שתף קטע נבחר

תינוק בן שנה בלע כדורי אדוויל ואיבד את ההכרה

רופאי הדסה הר הצופים הצילו את חייו של יוסי בן השנה, שבלע בטעות כמות גדולה של כדורי אדוויל שנקנו בארה"ב ועוצבו כממתקים צבעוניים

חייו של תינוק בן שנה ניצלו על ידי רופאי ילדים בהדסה הר הצופים, לאחר הרעלה חמורה בעקבות בליעת כמות גדולה של אדוויל לילדים. התרופה מבוססת על החומר הפעיל איבופרופן, שמצוי גם בתרופות להורדת חום ונוגדות דלקת כמו אדקס ונורופן.

 

האירוע שהתרחש לפני כשבוע לנגד עיניהם של הוריו של התינוק יוסי מירושלים, יכול היה להסתיים בטרגדיה. הפעוט איבד את הכרתו לאחר שבלע כמות גדולה של כדורי אדוויל לילדים המיועדים לשיכוך כאב והורדת חום והובהל על ידי צוותים של מד"א למיון ילדים.

 

להיזהר מהתרופות. הילדים חושבים שזה סוכריות (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
להיזהר מהתרופות. הילדים חושבים שזה סוכריות(צילום: shutterstock)

  

"להרחיק תרופות מהישג יד תינוקות"

את התינוק והוריו קיבל ד"ר דוד רכטמן, מנהל המחלקה לרפואה דחופה בילדים בבית החולים הירושלמי. ד"ר רכטמן ערך בירור ראשוני והבחין שהתינוק בלע מינון גדול של משככי כאבים – פי 11 מהמינון המקסימלי המומלץ. צוות של מיון ילדים העניק לתינוק טיפול מיידי באמצעות מתן נוזלים דרך הווריד, ופחם פעיל שמאפשר ספיחה והרחקה של חומרים כימיים רבים, ובין היתר רעלים שנבלעו בגוף.

 

פרופ' יעקב ברקון, מנהל מחלקת ילדים בהדסה הר הצופים: "עבודת הצוות היעילה והנכונה הייתה זו שהצילה את התינוק אשר הגיע במצב מסכן חיים. היא מנעה הידרדרות נוספת במצבו וביצוע טיפולים קשים כמו הנשמה". הוא הוסיף ואמר: "הכדורים שבלע התינוק נקנו בארה"ב ומיועדים לילדים, ולכן עוצבו כ"ממתקים צבעוניים עם טעם מתוק" מדגיש פרופ' ברקון. "למרות היתרון במתן תרופה נעימה לחיך יש בכך סיכון גדול כאשר ילדים מוצאים תרופות אלו וחושבים, כמו יוסי, כי אלה סוכריות".

 

לדבריו, יש לחזור ולציין את החשיבות בהרחקת תרופות מהישג ידם של ילדים, ורצוי בארון גבוה ונעול. לאחר הטיפול במיון הועבר התינוק למחלקה לטיפול מוגבר ילדים, בניהולה של ד"ר רבקה ברוקס, "הוא התאושש יפה ומהר", מספרת הרופאה. "מדדיו התייצבו במהירות לאחר הטיפול המוצלח במיון ולאחר שהשתפר קלינית נעשו בדיקות מעבדה נוספות שאישרו שאכן חזר לעצמו ‑ ויכולנו לשחררו אתמול לביתו".

 

הצוותים של מחלקת ילדים נפרדו אתמול מהתינוק ששב לחייך. "היה לנו מזל גדול. החל מהתגובה המהירה של צוותי ההצלה ובהחלט עם הצוות הרפואי בהדסה הר הצופים", סיפר אביו של יוסי " היה מאוד מפחיד לראות אותו עם רמות חמצן שצונחות ולאט לאט הוא מאבד הכרה. מעורר השראה לראות את המומחים נוקטים בכל הפעולות שנדרשות להציל את בני", הוסיף האב. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
הרופאים הצילו את חיי התינוק
צילום: shutterstock
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים