שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  הבובות העצובות באוטובוסים של סיאול

  באוטובוסים בבירת דרום קוריאה יושבות על ספסלים בובות של נשים צעירות יחפות. מטרתן להזכיר את הסבל שחוו עשרות אלפי נשים קוריאניות שאולצו על-ידי הכובשים היפנים להיות שפחות המין שלהם במלחמת העולם השנייה. את יפן זה עדיין מרגיז

  נוסעים שעולים בימים האחרונים לאוטובוסים בסיאול, בירת דרום קוריאה, פוגשים על אחד הספספלים בהם הבובות נשים התופסות את מקומם. זו אחת מדרכיה של דרום קוריאה לציין את יום השנה למלחמת העצמאות ששחררה את קוריאה מהכיבוש היפני שהיה בה בשנים 1945-1910. הבובות האלה מסמלות את שפחות המין הקוריאניות שהיפנים לקחו לעצמם בימי המלחמה.

  "זה שובר את הלב, כי היא נראית ממש כמוני". אחת הבובות (צילום: AP) (צילום: AP)
  "זה שובר את הלב, כי היא נראית ממש כמוני". אחת הבובות(צילום: AP)

  היסטוריונים אומרים שעד 200 אלף נשים, רובן מקוריאה אבל חלקן גם ממדינות אחרות באסיה, בהן סין, אולצו על-ידי יפן לשמש שפחות מין של חיילי הצבא היפני במלחמת העולם השנייה. הסבל העצום שחוו הנשים האלה, שכונו על-ידי היפנים "נשות ניחומים", הוא עניין רגיש למדי בדרום קוריאה והוא מעיב על היחסים בינה לבין יפן זה עשרות שנים. דרום קוריאנים רבים רואים בפרשה העגומה הזו דוגמה מייצגת להתעללויות שעברו בני עמם תחת השלטון היפני.

   (צילום: getty images) (צילום: getty images)
  (צילום: getty images)

  בשנים האחרונות הציבו פעילים עשרות פסלים ובובות כאלה במקומות ציבוריים בולטים, ומוצגות בהם בעיקר נשים צעירות ויחפות העוטות בגדים קוריאניים מסורתיים וידיהן על ברכיהן. הבובות האלה עוררו זעם בטוקיו, והיא דרשה להסיר פסל כזה שהוצב ליד השגרירות שלה בסיאול. יפן דרשה זאת לאחר שחתמה עם דרום קוריאה בדצמבר 2015 על הסכם התנצלות שבמסגרתו תשלם תשעה מיליון דולר כדי להקים קרן עבור שפחות המין שעדיין חיות.

   (צילום: getty images) (צילום: getty images)
  (צילום: getty images)

  למרות המחאה היפנית הודיעה חברת האוטובוסים העירונית כי היא רוצה להציב את הבובות בחמישה אוטובוסים הנוסעים במרכז סיאול כדי לשמור בחיים את זכר הנשים ההן. "הן נועדו להזכיר לדרום קוריאנים את הסבל שעברו הנשים האלה", אמר רים ג'ין-ווק, מנהל שירותי התחבורה Dong-A. "רצינו להפציר באנשים שלא לשכוח את ההיסטוריה הכואבת שלנו". הבובות יוסרו בסוף ספטמבר ויועברו למקומות ציבוריים אחרים, ובהם הן יוצבו באופן קבוע.

   (צילום: EPA) (צילום: EPA)
  (צילום: EPA)

  בכל פעם שהאוטובוסים שבהם מוצבות הבובות האלה עוברים ליד שגרירות יפן מושמע במערכת הכריזה שלהם הסבר קצר על סבלן של שפחות המין במלחמת העולם השנייה. "שובר לב לראות את פסל האישה הזו, בין השאר כי היא נראית בערך בגילי", אומרת ג'ניפר לי, סטודנטית בת 19. "מחריד אותי אפילו לדמיין מה האישה הזו עברה".

   

  בחודש שעבר הקימה ממשלת דרום קוריאה החדשה צוות שיחקור בעיות שאולי היו בהסכם עם יפן בנוגע לאותן נשים. רבות מהנשים ששרדו מתחו ביקורת קשה על ההסכם ופעילים מחו על כך שיפן סירבה לקחת אחריות משפטית על המעשים. הם פקפקו בכנות ההתנצלות היפנית.

   

  פעילים בדרום קוריאה מקדמים כעת יוזמה שבמסגרתה יוכרז 14 באוגוסט – היום השלפני יום העצמאות של דרום קוריאה – כיום זיכרון לנשים הדרום קוריאניות שאולצו לשמש שפחות מין של היפנים.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים