שתף קטע נבחר
צילום: shutterstock

עוד פקקים בדרך? המהפך ברחוב לה גארדיה מתחיל

מתיחת הפנים של שכונת יד אליהו בדרום תל אביב תתחיל בספטמבר - בעבודות פינוי-בינוי להקמת 275 דירות ושטחי מסחר גדולים. עוד בצנרת התכנון: תמ"א 38 בצפון הרצליה עם דירות של 4 חדרים במחיר 1.99 מיליון שקל ו-50 דירות אחרונות במחיר מוזל בפרויקט לשכירות ארוכת טווח ברעננה

 

 

אזור יד אליהו בדרום תל אביב עומד לעבור מתיחת פנים. בתחילת חודש ספטמבר צפויות להתחיל העבודות על פרויקט הפינוי-בינוי NEXT TLV של החברה להתחדשות עירונית לישראל ושל קבוצת ב.ס.ר. בצידה המזרחי של השכונה, בשדרות לה גארדיה 64, 66 ו-68.


הדמיה של הפרויקט (הדמיה: באדיבות החברה להתחדשות עירונית) (צילולם: באדיבות החברה להתחדשות עירונית) (צילולם: באדיבות החברה להתחדשות עירונית)
הדמיה של הפרויקט (הדמיה: באדיבות החברה להתחדשות עירונית)

 

המהלך יכלול פינוי של 72 יחידות דיור בשלושה בנייני רכבת ישנים והקמת ארבעה מגדלים עם 275 יחידות דיור, 500 מ"ר שטחי מסחר, חניון תת-קרקעי ומחסנים. המתחם כבר גודר לקראת הריסת הבניינים ותחילת העבודות.

 

הבניינים שייהרסו (צילום: באדיבות החברה להתחדשות עירונית) (צילולם: באדיבות החברה להתחדשות עירונית) (צילולם: באדיבות החברה להתחדשות עירונית)
הבניינים שייהרסו (צילום: באדיבות החברה להתחדשות עירונית)

 

החברה מובילה פרויקטים נוספים של פינוי-בינוי בשכונה ובסביבתה, בהם פרויקט נוסף בשיתוף קבוצת ב.ס.ר. בשדרות לה גארדיה בצידה המערבי של השכונה, שצפוי לצאת לדרך בדצמבר בשנה הבאה. בפרויקט יפונו 58 יחידות ודיור וייבנו שלושה בניינים בני תשעה קומות עם 228 יחידות דיור, שטחי מסחר ופארק ציבורי.


הדמיה (הדמיה: באדיבות החברה להתחדשות עירונית) (צילולם: באדיבות החברה להתחדשות עירונית) (צילולם: באדיבות החברה להתחדשות עירונית)
הדמיה (הדמיה: באדיבות החברה להתחדשות עירונית)

 

בין הפרויקטים הנוספים שמתכננת החברה בשכונה כלולים פינוי 72 דירות בדרך הטייסים ובניית שלושה בניינים ו-260 יחידות דיור ומבני ציבור וכן פינוי כ-50 דירות ברחוב יד לבנים ובניית שני בניינים עם 160 דירות במקומם. בחברה מציינים כי הם הציעו מתווה פינוי-בינוי לאזור כולו, שתכליתו להפוך את רחוב לה גארדיה לציר מרכזי של עסקים ומסחר, בדומה לרחוב אבן גבירול, וכי עיריית תל אביב אימצה את הצעתם.

 

כלל הפרויקטים בלה גוורדיה (הדמיה: באדיבות החברה להתחדשות עירונית) (צילולם: באדיבות החברה להתחדשות עירונית) (צילולם: באדיבות החברה להתחדשות עירונית)
כלל הפרויקטים בלה גוורדיה (הדמיה: באדיבות החברה להתחדשות עירונית)(צילולם: באדיבות החברה להתחדשות עירונית)

 

עמי כחלון, מנכ"ל משותף בחברה, מציין כי הם לא נתקלו בחסמים והתנגדויות חריפים, למעט קבוצת דיירים סקפטיים, שלא האמינו בהצלחת ההליך. "רוב הפרויקטים באזור ובכלל נעצרים בגלל יזמים וקבלנים שמבטיחים הבטחות ולא מצליחים לעמוד בהן", הוא אומר.

 

הדמיה של פרויקט NEXT TLV (צילולם: באדיבות החברה להתחדשות עירונית) (צילולם: באדיבות החברה להתחדשות עירונית)
הדמיה של פרויקט NEXT TLV(צילולם: באדיבות החברה להתחדשות עירונית)

 

"יש פרויקטים שהיזמים מחתימים את הדיירים על חוזים מסוימים אך העירייה מאשרת זכויות שידועות מראש והיזם לא יכול לעמוד בהבטחותיו", מוסיף כחלון. "בהרבה מקרים זאת הסיבה לכך שהפרויקט נתקע".  

 

תמ"א 38 בהרצליה: 1.99 מיליון שקל ל-4 חדרים

תנופת ההתחדשות העירונית ממשיכה בהרצליה: פרויקט האסיף של חברת אורבן נדל"ן בשכונת גן רש"ל בשוליה הצפוניים של העיר צפוי לקבל היתר בנייה בשבועות הקרובים מהוועדה המקומית. בחברה צופים כי אכלוס הדירות החדשות יתרחש בעוד כשנתיים וחצי.

 

כיום יש בבניין שלוש קומות ו-12 דירות. הבניין החדש יכלול 22 דירות בשש קומות, מהן עשר דירות של ארבעה חדרים בשטח של 86 מ"ר וכן פנטהאוזים של שלושה וארבעה חדרים עם מרפסות שמש.

 

שיווק הפרויקט החל לפני כשלושה חודשים, ומחירי הדירות בו מתחילים ב-1.99 מיליון שקל לדירת ארבעה חדרים. על פי נתוני רשות המיסים, פערי המחירים לדירה ממוצעת בין השכונה לעיר עומדים על כחצי מיליון שקל.

 

 

פרויקט האסיף בהרצליה (הדמיה: באדיבות  אורבן נדל) (הדמיה: באדיבות  אורבן נדל)
פרויקט האסיף בהרצליה(הדמיה: באדיבות אורבן נדל)

 

המשפחות המתגוררות בבניין כיום יקבלו תוספת ממ"ד בשטח של כ-12 מ"ר ומרפסת בשטח של כ-10 מ"ר. על תכנון הפרויקט אמון משרד האדריכלים קו אחד.

 

המהנדס דוד זהבי, מנכ"ל ובעלים משותף של אורבן נדל"ן ויו"ר יזמי התמ"א בשרון, מציין כי הפרויקטים של ההתחדשות העירונית בשכונת גן רש"ל אומנם הקפיצו את מחירי הדירות בה, אך עדיין יש פער בין השכונה לפרויקטים במרכז העיר. "בשל מיקומו הפרויקט מציע לרוכשים הזדמנות לרכוש דירה חדשה בהרצליה במחירים נמוכים יחסית למרכז העיר בלי לפגוע באיכות החיים, שכן בשל ריבוי ההתחדשות העירונית הפרויקט מציע סביבה צעירה ומתחדשת", מסר זהבי.

 

שני מגדלי יוקרה בתל אביב

רבוע כחול נדל"ן, שבשליטת איש העסקים מוטי בן משה, חוברת לקבוצת סופרין, קבוצת וייס, GF נדל"ן ובולטהאופ השקעות - החברות ישקיעו במשותף כ-1.2 מיליארד שקל בהקמת שני מגדלי יוקרה בני 37 ו-40 קומות על פני שטח של כ-6.5 דונם במתחם בית מוטורולה ברחוב תוצרת הארץ 5 בתל אביב.

 

מדובר בפרויקט "מגדלי היצירה", שנחלק כאמור בין שני מגדלים. המגדל הצפוני עתיד לכלול כ-350 דירות של 5-2 חדרים, פנטהאוזים ושטח מסחרי בקומת הקרקע. השיווק של המגדל הצפוני החל, ועד כה נרשמו למעלה מ-100 רוכשים לקומות התחתונות, שהצטרפו לקבוצת רכישה. עם כניסתה של רבוע נדל"ן לפרויקט יתחדש השיווק במתכונת יזמית הכוללת ערבויות חוק מכר ותנאי תשלום אטרקטיביים.

פרויקט מגדלי היצירה (הדמיה: יסקי-מור-סיון אדריכלים) (הדמיה: יסקי-מור-סיון אדריכלים)
פרויקט מגדלי היצירה(הדמיה: יסקי-מור-סיון אדריכלים)

המגדל הדרומי עתיד לכלול 25 קומות משרדים בשטח של כ-30 אלף מ"ר, מעל שטח מסחרי של כ-460 מ"ר בקומת הקרקע, ומעליהן 42 יחידות דיור מפוארות. המגדלים כוללים חניה צמודה, לובי מהודר ותכנון ופיתוח סביבתי. התכנון התבצע על ידי יסקי מור סיון אדריכלים. 

 

שכירות ארוכת טווח ברעננה

פרויקט השכירות ארוכת הטווח "רובינשטיין על הפארק" ברעננה נכנס לשלב האחרון, עם תחילת שיווק 50 הדירות האחרונות בפרויקט. מנהלת הפרויקט בחברת א.א.רובינשטיין, יונית הראל-ידלין מציינת, כי מחירי הדירות זולים ב-3%-5% ממחירי השכירות באזור. 

 

השוכרים בפרויקט יכולים לשכור את הדירות לטווח ארוך של עד 20 שנה. דמי השכירות משתנים בהתאם לתקופת השכירות, וככל שתקופת השכירות ארוכה יותר, דמי השכירות נמוכים יותר. למשל, דמי השכירות של דירת 4.5 חדרים בשטח של 100 מ"ר עומדים על 6,900 שקל לתקופה של שנה וחצי, 6,400 שקל לתקופה של 3.5 שנים ו-6,100 שקל ל-5.5 שנים.

 

הפרויקט ברעננה (צילום: מורג ביטן) (צילום: מורג ביטן)
הפרויקט ברעננה(צילום: מורג ביטן)

דמי השכירות של דופלקס חמישה חדרים בשטח 134 מ"ר עומדים על 9,500 שקל לתקופה של שנה, 7,900 שקל לתקופה של 3.5 שנים ו-7,600 שקל לתקופה של 5.5 שנים. בנוסף, דירות הגן מוצעות בדמי שכירות של 6,000 שקל במקום 6,500 שקל. דירות הגן משתרעות על פני 96-94 מ"ר וכוללות גינה בגודל 60-30 מ"ר.

 

פרויקט "רובינשטיין על הפארק" הוא הפרויקט הראשון בישראל שנבנה ומאוכלס לשכירות ארוכת טווח עד 20 שנה. הפרויקט כולל 14 בניינים עם 238 יחידות דיור, 60 מהן מוקצות לזכאי משרד השיכון. חברת א.א.רובינשטיין משמשת גם כחברת הניהול והאחזקה של המתחם.

 

22 צמודי קרקע בקיבוץ רבדים

חברת אמפא ישראל מתחילה לשווק 22 צמודי קרקע בקבוץ רבדים, הממוקם כחמישה ק"מ מדרום-מזרח לגדרה, בסמוך לכביש 3. הרוכשים יכולים לבחור מבין כמה דגמי בתים שהחברה תבנה, מ-160 מ"ר עד ל-250 מ"ר בנוי. מחירי הבתים יחלו מ-2.5 מיליון שקל לבית בן חמישה חדרים בשטח בנוי של כ-160 מ"ר על שטח של כחצי דונם, סכום הכולל תשלום לרשות מקרקעי ישראל עבור הקרקע.

 

חלק מהדגמים מציעים בית "צומח", כלומר תכנון מעטפת שרק חלקה יושלם כעת והשאר על פי קצב גדילת המשפחה ויכולותיה הכלכליות. תכנון הבתים מתבצע בשיתוף האדריכל אבי שטרנפלד, וכולם כוללים סטנדרט בנייה גבוה ומציעים מפרט טכני עשיר.

 

הדמיה של הפרויקט ברבדים (הדמיה: באדיבות חברת אמפא) (הדמיה: באדיבות חברת אמפא)
הדמיה של הפרויקט ברבדים(הדמיה: באדיבות חברת אמפא)

רוכשי הבתים ייבחנו אצל ועדת קבלה, ובסופה ייקלטו כחברי קיבוץ מן המניין, להבדיל מהרחבות קהילתיות הנבנות כשכונות נפרדות בפאתי הקיבוץ, שהדיירים החדשים מתגוררים בו כתושבי חוץ. מדובר בשלב ב' בפרויקט של החברה ברבדים, לאחר שסיימה כבר לבנות ולשווק 28 בתים לפני כשלוש שנים.

 

אלי אגם, מנכ"ל חברת אמפא ישראל, מסר: "הנקלטים החדשים מעורים בחיי החברה והקהילה ומרבית החברים החדשים השתלבו בתפקידי מפתח בוועדות השונות בקיבוץ. אני מאמין שגם התושבים החדשים שיצטרפו יהיו שותפים מלאים להמשך בניית ופיתוח הקהילה וייהנו מחיי הקהילה ומחוויית מגורים איכותית וכפרית בבתים חדשים ומודרניים".

 

פינוי-בינוי בנתניה: 250 דירות במקום 65

פרויקט פינוי-בינוי הולך ומתגבש במרכז העיר נתניה ברחוב הרב הלפרין. במסגרתו ייהרסו 64 דירות בשמונה בנייני רכבת בני שתי קומות ויוקמו 250 דירות בארבעה בניינים של 17-16 קומות. בעלי 16 דירות בארבעה בניינים ברחוב כבר בחרו במכרז בקבוצת גבאי כחברה היזמית לביצוע הפרויקט, וכ-80% מבעלי הדירות כבר חתמו על הסכם התקשרות מפורט.

 

כיום הרחוב מאוכלס בבתים ישנים, עם דירות בשטח של כ-40-50 מ"ר. במסגרת הפרויקט קבוצת גבאי צפויה לבנות במקומם של הבניינים מגדל מגורים של 17 קומות עם 65 דירות, בשטח של 125-95 מ"ר, עם חניה, מחסן ומרפסת שמש בשטח של 12 מ"ר. עם זאת, מימוש הפרויקט תלוי בחתימת 80% מכלל דיירי המתחם.

 

אחד הבניינים שייהרסו בנתניה ()
אחד הבניינים שייהרסו בנתניה

את המכרז קיים משרד עו"ד זיו גרומן ושות', המתמחה בהתחדשות עירונית. לפי התב"ע המקורית, שבינתיים פג תוקפה, ניתן לבנות דירות חדשות ביחס של 1:3, אולם במשרד פעלו מול הוועדה המקומית נתניה להגדלת היחס ל-1:4. התב"ע המתוקנת, הכוללת זכויות בנייה מוגדלות, הופקדה למתן התנגדויות, והצפי הוא כי היא תאושר עד סוף שנה זו.

 

עו"ד גרומן מסביר כי התב"ע המקורית לא אפשרה רווחיות מספקת ליזמים לביצוע פרויקט במתחם. הוא מוסיף כי בשונה מפרויקטים אחרים של פינוי-בינוי, משך הזמן הצפוי לאישור התוכנית ולמימוש הפרויקט הוא קצר, מכיוון שהסמכות לאישור התב"ע נתונה לוועדה המקומית.

 

שיקום שכונות בעפולה

סביבת המגורים בשכונת גבעת המורה בעפולה עברה לאחרונה מתיחת פנים במסגרת פרויקט שיקום שכונות חוזר, שמוביל משרד השיכון בשכונות ברחבי הארץ. בטקס שנערך בעיר חנך שר הבינוי והשיכון יואב גלנט את סיום שלב א'.

 

עד כה שופצו שני בניינים ברחוב ז'בוטינסקי ושניים נוספים ברחוב מצדה, המהווים מתחם משותף וכוללים 88 יחידות דיור. הפרויקט, בתקציב של כ-3.6 מיליון שקל, כולל שיפוץ חיצוני של המבנה וחדר המדרגות, החלפת תשתיות מים וביוב ועבודות גינון בחצרות.

 

בעוד כחודשיים צפוי להתחיל שלב ב' עם שיפוץ של שלושה מבנים. בסך הכל יכלול הפרויקט שיפוץ של תשעה מבנים בעפולה, בעלות של כחמישה מיליון שקל.

 

ממשרד השיכון נמסר כי הפרויקט כולל גם שיפוץ של שטח ציבורי מוזנח בסמוך למתחם בגבעת המורה, שיכלול הצללה, פינות ישיבה ושתילת צמחים. עוד נמסר, כי המשרד מקדמים את מיזם שכנות טובה, המעודד את הדיירים לחתום על הסכם מול חברת עמידר להרכבת לוחות פוטו-וולטאים על הגגות לייצור חשמל, בתמורה לאיטום ושיפוץ הגג, דוד שמש לכל דייר ופטורים ל-20 שנה מתשלום על חשמל בחדר המדרגות ואחזקת גינון. מימוש המיזם יתאפשר רק במידה שתושג הסכמה של כל הדיירים.

 

פרויקט שיקום שכונות חוזר נועד לשפר את תנאי הדיור על ידי שיפוץ וטיפוח מבנים ושטחים ציבוריים וכן לטיפוח הקהילה. בסך הכל הקצה משרד השיכון בשנתיים האחרונות כ-450 מיליון שקל לפרויקט ב-40 יישובים.

 

שר הבינוי והשיכון, יואב גלנט, אמר כי "החלטנו ליזום, סגן השר ז'קי לוי ואני יחד עם שותפינו לעשייה את פרויקט שיקום שכונות חוזר בעשרות יישובים ברחבי ארץ, כמו גם בעפולה, אשר שם דגש על חיזוק הקהילה, ובמקביל דואג לשפץ ולטפח מבנים ושטחים ציבוריים כדי לספק מענה ראוי לצרכים החיוניים והבסיסיים של המשפחות המתגוררות בשכונות".

 

ראש עיריית עפולה, יצחק מירון אמר כי "מדובר בפרויקט חברתי ממדרגה ראשונה, במסגרתו שופצו בעפולה עשרות דירות לאוכלוסייה חלשה שאלמלא כך, היו ממשיכות לגור בתנאים קשים".

 

תמ"א 38 ברחובות

חברת הבנייה פרי נדל"ן חתמה על הסכם תמ״א 38 לשני בניינים ברחוב ההגנה ברחובות, הכוללים 60 דירות. במסגרת התמ"א תשפץ החברה את המבנה ותוסיף 64 דירות חדשות, ממ"דים ומרפסות לדירות הקיימות. כמו כן ישופצו החזיתות, הלובי וחדרי המדרגות וכן יוספו מעליות.

 

ליאור ברדוגו, מנכ״ל פרי נדל״ן, מסר כי התוכניות במסגרת פרויקט ההתחדשות העירונית יוגשו לאישור לקבלת היתרי בנייה בתוך כ-90 ימים.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילולם: באדיבות החברה להתחדשות עירונית
NEXT TLV
צילולם: באדיבות החברה להתחדשות עירונית
מומלצים