שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  חידוש דרכון: הרגע שלא חיכיתי לו
  בשיא עונת הקיץ החליטה מדינת ישראל שזה הזמן לעבור לחידוש של דרכונים ביומטריים בלבד. שירי הדר יצאה למשימה הבלתי אפשרית ועברה את מסכת הייסורים במשרד הפנים

  התור האינסופי לחידוש דרכון

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  הרגע שלו לא חיכיתי עשר שנים - הגיע. תוקף הדרכון שלי יפוג בעוד חצי שנה בדיוק מהיום. המשמעות היא כי על פי החוק הבינלאומי לפיו דרכון חייב להיות בתוקף של מינימום שישה חודשים, לא אוכל להיכנס למרבית המדינות. כלומר, עד שאחדש את הדרכון לביומטרי - לפי החוק הישראלי החדש של משרד הפנים.

   

  נבוכים ודרכונים: סיקור מיוחד ב-ynet 

  רוצה לחדש דרכון? בוא עוד 6 שבועות

  חידוש דרכון: כל השאלות והתשובות

  גם לכם יש עדויות ממשרד הפנים? ספרו לנו בפייסבוק ynet חופש

   

  כאזרחית טובה וחרוצה חשבתי שאקדים תרופה למכת המדינה והבאתי את עצמי ללשכת האוכלוסין וההגירה חודשיים לפני הזמן, בדיוק כדי לא להיכנס ללחץ ולא לספוג האשמות של אדישות וחוסר אחריות.

   

  אתר קרבות 

  ואז התחיל הסיוט. ההליך הראשוני החל בכניסה לאתר רשות האוכלוסין, לברר האם עליי להזמין תור מראש או שאפשר להגיע ספונטנית. ולאן בכלל מגיעים? שם, באתר החדש והכביכול מאוד נגיש ויפה, גיליתי שאת הסדר וההיגיון שכחו להכניס לתוכו.

  התור מתחיל ברחוב, ליד העובדים הזרים שישנים על ארגזים (צילום: שירי הדר)
  התור מתחיל ברחוב, ליד העובדים הזרים שישנים על ארגזים(צילום: שירי הדר)
   

  אמנם יש שם ניסיון ליצור סדר בכך שנכתב כי מעתה צריך להזמין תור מראש, ולא להגיע סתם כך, מה שאמור לחסוך זמן יקר בהמתנה לתור. בשלב זה הנחתי שאפשר לשמוע את ה"אבל" הגדול שמתקרב. אבל איך מזמינים תור לסניף חדש שאין אליו שום גישה?

   

  באתר כתוב בגדול שנפתח סניף חדש לתושבי יפו ודרום תל אביב. "נהדר", חשבתי לעצמי. קרוב לבית ובטח יהיה קצת פחות עמוס מהלשכה היחידה שהייתה קיימת עד כה בקריית הממשלה.

   

  אז לא. הסניף הזה מזמן אליו גם מאות עובדים זרים וחסרי אונים שממתינים לתור שלהם כבר מהלילה הקודם (כשהם ישנים בשקי שינה או על ארגזים ברחוב מחוץ למשרד, כדי להיות ראשונים כשייפתח בשמונה בבוקר) וגם אין דרך להזמין אליו תור מראש. פשוט, כי בטלפון מחזירים אותך לאתר ובאתר לכתובת המייל שלא קיימת.

   

  מה כן יש? את כל כתובות המייל של שאר הסניפים בארץ. אז כתבתי מייל קצר וברור לסניף השני בעיר, בקריית הממשלה כאמור, ובו ביקשתי במפורש שיקבעו לי תור לסניף בדרום תל אביב מאחר ואין מייל או כל דרך אחרת לתקשר איתו.

   

  במקביל, החלטתי שלא אחכה שיחזרו אליי והלכתי בעצמי לאותו סניף חדש. שם, אחרי שחשכו עיניי מכמות האנשים בתורים האינסופיים, נאמר לי על ידי אחד העובדים בכניסה שיש עומס חריג בתקופה הקרובה ושאין לי מה לחכות בתור. "מה כן אפשר לעשות?", שאלתי נואשת. "תמלאי את הטופס הזה עם הפרטים שלך ויחזרו אלייך בטלפון לקבוע תור בימים הקרובים", וכך עשיתי.

   

  נחשו מה

  כמו בכל סרט הוליוודי, הסוף היה צפוי ולא חזרו אליי. מי כן חזר? החבר'ה מהסניף בקריית הממשלה שביקשו לקבוע לי תור רק לשם, למרות בקשתי שאותה הם "פספסו". אחרי תחנונים שיעבירו את הבקשה שלי לסניף בדרום העיר ואחרי שענו שאין להם קשר עם הסניף (כי אתם רק בתוך אותה רשות, אז למה שיהיה קשר?) הם העבירו אותי למנהלת שענתה לי בעצבים והרמת קול שבאופן חד פעמי הם ישלחו לסניף השני בקשה לחזור אליי לקביעת תור.

  מסך ההמתנה במשרד הפנים. מיקומך בתור הוא הנצח (צילום: שירי הדר)
  מסך ההמתנה במשרד הפנים. מיקומך בתור הוא הנצח(צילום: שירי הדר)

  נחשו מה? יפה. לא קרה. אז בחגיגות החצי שנה לסיום תוקף הדרכון, חזרתי לזירה חמושה באופטימיות ונחישות. יאמר לזכותו של הבחור בכניסה שמנסה למצוא פתרונות לכולם, הוא שמע את הסיפור שלי והכניס אותי לתורים שהם ללא הזמנת תור מראש. לאחר כשעה וחצי של המתנה הגיע תורי המיוחל. עליזה ומאושרת נכנסתי לפקיד. רק שאז הבנתי שהדרכון הביומטרי החדש לא באמת יגיע אליי תוך עשרה ימי עבודה כמובטח באתר הרשות, ואם אני מוציאה עכשיו בקשה לדרכון חדש אז הישן מבוטל לאלתר, ואאלץ לקחת פה סיכון, שבו מרבית הסיכויים שעליי יהיה להוציא דרכון זמני לפני הנסיעה הבאה שלי, שהיא בעוד שבועיים.

   

  דרכון זמני מונפק במקרים חריגים בהם יש נסיעה תוך 48 שעות ואז יש לשלם עוד 405 שקלים (לאחר ה-260 שמשלמים כדי לחדש דרכון), או אם אתם בנתב"ג ושם זה כבר 804. "אפשר לתבוע אחר כך את הרשות שתחזיר לך את הכסף על הוצאת הדרכון הזמני כי הם לא עמדו ב-10 הימים המובטחים", אמר לי הפקיד והבטיח ש"יזכור אותי" כשאחזור עוד שבועיים פחות יום - להוציא את הדרכון הזמני, כי רוב הסיכויים הם, כאמור, שלא אקבל עד אז את הדרכון החדש.

   

  שיהיה לי ולכולנו בהצלחה.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "חידוש דרכון: הרגע שלא חיכיתי לו"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים