שתף קטע נבחר

מהשבוע הבא: הביג בן ישתתק ל-4 שנים

מגדל השעון בלונדון עובר פרויקט שיפוץ נרחב, והפעמון המפורסם שלו יפורק ויעבור עבודות תחזוקה. הוא ישוב לצלצל ב-2021, ועד אז יישמע דנדון פעמון רק באירועים מיוחדים

פעמון ה"ביג בן" במגדל השעון המפורסם של הפרלמנט הבריטי יפסיק בעוד שבוע בדיוק לצלצל בכל שעה עגולה – וישקוט כמעט לגמרי למשך ארבע שנים. כך הודיע היום (ב') בית הנבחרים הבריטי. הפסקת פעילותו נועדה לאפשר עבודות שיפוץ במגדל.

 

הפטישים מכים בפעמון, שמשקלו 13.7 טונות, מדי שעה כבר 157 שנה, אבל כעת הם ינותקו ממנו לארבע שנים. הפעמון יצלצל רק באירועים מיוחדים, כגון חגיגות השנה החדשה.

 

"תוכנית העבודה הנחוצה הזו תשמר את הפעמון לטווח הארוך ותגן על משכנו, מגדל אליזבת", הסביר סטיב ג'אגס, שומר השעון הגדול. ג'אגס קרא לציבור להתאסף ביום שני הבא בכיכר הפרלמנט, הסמוכה לביג בן, כדי לשמוע את הפעמון בפעם האחרונה לשנים הקרובות.

עבודות השיפוץ בביג בן (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
עבודות השיפוץ בביג בן(צילום: רויטרס)

ארמון ווסטמינסטר שלגדת נהר התמזה הוא משכנו של הפרלמנט הבריטי ומוגדר אתר מורשת עולמית. הוא יעד תיירותי מהבולטים שיש ללונדון להציע.

 

מגדל אליזבת מתנשא לגובה 96 מטרים ומעריכים שהוא הבניין המצולם ביותר בבריטניה. כבר עכשיו הוא עטוף בפיגומים כחלק מפרויקט שיפוץ גדול. במסגרת הפרויקט יפורק השעון, מחוגי השעון ינוקו ויתוקנו ומעטפת הברזל שלהם תחודש.

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

בפאה אחת של המגדל יישאר כל הזמן שעון אחד שיורה על השעה בשקט. הוא יופעל במנוע חשמלי מודרני עד שהמנגנון המקורי של השעון יוחזר.

 

כל שאר הפעמונים, המצלצלים אחת ל-15 דקות, ישתתקו אף הם במהלך העבודות. העבודות יושלמו ב-2021, ואז ישוב להישמע דנדונו של הביג בן באופן קבוע.

 

ה"ביג בן" מתמודד עם תקלות כבר שנים ארוכות, והצורך לשפצו עלה לפני זמן רב. באוגוסט 2015 פורסם כי תקלה גרמה לשעון למהר בשש שניות, כנראה בגלל גילו של השעון. "יש לו תקלות פה ושם, הוא קצת לא יציב. דמיינו לעצמכם שהייתם נוסעים במכונית שלכם 24 שעות 365 ימים בשנה במשך 156 שנה", אמרו אז שלושת השענים של הפרלמנט הבריטי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
מגדל השעון בלונדון
צילום: AFP
מומלצים