שתף קטע נבחר

מפקד חיל האוויר נפרד: "האויב יופתע קשות מעוצמתנו"

בטקס חגיגי בבסיס תל נוף נכנס אלוף עמיקם נורקין לתפקיד מפקד חיל האוויר. "נידרש לפתח מענה לשינוי במאזני הכוחות במזרח התיכון", אמר נורקין. האלוף אמיר אשל איחל הצלחה למחליפו ושלח מסר למי שמאיים על ישראל: "אויבינו אינם מדמיינים את איכות העוצמה והיקפה". הרמטכ"ל איזנקוט: "מפת האיומים מתרחבת בקצב מהיר"

 

 

חיל האוויר לובש חג: האלוף עמיקם נורקין קיבל היום (ב') את הפיקוד על החיל. הוא החליף את אלוף אמיר אשל לאחר חמש שנים בתפקיד. הטקס נערך אחר הצהריים בבסיס תל נוף, בנוכחות הרמטכ"ל רב-אלוף גדי איזנקוט ומפקד חיל האוויר האמריקני, גנרל דייויד גולדפיין.

 

אשל פורש בקרוב מצה"ל בתום כ-40 שנות שירות. כהונתו כמפקד החיל כללה שני מבצעים ברצועת עזה בהובלת חיל האוויר - עמוד ענן וצוק איתן - וכן מאות מבצעי המלחמה שבין המערכות ("מב"מ") וסדרת פעולות חשאיות מחוץ לגבולות ישראל שמטרתן לסכל את התעצמות חיזבאללה וחמאס. 

 

בטקס אמר האלוף נורקין: "תוך שבעה עשורים הך החיל משירות אוויר לזרוע אסטרטגית. כל זה לא התרחש באחת. זה קרה בהובלתם של 17 מפקדים מרחיקי ראות שהובילו את החיל במקצועיות, בשיטתיות ובאומץ לב מעלה מעלה. לפני 30 שנה בדיוק קרא הקריין בשמי כשצעדתי קדימה, וראש הממשלה יצחק שמיר ז"ל ענד לי את כנפי הטיס. הפכתי ללוחם צוות אוויר. את הסוס שעליו רכב סבי אהרון בארגון השומר, את אפוד הצנחן שלבש אבי אבשלום, החליפו תאי הטיס של העיט, הברק, הסופה, ובחודש האחרון גם האדיר, ה-F-35. בכולם טסתי.

 

"במהלך השנים איבדתי חברים. מפקדים, עמיתים ופקודים, אנשים שחסרונם העצום הוא מצפן עבורנו כיצד להיות ארגון טוב יותר, כיצד להיות מפקדים טובים יותר, ואיך להיות בני אדם טובים יותר. מגע היד שמניחות המשפחות השכולות בכל מפגש על כתפי מלווה אותי תמיד. מכאן אני גם מחזק את החיבוק למשפחת זוהר שאיבדה את דודי (בתאונת המסוק בדרום בשבוע שעבר, י"ז) ומייחל להחלמתו של הטייס שנפצע.

 

"המזרח התיכון משתנה לנגד עינינו. התמורות הגלובליות במאזני הכוחות, השתנותו של שדה הקרב, כל אלה ממשיכים להרחיב את אחריותו ומוטת משימותיו של חיל האוויר, שנדרש להטמעת היכולות הנקלטות ויידרש להמשיך ולפתח מענה לאתגרי העתיד. החיל יקלוט טכנולוגיה חדשנית ומתקדמת. חיל האוויר של השנים הקרובות ימשיך ויהדק את קשירו עם חילות האוויר הקרובים והרחוקים, ויחזק את מעמדה של ישראל באזור ובעולם. ומעל הכל יטפח את אנשיו, יעמיק את תחושת השייכות והשליחות, את יכולת ההשפעה ואת תחושת הסיפוק מהעשיה. לפני דקות אחדות הפכתי למפקדו ה-18 של חיל האוויר הישראלי. אני מקבל את הפיקוד עליו מתוך ביטחון באנשיו וביכולותיו ובהתרגשות אישית רבה".

משמאל: האלוף נורקין, הרמטכ"ל איזנקוט והמפקד היוצא אשל (צילום: שאול גולן) (צילום: שאול גולן)
משמאל: האלוף נורקין, הרמטכ"ל איזנקוט והמפקד היוצא אשל(צילום: שאול גולן)

 (צילום: שאול גולן) (צילום: שאול גולן)
(צילום: שאול גולן)

מימין: האלוף אשל והאלוף נורקין (צילום: דובר צה''ל) (צילום: דובר צה''ל)
מימין: האלוף אשל והאלוף נורקין(צילום: דובר צה''ל)
 

בנאומו בטקס אמר אשל: "שירותו של החיל בהתקפה ובהגנה נבחנה בשנים האחרונות באלפי מבצעים בחמש זירות, בטווחים קרובים ואלפי ק"מ מהבית. איומים סוכלו, הושמדו רקטות וכלי טיס יורטו והופלו במזרח התיכון והרחק מעבר לגובלותיו. חיל האוויר מקנה לצה"ל עוצמה חסרת תקדים. אויבניו אינם מדמיינים את איכותה והיקפה. במידה שנאלץ להילחם, הם יופתעו קשות. יש לנו נבחרת חלומות אנושית יוצאת דופן. לוחמים ותומכי לחימה, באוויר ועל הקרקע, בשירות חובה, קבע ומילואים, מקצועיים ברמה עליונה, נחושים וצנועים.

 

"הפיקוד על החייל עובר לאלוף עמיקם נורקין, מפקד מצוין, עתיר ניסיון וראוי לאחריות הכבדה. אנו מכירים היטב מאז נחשפתי לרב סרן צעיר ומבטיח. אני בוטח ביכולתך להוביל את חיל האוויר להצלחה בקשים שבמבחנים. אנשי חיל האוויר, זכיתי להימנות על שורותכם אתם הסיבה לחיוך על פניי. בפעם האחרונה כמפקדיכם אני מצדיע לכם ומצפה לפרקים ולשיאים חדשים שתרשמו בתולדות ישראל".

 

אשל התייחס לתאונת המסוק שבה נהרג הטייס דוד זוהר בשבוע שעבר ואמר: "אנו כואבים את אובדו של דודי, מחבקים את משפחת זוהר ומייחלים להחלמתו של הטייס שנפצע. לא נשקוט עד חקר אמת בתחקיר מקצועי. נלמד ונתקן את הנדרש לאבטחת שלומם של טייסנו וביצוע משימותינו".

 

הרמטכ"ל איזנקוט אמר בטקס: "חיל האוויר הוא זרוע אסטרטגית שהיא הערובה לבטחון מדינת ישראל. אמיר - מאחוריך 40 שנים בצה"ל. הובלת בהצלחה את מבצע עמוד ענן ומערכת צוק איתן. לאורך השנים פועלת זרוע האוויר בהובלתך במערכה שבין המלחמות, מערכה חשאית ומורכבת בעיתות שגרה. אני מודה לך על שותפות וחברות אמיצה. בהזדמנות זו אבקש גם להודות לבני משפחת אשל היקרים, לעדנה, לאביגיל, לענבר, ליואב ולאורי, על התמיכה שהענתקם לאמיר לאורך שירותו. אני מקווה לראות אותך אמיר בתפקידים משפיעים במדינת ישראל בכל דרך שתבחר.

 

"מפת האיומים מתרחבת ומשתנה בקצב מהיר ומחייבת אותנו להתאים את יכולותינו לשדה הקרב המודרני. בגבולינו ארגוני טרור מתעצמים ומבססים את כוחם. צה"ל נדרש לרמת מוכנות גבוהה מאוד מול כל איום".

 

בשבוע שעבר נערך טקס חילופי גברי בקריה בהשתתפות השניים. נורקין, שכיהן בתפקידו האחרון כראש אגף התכנון, הודה בנאומו לאשל: "אני מודע לגודל האתגר. אני נרגש מן המעמד. חיל האוויר של השנים הקרובות הוא חיל הקולט יכולות רבות אשר ירחיבו את מוטת אחריותו. חיל האוויר של השנים הקרובות הוא חיל של יותר שותפות עם זרועות הצבא ואגפיו - הן בבניין הכוח והן בהפעלת הכוח. חיל האוויר של השנים הקרובות הוא חיל של אנשים איכותיים ומסורים, הגאים בתרומתם לביטחון ישראל".

 

שר הביטחון ליברמן חלק גם כן שבחים לאלוף אשל. "אמיר, תודה על 40 שנים של תרומה משמעותית לביטחונה של מדינת ישראל. השנים שלך כמפקד חיל האוויר היו משמעותיות מאוד ופוריות מאוד בתקופה מורכבת מאוד", אמר ולאחר מכן פנה למפקד הנכנס: "נורקין, אתה נכנס לתפקיד ומיד מתחיל להתמודד עם הרבה אתגרים. אתה תצטרך להמשיך להפוך את הזרוע הארוכה לזרוע הרבה יותר ארוכה".

 

הרמטכ"ל, רב אלוף גדי איזנקוט, אמר: "העברת המקל בשבוע הבא ביד בוטחת לנורקין נראית לי כמהלך טבעי. נורקין, עשית את כל התפקידים המרכזיים שחיל האוויר ידע להציע למפקדים המצטיינים שלו. המינוי הזה נראה לי המהלך הטבעי אחרי הצטיינות לאורך כל שנות השירות". 


פורסם לראשונה 14/08/2017 18:11

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
אלוף עמיקם נורקין
צילום: מוטי קמחי
מומלצים