שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  בלוני החמצן באמבולנס היו ריקים, המטופל מת

  הנשמה עם מפוח יד לא הועילה, ועד שהגיע אמבולנס נוסף פנחס קליין המנוח כבר סבל מאי–ספיקה נשימתית קשה. בתביעה שהוגשה נגד מד"א נטען שחייו היו עשויים להינצל: "מוות מיותר שנובע מחוסר בציוד רפואי מציל חיים"

  כשמזמינים בדחיפות אמבולנס של מד"א לצורך טיפול באדם שסובל מבעיות נשימה, מצפים שהאמבולנס, כמובן, יגיע עם בלוני חמצן מלאים. אבל, בסף המינימלי הזה לא עמד צוות של מגן דוד אדום שהגיע לטפל בפנחס קליין, והוא בסופו של דבר נפטר. זה הסיפור הבלתי ייאמן שעולה מכתב תביעה שהוגש לפני מספר ימים לבימ"ש השלום בת"א על ידי אשת המנוח, יהודית קליין, באמצעות עו"ד רן שפירא ממשרד אלמוג־שפירא.

   

  האירוע התרחש לפני כשנתיים. קליין, נהג משאית בן 66 שסבל באותו זמן מסוכרת ומממאירות במעי, ניגש לפתע בביתו לאשתו, תוך שהוא תופס את החזה ואמר "אין לי אוויר". האישה, יהודית, התקשרה מיד למד"א. תוך זמן קצר הגיע לדירה צוות מד"א עם שני בלוני חמצן, אך התברר ששניהם היו ריקים. לאור זאת, כונן מד"א הנשים את קליין עם מפוח יד והזמין אמבולנס נוסף.

   

  החייאה של שעה. הדופק לא חזר (צילום: shutterstock ) (צילום: shutterstock )
  החייאה של שעה. הדופק לא חזר(צילום: shutterstock )

   

  החייאה במשך שעה

  כשהגיע הצוות הנוסף קליין כבר היה במצב של חוסר הכרה, אי־ספיקה נשימתית קשה וכיחלון פריפרי ומרכזי. בשלב זה נאמר ליהודית שהוחלט להעביר אותו לבית החולים, אך, לטענת יהודית, הצוות נאלץ לבצע החייאה מתקדמת. לאחר החייאה, שבוצעה במשך שעה, קליין לא הגיב והצוות קבע שהוא ללא דופק וללא נשימה וקבע את מותו.

   

  מומחה רפואי מטעם המשפחה, שחוות הדעת שלו צורפה לתביעה, מציין שמצב של בצקת ריאות, כפי שהופיע אצל קליין, הינו מסכן חיים ויש לנקוט במצב זה צעדים מידיים כדי לתמוך במטופל. אחד הטיפולים המשמעותיים ביותר, לפי המומחה, הוא מתן חמצן, אחרת מתחיל להיווצר מוות של תאי הלב שמוביל בסופו של דבר להפרעות קצב קטלניות עד לדום לב ולמוות, כפי שאכן התרחש במקרה הזה.

   

  בהמשך כותב המומחה: "הגעת צוות רפואי ללא ציוד חיוני מהווה סטייה חמורה מהנוהל וגרמה, בסופו של דבר, למותו. אם הצוות היה מגיע עם בלוני חמצן מלאים, כמתחייב, ובמהירות הנדרשת, כמצופה וכמקובל, חלק משמעותי מהנזק שנגרם לרקמות גופו של קליין היה נמנע וחייו היו עשויים, בסבירות גבוהה, להינצל. מותו המיותר נגרם בסבירות גבוהה עקב מחסור חמור ובלתי מקובל בציוד רפואי חיוני ומציל חיים".

   

  תגובת מד"א: "התביעה התקבלה ולאחר שנלמד אותה נשיב כמקובל בבית המשפט".

  הכתבה מתפרסמת במוסף "ממון" של "ידיעות אחרונות"

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  האמבולנס הגיע בלי בלון חמצן
  צילום: shutterstock
  צילום: אפרת ספקטור
  עו"ד רן שפירא
  צילום: אפרת ספקטור
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים