שתף קטע נבחר

תיעוד: נהג שיכור הפיל עמוד בתל אביב

נהג אוטובוס שנסע ברחוב המסגר בשעת לילה תיעד נהג מכונית פרטית מזגזג ופוגע בתמרור. "הוא היה שיכור, 'מתודלק' לגמרי", סיפר. מסקר עמותת אור ירוק עולה: 49% מודים ששתו אלכוהול ונהגו לפחות פעם אחת בשנה האחרונה - עלייה חדה משנה שעברה

 

 

אם שותים לא נוהגים: תיעוד וידאו שהגיע לידי עמותת "אור ירוק" מציג נהג מכונית פרטית נוסע ברחוב המסגר בתל אביב בשעת לילה, כשהוא מזגזג בין הנתיבים - ולפתע מתנגש בגדר על אי תנועה ומפיל עמוד על הכביש. הסרטון ממחיש עד כמה מסוכנת יכולה להיות נהיגה בהשפעת אלכוהול.

 

מי שהעביר את התיעוד לעמותה הוא גולן, נהג אוטובוס בחברת אגד. "נסעתי ברחוב המסגר בשבוע שעבר לכיוון התחנה המרכזית ולפניי היו אוטובוס ורכב פרטי נוסף, שהתקרב אליו במהירות וכמעט נכנס בו. צפרתי לו - והוא סטה ימינה והאוטובוס שמאלה", סיפר גולן. "בסופו של דבר המכונית נעצרה רק כשנתקעה בעמוד. עצרתי לידו וניגשתי, הנהג ניסה להמשיך לנסוע אבל הרכב כבר היה גמור. הוא היה שיכור, 'מתודלק' לגמרי. במהרה הגיעו לשם אמבולנס ומשטרה שטיפלו בו".

 

גולן, שנוסע שעות רבות ביום בכבישים, הן באוטובוס הן ברכבו הפרטי, מעיד: "אני לא שוטר, אבל בכבישים אין תרבות נהיגה, אין תחושת ביטחון. זה לקום כל יום למלחמה".

רגע הפגיעה (באדיבות אור ירוק) (באדיבות אור ירוק)
רגע הפגיעה(באדיבות אור ירוק)

העמוד נפל (באדיבות אור ירוק) (באדיבות אור ירוק)
העמוד נפל(באדיבות אור ירוק)

 (באדיבות אור ירוק) (באדיבות אור ירוק)
(באדיבות אור ירוק)
 

מדי שנה מתרחשות תאונות דרכים רבות שבהן מעורבים נהגים שתויים מתרחשות. לפי נתוני הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים, בחמש השנים האחרונות התרחשו 1,560 תאונות כאלו. מאז תחילת השנה נרשמו 101 תאונות, מהן שתיים קטלניות, שש קשות ו-93 קלות. שנת 2016 הסתיימה עם 279 תאונות דרכים: 14 קטלניות, 24 קשות ו-241 קלות.

 

מדו"ח שהפיקו בעמותת "אור ירוק", המתבסס על נתוני הלמ"ס, עולה שבממוצע השנים האחרונות 684 בני אדם נפגעים בכל שנה בתאונות עם נהגים שיכורים ו-18 נהרגים.

 

בסקר שביצעו בעמותה באמצעות מכון הסקרים "מאגר מוחות" עולה ש-49% מהנשאלים הודו ששתו אלכוהול ונהגו לפחות פעם אחת בשנה האחרונה. בעמותה אומרים כי מדובר בעלייה חדה בנתון זה, בהשוואה לסקרים קודמים: בשנת 2016 רק 18% הודו ששתו ונהגו.

 

עוד עולה מהסקר שככל שגיל הנהגים יורד, כך שיעור המשיבים שנהגו לאחר ששתו עולה: מחצית הנשאלים הם מקבוצת הגיל 34-18, 48% מקבוצת הגיל 54-35 ו-29% מקבוצת הגיל 55 ומעלה. כשהנשאלים התבקשו להסביר מדוע הם שותים ונוהגים, 56% טענו שהם "שותים מעט", ו-12% טענו כי הם שותים מים או קפה לפני הנהיגה.

 

מנכ"ל עמותת "אור ירוק" ארז קיטה מסר: "הנהגים כמעט לא מודעים לסכנה שבנהיגה תחת השפעת אלכוהול, ויותר מכך לא חוששים להיתפס על ידי המשטרה. הצמצום בניידות ובשוטרים לא מאפשר לשוטרי התנועה לבצע אכיפה מרתיעה ואפקטיבית, כזו שתמנע מנהגים שיכורים לעלות על ההגה. המלחמה בנהגים השיכורים צריכה להיות לאורך כל השנה ולא רק בסופי שבוע או באירועים מיוחדים ולכן חייבים להוסיף 300 ניידות ו-300 שוטרים באופן מיידי כדי להגביר את ההרתעה וההבנה אצל נהגים כי מי ששותה אלכוהול ועולה על ההגה, סיכוי גבוה שייתפס וישלם מחיר כבד. נהג שידע שיש משטרה בכביש לא ימהר כל כך לסכן את החיים של כולנו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
באדיבות אור ירוק
תיעוד ההתנגשות
באדיבות אור ירוק
מומלצים