שתף קטע נבחר

צילום: AFP

13 נרצחים ו-100 פצועים בחצי ק"מ של טרור בברצלונה, הנהג הדורס נמלט

משטרת קטלוניה בספרד מדווחת כי נהג המכונית המסחרית שביצע את הפיגוע הצליח לברוח. אדם נהרג באירוע אחר במחסום משטרתי, שכנראה אינו קשור לפיגוע. העדויות קשות: "הוא נסע כמו בשדה תירס ולא באמצע העיר"

 

 

13 נרצחו ו-100 נפצעו במתקפת הטרור בלב ברצלונה . משטרת קטלוניה מנהלת מצוד אחר הנהג במכונית המסחרית שביצע את הפיגוע בשדרות לה רמבלה, לאחר שאישרה הלילה (יום ו') כי הוא נטש את המכונית ברגל לאחר הדריסה. מהמשטרה נמסר עוד כי הוא כנראה אינו חמוש. המשטרה עצרה מוקדם יותר שני בני אדם במקומות שונים במדינה בחשד למעורבות בפיגוע, בהם חשוד יליד מרוקו בן 28, דריס אוכאביר, ששכר את הרכב הדורס - ותמונתו הופצה מוקדם יותר כדי להביא למעצרו.

 

עם זאת, גורמים במשטרת ברצלונה מסרו מאוחר יותר כי אוכאביר הסגיר עצמו לתחנת משטרה בעיירה ריפול, צפונית לברצלונה, וטען כי אחיו מוסא (18) גנב את מסמכיו. האח הצעיר שמתגורר בברצלונה כתב בחשבון הפייסבוק שלו כי יש להרוג את כל הכופרים. העצור השני הוא אזרח ספרד שנולד בעיר הספרדית מלייה שבצפון יבשת אפריקה. המשטרה מסרה כי שני העצורים לא נהגו ברכב הדורס.

 

המשטרה אומרת כי פיגוע הדריסה קשור כנראה לפיצוץ שאירע ביום חמישי לפנות בוקר בבית באלקנאר - אירוע שבו נהרג אדם ואחר נפצע. בקטלוניה הכריזו על שלושה ימי אבל בעקבות האירועים.

 

עוד דווח הלילה כי אדם ניסה לדרוס שני שוטרים במחסום משטרתי באזור ברצלונה - וחוסל, אך האירוע כנראה אינו קשור לפיגוע בעיר.

אישה ליד גופות שניים מהנרצחים  (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
אישה ליד גופות שניים מהנרצחים (צילום: רויטרס)

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)
  

פיגוע הדריסה החמור נמשך לאורך 530 מטרים בשדרת לה רמבלה: "ראיתי את המחבל יושב ברכב ומאיץ", סיפר עד ראייה לפיגוע לכלי תקשורת בספרד. "הוא עלה על המדרכה ודרס כל מי שעמד מולו. ראינו אותו דורס עשרות אנשים במהירות של 80 קמ"ש, כאילו הוא נוסע בשדה תירס ולא באמצע העיר". יעד הטרור נבחר בקפידה: אחד המקומות המתוירים בברצלונה, המארחת 11 מיליון תיירים מדי שנה.

 

המחזות מספרד קשים ביותר: עשרות נפגעים היו שרועים על הקרקע וזעקו לעזרה, אמהות חיפשו את ילדיהן וקרובים ביכו את מות יקיריהם. עדת ראייה נוספת סיפרה לרשת סקיי ניוז: "זה היה מבהיל. משום מקום פתאום המונים רבים נהרו לכיוון שלנו, בהיסטריה, ילדים צרחו. בהתחלה אמרו שמישהו נורה. ואז פתאום היה גל נוסף של אנשים שהחל לרוץ ולברוח, אז גם אנחנו ברחנו. איבדתי את בעלי בכל ההמולה". היא הוסיפה: "כל החנויות נכנסו למצב של מצור – אין נכנס ואין יוצא. פשוט לא היה לנו מושג מה קורה ומה עלינו לעשות. רק ידענו שאנחנו רוצים לברוח משם כמה שיותר מהר. מאות רבים רצו ברחובות". 

 

 

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

ליד שניים מהנרצחים בפיגוע הדריסה (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
ליד שניים מהנרצחים בפיגוע הדריסה(צילום: רויטרס)

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

 (צילום: MCT) (צילום: MCT)
(צילום: MCT)

עורך הדין ורקטור אוניברסיטת גלזגו, עאמר אנוואר, ששהה בסמוך לזירת הפיגוע ולא נפגע, סיפר: "הסתובבתי באזור לה רמבלה וחיפשתי משהו לאכול. פתאום בבת אחת שמעתי התנגשות אדירה. הסתובבתי וראיתי המוני אנשים צורחים. אנשים התחילו לרוץ ולברוח מחנויות אז התחלתי לברוח גם. כוחות משטרה רבים הגיעו למקום וזה היה נראה שהם מחפשים אחר מישהו".

 

אלברט טורט, אח במקצועו שמתגורר באזור לה רמבלה סיפר: "היה כאוס מוחלט. ראיתי אנשים שרועים על הקרקע וניסיתי להחיות אחד מהם, אבל זה היה חסר סיכוי". טום גלר סיפר לרשת BBC: "שמעתי צרחות וקול התנגשות. ראיתי את הרכב המסחרי נוסע ממש באמצע הקהל ולא מאט. הבנתי מיד שזה פיגוע".

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

וויל אקו, צעיר לונדוני שאכל במסעדה באזור לה רמבלה בעת הפיגוע, סיפר לתקשורת הבריטית: "בדיוק סיימנו לאכול והתכוונו לקום ולצאת, ואז שמענו המולה אדירה בחוץ. דרך חלון המסעדה ראיתי מה שנראה כמו אנשים שרועים על הקרקע וצועקים לעזרה. תוך זמן קצר הגיעו שוטרים ואמרו לנו להישאר בפנים".

 

לימור חסון, ישראלית שנכנסה עם בעלה וילדיהם למסעדת מכבי הסמוכה לזירת הפיגוע, סיפרה: "אני נמצאת עם בעלי והילדים בחופשה משפחתית. נכנסו לאכול ויחד עם עוד 80-70 ישראלים היינו סגורים במסעדה. מישהו נכנס למסעדה בצעקות 'פיגוע פיגוע', הבנו שהיה פיגוע וסגרו אותנו בתוך המסעדה ממש. הגענו לאכול ארוחה כשרה וזה מה שקרה. חסון אמרה עוד כי "נכנסה גם בחורה שהתחילה לצרוח 'פיגוע'. כולנו בהתחלה חשבנו שזה מחבל מתאבד, אז נכנסנו מתחת לשולחנות עם הילדים. הייתה כאן בהלה, צרחות איומות".

 

חלק מאורחי המסעדה הכשרה השתתפו בתפילת מנחה בשעה שבה המסעדה הייתה נעולה כדי להגן על יושביה. עשרות ישראלים שהתבצרו יחד עם תיירים נוספים בחנות H&M ושוחררו לאחר בידוק פיזי ומשם חזרו לבתי המלון.

 

 

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)
 

גבי בן גידה סיפר: "בסביבות 16:12 (שעון ברצלונה) היינו בחנות ופתאום היה רעש של מכה חזקה, כמו דריסה של דברים. זה נשמע כמו רצף של תאונות ואחרי זה נראה לי שהיו כמה יריות. יצאתי החוצה לראות מה קורה ופשוט סגרו לנו את החנות. כל האנשים נכנסו לתוך החנויות. המשפחה שלי נמצאת בחנות לידי וזה מצב לא נעים. הייתי צור בתוך החנות עד שפתחו לנו אותה". 

 

דאעש קיבל אחריות

ארגון דאעש ("המדינה האיסלאמית") קיבל אחריות לפיגוע. סוכנות הידיעות של דאעש, "אעמאק", דיווחה כי מבצעי פיגוע הדריסה בברצלונה הם "חיילים של המדינה האיסלאמית שביצעו את הפיגוע מתוך היענות לקריאות לפגוע" במדינות שלוקחות חלק בקואליציה הבינלאומית נגד דאעש.

 

אחד המחבלים שניסה להימלט מהמקום חוסל בידי כוח משטרה. שני בני אדם נוספים נעצרו, בהם דריס אוכאביר, בן 28 יליד מרוקו, ששכר את הרכב הדורס - ותמונתו הופצה על ידי המשטרה ברשתות כדי להביא למעצרו. לפי דיווחים שונים, אוכאביר ככל הנראה ביקר במרוקו לאחרונה ונכנס לספרד ב-13 באוגוסט. הוא ריצה בעבר עונש מאסר בקטלוניה ושוחרר ב-2012. הוא נולד בעיר ארבאלה במרוקו ועבר עם משפחתו לאחר זמן קצר למרסיי שבצרפת, אך בשנים האחרונות הוא מתגורר בחבל קטלוניה בספרד.

 

לפי הדיווח הראשוני של השוטרים שהגיעו לזירה, נהג הרכב הפוגע, גבר בגובה של כ-1.7 מטר, לבש חולצה לבנה ונמלט בריצה מהמקום. המכונית כנראה הושכרה על שם דריס אוכאביר. המחבל שיתף בעבר פוסט על אירוע שהתרחש לפני כשנתיים בנבי סאלח, שבמהלכו ילדה קטנה ושתי נשים נאבקו בחייל צה"ל שאחז בנער פלסטיני שידו מגובסת.


פורסם לראשונה 17/08/2017 23:51

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
ליד גופות ההרוגים בלב ברצלונה
צילום: רויטרס
מומלצים