שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  מסתמן: תבוטל הפרדת האסירים נשאי HIV

  אף שארגון הבריאות העולמי קבע שאין סיבה להפריד בין אסירים נשאי נגיף האיידס לשאר האסירים, בשב"ס המשיכו להפריד. ההסבר שלהם: צורך להגן על הנשאים מפני פגיעת האסירים האחרים. בעקבות פניית הוועד למלחמה באיידס נראה שבקרוב תשתנה המדיניות

  אחרי שנים של אפליה, בשב"ס מתכוונים להפסיק לכלוא בתנאי הפרדה אסירים נשאי נגיף ה־HIV.

   

  במשך שנים רבות נהגו בתי־הכלא בישראל להפריד אסירים נשאי HIV משאר האסירים וכן להגיש את ארוחותיהם בכלים חד־פעמיים שהונחו על מגשים מצופים. לאחר שארגונים בינלאומיים רבים, בהם ארגון הבריאות העולמי, קבעו שאין סיבה להפריד בין אסירים נשאים לשאר האסירים, החליטו בשב"ס לפני כשלוש שנים לבטל את השימוש בכלים חד־פעמיים ואת נוהל ציפוי המגשים, אולם את ההפרדה בתאים המשיכו לקיים. זאת בניגוד למדינות מערביות רבות, בהן ארה"ב, שביטלו כליל את ההפרדה.

   

  הפרדה בין האסירים. אין בה כל צורך (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  הפרדה בין האסירים. אין בה כל צורך(צילום: shutterstock)

   

  "הפרדה בגלל דאגה לשלום הנשאים"

  המשך ההפרדה בין האסירים עורר את זעמם של הוועד למלחמה באיידס ושל ארגונים חברתיים אחרים, שמחו על האפליה וביקשו משב"ס שוב ושוב לבטלה. אלא שבשב"ס לא נענו לדרישה, בין השאר בטענה שאסירים נשאי HIV מופרדים מיתר האסירים מתוך דאגה לשלומם של הנשאים וחשש שהאסירים האחרים יפגעו בהם.

   

  בעקבות פנייה נוספת של נציג הוועד למלחמה באיידס כתב עו"ד מיכאל אביטן, קצין ניהול ורישום אסירים בשב"ס, לעו"ד דוד תדמור המייצג את הוועד: "בעקבות פנייתכם ביקשנו בשנית לבחון את ההנחיה בדבר לינה משותפת של אסירים החיים עם HIV. אנו נכנס את כלל הגורמים המקצועיים לבחינת ההשלכות האפשריות בדבר שינוי ההנחיה, בשים לב לעקרון המנחה והוא שמירה על שלומם ובריאותם של האסירים החיים עם HIV".

   

  ואכן, לאחר דיון נוסף בסוגיה החליט שירות בתי־הסוהר לקבל חוות דעת רפואית בנושא ובעקבותיו לקיים דיון מכריע. אלא שחוות דעת כזו כבר ניתנה בעבר על ידי מנהל הרפואה של שב"ס שקבע שאין כל צורך בהפרדה. לפיכך ההנחה היא שהנוהל יבוטל בקרוב.

   

  וכך השיב נציג הוועד למלחמה באיידס לקצין השב"ס: "נדרשים אתם בכל הכבוד לכבד את הנהלים שלכם עצמכם ולבטל לאלתר את הלינה המופרדת של אסירים החיים עם HIV. אין כל צורך או עילה לפנות שוב לפנות לגורם רפואי כלשהו, ויש לנהוג על פי הנהלים שקבע כבר מנהל הרפואה של שירות בתי־הסוהר".

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  אסירים עם HIV לא יופרדו
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים