שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  ארץ זבת חלב ודבש וקנאביס
  אין לי ויכוח עם החקלאים הישראליים המעוניינים בענף גידול בעל פוטנציאל, יש לי ויכוח קשה עם מקבלי ההחלטות שמבקשים לתת לרכבת ייצוא הקנאביס אור ירוק, ללא שבאמת נלקחו בחשבון כל ההשלכות - הכלכליות, החברתיות והתדמיתיות

  לפני שנים כשטיילנו בשווקים בחו"ל, חשנו גאווה כשנתקלנו בתפוזי JAFFA הישראלים - סמל החקלאות הישראלית. לימים כשייצוא התפוזים מישראל פחת, נעלם לו המותג, או לפחות נראה כבר הרבה פחות. אולם בימים אלו ממש יש מי ששוקדים על יצירתו של מותג ישראלי חדש, "קנאביס רפואי", Made in Israel. ארץ זבת חלב ודבש וקנאביס.

   

  אין לי ויכוח עם החקלאים הישראליים המעוניינים בענף גידול בעל פוטנציאל, יש לי ויכוח קשה עם מקבלי ההחלטות שמבקשים לתת לרכבת ייצוא הקנאביס אור ירוק, ללא שבאמת נלקחו בחשבון כל ההשלכות - הכלכליות, החברתיות והתדמיתיות.

   

  המינוח "קנאביס רפואי", הוא מטעה מיסודו. קנאביס הוא קנאביס, וברוב המוחלט של זני הקנאביס שמגודלים ונמכרים לצרכים רפואיים יש THC, אותו חומר פעיל שגורם לתחושת ה"היי", שמהווה את מוקד המשיכה של הסם. הקנאביס לצרכים רפואיים, הוא אותו הקנאביס שמשמש גם לצרכי הנאה. לכן, פוטנציאל הזליגה של קנאביס שמיועד לצרכים רפואיים, לטובת משתמשים בריאים הוא גדול.

   

  גם היום, חלק לא קטן מהקנאביס שמשמש לצרכי הנאה בישראל, מקורו בקנאביס לצרכים רפואיים. הרחבת הגידול, תרחיב את פוטנציאל הזליגה. כל עוד מדינת ישראל לא מתמודדת כהלכה עם הזליגה המתמשכת, אסור להוסיף חטא על פשע ולאפשר את הרחבת הגידול גם לצרכי ייצוא.

   

  צמח הקנאביס הוא צמח קל לגידול. ניתן לגדלו בקלות יחסית ברוב מדינות העולם. אבל בניגוד לישראל, רוב מדינות העולם לא מעוניינות להיות ספקיות קנאביס. מדינות רבות, הן באירופה והן כמחצית ממדינות ארצות הברית, כלל לא מאשרות שימוש רפואי בקנאביס, אבל גם מדינות שבהן השימוש הרפואי מותר, לא ממהרות לאשר ייצוא קנאביס. ישראל נכנסת כאן למקום ממנו מדינות מערביות רבות מנסות לברוח. חשוב שנזכור, לא מדובר רק בתרופה. מגדלי הקנאביס הרפואי, הם לא "טבע". הקנאביס הוא סם, שמשמש גם למטרות רפואיות. ככזה, הסחר בו מהווה מקור לעניין ולמעורבות של גורמי פשיעה, וזו הסיבה המרכזית לכך שרובן המוחלט של מדינות העולם, לא מאפשרות ייצוא קנאביס.

   

  כניסתה של מדינת ישראל לשוק ייצוא הקנאביס, תפגע גם בדימוי של מדינת ישראל. "לנו זה לא יקרה", אומרים תומכי הייצוא, אבל הניסיון בעולם מלמד שכשיש אינטרס, תהיה פשיעה. לארגוני פשיעה רבים יש אינטרס בשליטה על גידולי קנאביס ועל מערכי ההפצה של הסם, וישראל עלולה להיהפך לגן עדן כלכלי בעבורם.

   

  החיפזון הוא מהשטן, גם ביחס לייצוא הקנאביס הרפואי. מדינת ישראל מתנדבת להיות שפנת הניסיון של ייצוא הקנאביס, ולהיות לאחת המדינות הבודדות שמאשרות זאת ואת המחיר כולנו עלולים לשלם. במקום למהר, על כל גורמי המדינה הרלוונטיים להסדיר קודם כל את נושא הגידול, האספקה והפיקוח בארץ. להבטיח שאם וכאשר תיכנס המדינה לתחום הייצוא, הדבר יעשה בהתאם לכללים ולהנחיות של מערך הפיקוח של האו"ם, זאת כדי למנוע הוקעת ישראל כמדינה הסוחרת בסמים בניקוד לאמנות בינלאומיות.

   

  רק בשבוע שעבר נעצר מאבטח של משלוחי קנאביס רפואי בחשד שנהג לנצל את נגישותו לחומר בכדי לקחת לעצמו ואולי גם לאחרים. צריך ללמוד מהבעיות ולא להתעלם מהן. במקום למהר, צריך לפעול קודם כל לעצירת זליגת הקנאביס הרפואי לשוק החופשי. רק כשנדע שאנחנו יודעים להתמודד עם הבעיות, נוכל להתחיל לחשוב על הגדלתו של מערך ייצור ושיווק הקנאביס.

   

  מדינת ישראל נבנתה בזכות חלוציות וחקלאות. יחד עם זאת, ביחס לענף הספציפי הזה, עדיף שלא נהיה החלוצים בלגליזציה של ייצוא סמים. עלינו להתרכז בלהיות מובילים במאבק בסמים, לא בסחר בקנאביס.

   

  הכותב הוא מנכ"ל הרשות הלאומית למלחמה בסמים ובאלכוהול

   

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים