שתף קטע נבחר

72 שנה למלחמה: שרידי האונייה התגלו באוקיינוס

תגלית מרגשת באוקיינוס השקט: שרידי אוניית הקרב האמריקנית אינדיאנופוליס, שהיפנים הטביעו ימים לפני הטלת פצצת האטום על הירושימה, התגלו על הקרקעית. יותר מ-700 מלחים נספו באסון

חוקרים מצאו את שרידי אוניית הקרב האמריקנית אינדיאנפוליס, שהוטבעה בטיל טורפדו יפני בימיה האחרונים של מלחמת העולם השנייה. חיל הים האמריקני הודיע כי שרידי האונייה נמצאו באוקיינוס השקט בעומק של יותר מ-5.5 קילומטרים מתחת לפני הים.

האונייה אינדיאנפוליס. 22 מהניצולים עדיין חיים (צילום: EPA) (צילום: EPA)
האונייה אינדיאנפוליס. 22 מהניצולים עדיין חיים(צילום: EPA)

שריד של האונייה - ככל הנראה כננת עוגן מסיפונה הקדמי (צילום: AP / Paul G. Allen) (צילום: AP / Paul G. Allen)
שריד של האונייה - ככל הנראה כננת עוגן מסיפונה הקדמי(צילום: AP / Paul G. Allen)

האונייה הוטבעה ב-30 ביולי 1945 כשהייתה בדרכה חזרה ממשימה שבמסגרתה העבירה רכיבים עבור פצצת האטום שהוטלה ימים אחר כך על העיר הירושימה. צוללת יפנית ירתה בה בצפון האוקיינוס השקט והיא טבעה בתוך 12 דקות. היא לא הספיקה להעביר אות מצוקה. כ-800 מ-1,196 אנשי הצוות שהיו על האונייה ניצלו מהטביעה עצמה, אבל רק 316 בני אדם חולצו בחיים חמישה ימים אחר כך. השאר מתו מהתייבשות, טבעו או נטרפו למוות במתקפת כרישים.

פעמון האונייה על קרקעית האוקיינוס (צילום: AP / Paul G. Allen) (צילום: AP / Paul G. Allen)
פעמון האונייה על קרקעית האוקיינוס(צילום: AP / Paul G. Allen)

עוגן האונייה, ועליו הכיתובים "'U.S. Navy" ו"Norfolk Navy Yard" (צילום: AP / Paul G. Allen) (צילום: AP / Paul G. Allen)
עוגן האונייה, ועליו הכיתובים "'U.S. Navy" ו"Norfolk Navy Yard"(צילום: AP / Paul G. Allen)

בשנת 2016 חשף היסטוריון של חיל הים מידע חדש על תנועותיה האחרונות של האונייה, והמידע הזה הצביע על אזור חיפושים חדש. צוות של חוקרים אזרחיים בראשותו של פול אלן, ממייסדי תאגיד מיקרוסופט, סרק במשך חודשים אזור באוקיינוס, אזור שגודלו כ-1,500 קמ"ר. חברי הצוות של אלן הסתייעו בכלי שיט שבו ציוד המסוגל להגיע למקומות העמוקים ביותר באוקיינוס. ביום שישי הם מצאו את השרידים בים הפיליפינים. חיל הים ביקש מאלן לשמור בסוד את מקום מציאת השרידים.

 

אלן אמר כי הגילוי נועד לחלוק כבוד למלחים שלדעתו מילאו תפקיד חיוני בשימת הקץ למלחמת העולם השנייה. "החיפוש שלנו אחרי שאר השרידים של האונייה יימשך, אבל אני מקווה שכל מי שקשור לאונייה ההיסטורית הזו ירגיש מעין סגירת מעגל לנוכח הגילוי הזה", אמר.

חלק של האונייה ועליו המספר 35. ככל הנראה חלק זה היה בצדה השמאלי של האונייה ביחס לחרטום (צילום: AP / Paul G. Allen) (צילום: AP / Paul G. Allen)
חלק של האונייה ועליו המספר 35. ככל הנראה חלק זה היה בצדה השמאלי של האונייה ביחס לחרטום(צילום: AP / Paul G. Allen)

קופסת חלקי חילוף מהאונייה (צילום: AP / Paul G. Allen) (צילום: AP / Paul G. Allen)
קופסת חלקי חילוף מהאונייה(צילום: AP / Paul G. Allen)

זיהוי השרידים היה קל יותר ממשימת הזיהוי שמצפה לעיתים למשלחות המחפשות שרידים בעומק הים: חלק מהשרידים שנמצאו נשאו את הסמל של האונייה אינדיאנפוליס. "נדיר מאוד למצוא את שם האונייה על אחד השרידים", אמר פול טיילור, דובר של מִפקדת ההיסטוריה והמורשת של חיל הים האמריקני. "אם זו לא האינדיאנפוליס – אני לא יודע מה כן".

 

חיל הים האמריקני מסר כי הוא מתכוון לחלוק כבוד ל-22 ניצולי האונייה שעדיין חיים ולבני משפחותיהם של אנשי אנשי הצוות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: EPA
האונייה אינדיאנפוליס בשנות ה-30
צילום: EPA
מומלצים