את אדמתנו ולהטיל מצור על עמנו".

   

  מפקד פיקוד הדרום, אלוף אייל זמיר, אמר אתמול כי "המכשול מול רצועת עזה בנֹה ייבנה, גם במחיר מערכה מוצדקת מבחינתנו מול חמאס". דברי זמיר מגיעים על רקע חשיפת מידע על פרויקט המכשול החדש נגד המנהרות ופרסום יזום מקביל של צה"ל על תרגילים חטיבתיים גדולים שנערכו בשבוע האחרון בחטיבות גבעתי ו-401 של השריון באוגדה 162, השייכת לפיקוד הדרום.

   

  אלוף זמיר טען כי האצת הקמת המכשול החדש נגד המנהרות מעבירה את הכדור למגרש של חמאס. "אנחנו לא אדישים ופוגעים ביכולות חמאס מבלי להוביל להסלמה, כפי שעשינו שלשום בלילה ובפעולות אחרות", אמר זמיר בהתייחסו לתקיפת חיל האוויר נגד תשתית טרור ומנהרה של חמאס בעקבות ירי רקטה לחוף אשקלון שנפלה בשטח פתוח. "חמאס מורתע ומרוסן ועושה הכול כדי להימנע מהסלמה. אבל חמאס משקיע בהתעצמות לקראת המערכה הבאה. הערכת המצב יכולה להשתנות בכל רגע, ואנו פועלים לשימור הרגיעה, חיזוק ההרתעה ובעיקר לשיפור המוכנות למלחמה".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "בחמאס שוקלים: ויתור על הניהול האזרחי ברצועה ויישום שלטון צבאי בפועל "
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: AFP
  מנהיג חמאס בעזה סינוואר וראש הלשכה המדינית הנייה
  צילום: AFP
  מוצר השנה
  מומלצים