שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  היום לפני 294 שנה: מת ממציא המיקרוסקופ
  אנטוני ואן לוונהוק ההולנדי היה הראשון בהיסטוריה שהצליח לצפות בחיידקים. הוא עשה זאת לא בעזרת ידע מדעי, אלא באמצעות יצר סקרנות בלתי נדלה והיכולת לבחון דברים מנקודת מבט חדשה. היום לפני 294 שנה הוא הלך לעולמו
  היום לפני 294 שנה הלך לעולמו אנטוני ואן לוונהוק, האדם הראשון בהיסטוריה האנושית שראה חיידקים. סיפור של ואן לוונהוק היא סיפור יוצא דופן שמוסר השכל בצידו – לעיתים פריצת דרך היסטורית יכולה להתרחש לא בעזרת ידע מדעי, אלא באמצעות היכולת לבחון את המציאות מנקודת מבט רעננה, תרתי משמע.

   

  ואן לוונהוק נולד בהולנד בשנת 1632. בנערותו עבד כשוליה בשוק הבגדים של אמסטרדם ובהמשך הפך לסוחר בדים בעצמו. בעקבות הצלחתו העסקית נבחר ואן לוונהוק לכהן כראש מועצת העיר דלפט בה התגורר.

   

  באותה תקופה, אשר נחשבת כתור הזהב של הולנד, נהגו סוחרי הבדים לבחון את איכות האריגים בעזרת זכוכית מגדלת. הסוחר ההולנדי החל לייצר בעצמו עדשות באמצעותן הצליח לראות עצמים בהגדלה של עד פי שלושה מגודלם האמיתי.

   

   

  בול עם דמותו של ואן לוונהוק (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  בול עם דמותו של ואן לוונהוק(צילום: shutterstock)

  מרותק מהפוטנציאל המדעי של הגדלת עצמים החל ואן לוונהוק להקדיש את חייו לשכלול מיקרוסקופים. הסוחר ההולנדי הצליח לייצר עדשות שבאפשרותן להגדיל עצמים עד פי 250.

   

  ואן לוונהוק החל לבחון תחת עדשת המיקרוסקופ שייצר צמחים, חרקים, תאי דם ולמעשה כל דבר שעלה על דעתו. בעזרת העדשות שליטש גילה ואן לוונהוק עולם ומלואו של יצורים זעירים. המיקרואורגניזמים שנצפו על ידי ואן לוונהוק כונו על ידו "חיות קטנות". החיידקים הראשונים שראה היו בטיפת מים שאסף משלולית.

   

  המדען החובב שוכנע על ידי מכריו לפנות לחברה המלכותית של לונדון, אגודה מדעית מהוותיקות והחושבות בהיסטוריה של הרפואה. בין ואן לוונהוק ובין החברה המלכותית התקיימה תכתובת ענפה בה תיאר ההולנדי את ממצאיו. בסך הכל הוא שלח כ-560 מכתבים לאגודה, כשהאחרונים בהם נשלחו שבועות אחדים לפני פטירתו.

   

  ואן לוונהוק זכה להכרת החברה המלכותית. מחקריו ותצפיותיו זכו לתהודה רבה עוד בחייו.

   

  עולם ומלואו של יצורים זעירים. מיקרוסקופ (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  עולם ומלואו של יצורים זעירים. מיקרוסקופ(צילום: shutterstock)

   

  ואן לוונהוק לא היה בעל תואר אקדמי וכף רגלו מעולם לא דרכה באוניברסיטה, ויחד עם זאת הוא נחשב לפורץ דרך ונבחר למקום הרביעי ברשימת ההולנדים הכי גדולים בהיסטוריה בסקר שנערך במולדתו בשנת 2004.

   

  הוא הלך לעולמו בגיל שבזמנו נחשב מופלג מאוד ואף מופלא - 90, היום לפני 294 שנים.

   

  במכתב שכתב בשנת 1716 הוא תיאר: "העבודה שלי, שאני עושה כבר תקופה ארוכה, לא נעשתה במטרה לרדוף אחר התהילה שאת פירותיה אני קוצר כעת, אלא בעיקר בשל הרעב לידע, שהבחנתי שקיים בי יותר מאשר ברוב האנשים".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  פורטרט המוצג ברייקסמוזיאום
  פורטרט של ואן לוונהוק שמוצג ברייקסמוזאום
  פורטרט המוצג ברייקסמוזיאום
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים