שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  אישום: ראאד סלאח הסית לטרור בהלוויית המחבלים מהר הבית
  ראש הפלג הצפוני של התנועה האיסלאמית נאשם בשלושה סעיפי הסתה לטרור ותמיכה בהתאגדות בלתי חוקית. כתב האישום מתבסס על דברים שאמר לאחר הפיגוע בהר הבית, חלקם בהלוויית המחבלים מאום אל-פחם

   

  תגובות להגשת כתב האישום    (צילום: שמיר אלבז)

  תגובות להגשת כתב האישום    (צילום: שמיר אלבז)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  שלושה סעיפי הסתה לטרור ותמיכה בהתאגדות בלתי חוקית - אלו סעיפי כתב האישום שהוגש בצהריים (יום ה') נגד ראש הפלג הצפוני של התנועה האיסאלמית ראאד סלאח. כתב האישום מבוסס על דברים שאמר לאחר הפיגוע בהר הבית. חלק מהדברים נאמרו בהלוויה של שלושת המחבלים. 

   

  לעיון בכתב האישום המלא נגד ראאד סלאח - לחצו כאן  

   

  השייח סלאח (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
  השייח סלאח(צילום: מוטי קמחי)

  בכתב האישום מופרטים מעשיו של סאלח, שעל פי המדינה מהווים הסתה ועידוד טרור. ב-27 לדצמבר 2015 נשא סאלח נאום בבקה אל גרביה ושם הציג את תוכנו של הספר "תורת המלך" ככזה המתיר את דמם של ילדים פלסטינים בהתאם ל"כיבוש הישראלי אשר הכריז מלחמה על הילדות הפלסטיניות". סאלח פרסם לאחר מכן פוסט בפייסבוק שלו וכתב:

   

  "מי שחשב בטעות שהם הכריזו התחילה התנועה האסלאמית והולכת להישאר התנועה האסלאמית, שלה שהכריזו והם מושלים, הכרזה על האיסור על חיראא... אם אתם גברים עם שרירים, בואו תסגרו את הדלתות שלנו על מנת לסגור את מוסד חיראא, אנחנו ממשיכים לפי העקרונות שלנו. אני אומר לילדים, ילדים שלנו, אתם גיבורים, אתם גיבורים, העוול למענכם, אנחנו נשמח למות כשהידים למענכם, ילדים שלנו, למענכם אנחנו נשמח לבתי הכלא למענכם, אנחנו נשמח לפגיעה ולאיומים שמחת ההווה שלנו, וכותרת העתיד שלנו, שהולך לנצח בקרוב בעזרת השם. אנחנו הקרבנו את גיל ההקרבה, ואתם ילדים שלנו, אתם הגיל של השליטה בעזרת השם. אנחנו אמרנו האקצא תחת סכנה, ואתם ילדים תגידו שהאקצא מנצח בעזרת השם".
  פרסום זה זכה ל-1709 צפיות, 31 שיתופים -224 לייקים.

   

  ראאד סאלח בעת הארכת מעצרו    (צילום: מוטי קמחי)

  ראאד סאלח בעת הארכת מעצרו    (צילום: מוטי קמחי)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  במקרה אחר, ב-21 ביולי השנה, נשא סאלח נאום בתפילת יום השישי באום אל פחם בפני קהל של מאות אנשים. הוא בירך את המראבטון והמראבטאת (שהוצאו מחוץ לחוק) על עמידתם בפני כוחות הביטחון הישראליים בשער האריות סמוך לאלא-אקצא. "עד הרגעים האלה הכיבוש הישראלי פצע 79 מבני משפחות המראבטון והמראבטאת של אל-אקצא, שחלקם במצב מסוכן, פצועי ראש וחזה, שדמם הטהור נשפך", אמר סאלח. "אני מבקש שאלוהים יקבל את כל השהידים של מסגד אל-אקצא היום. את השהיד מחמד, ואת השהיד מחמד, ואת השהיד מחמד (המחבלים מאום אל-פחם שביצעו את הפיגוע באל-אקצא בחודש יולי). מבקש מאלוהים שיאסוף את (נשמתם) עם (נשמות) הנביאים והצדיקים והשהידים ההולכים בדרך הישר".

   

  המהומות בהר הבית לאחר הפיגוע של המחבלים מאום אל-פחם (צילום: AFP) (צילום: AFP)
  המהומות בהר הבית לאחר הפיגוע של המחבלים מאום אל-פחם(צילום: AFP)

  אחד המחבלים בפיגוע מנוטרל על ידי כוחות הביטחון ()
  אחד המחבלים בפיגוע מנוטרל על ידי כוחות הביטחון

  התיעוד של סאלח עלה לפייסבוק וזכה ל 574 צפיות ו-32 לייקים. על פי האישום נגדו, במעשיו פרסם הנאשם דברי שבח, אהדה או עידוד למעשה טרור, תמיכה בו או הזדהות עמו. על פי תוכנו של הפרסום והנסיבות שבהן פורסם יש אפשרות ממשית שיביא לעשיית מעשה טרור". על סרטון זה מואשם סאלח בהסתה לטרור.

  ב-27 ליולי בזמן הלוויתם של המחבלים, שבה השתתפו אלפי אנשים ובהם רעולי פנים, נאם סאלח ואמר: "אל תחשבו כי הנהרגים לשם אלוהים מתים המה, לא, כי חיים הם, ואצל אלוהים פרנסתם. ברגעים האלה נתפלל לאלוהים שיעלה את ערכם במרומים וברגעים כאלה לא נוכל אלא לבקש מאלוהים ישתבח ויתעלה שיסלח לכל התפילה מעומק ליבנו. במעמדם הגבוה בגן העדן שלמעלה אלוהים תכבד אותם בשתיית מים (שרבת מאא' במקור) יחד עם הנביא מחמד עליו השלום, שתייה שלאחריה לעולם לא יהיו צמאים עוד".

   

  תיעוד מוסרט של הנאום הועלה לרשת האינטרנט וזכה ל-275 צפיות ושלושה לייקים. "במעשיו האמורים לעיל, פרסם הנאשם דברי שבח, אהדה או עידוד למעשה טרור, תמיכה בו או הזדהות עמו, ועל פי תוכנו של הפרסום והנסיבות שבהן פורסם יש אפשרות ממשית שיביא לעשיית מעשה טרור", נכתב בכתב האישום.

   

  עם כניסתו לאולם בית המשפט, פנה סלאח לקהל ואמר כי הוא נשפט על ידי הממסד הישראלי בשל היותו מוסלמי. השופטת הורתה לו לשבת ו"לא לשאת דרשות". מעצרו של השייח של השייח סלאח הוארך עד להחלטה אחרת בעניינו.

   

  סנגורו של סלאח, עו"ד עומאר חמאיסי, אמר בתום הדיון כי כל דברי מרשו מסתמכים על פסוקי הקוראן ולכן אין מקום לראות בהם הסתה: "הדברים לטעמנו חוסים תחת הגנת חופש הדיבור ולכן לא מדובר בהסתה. מדובר בציטוטים מהקוראן, שהיו לפני השייח ויהיו אחריו".

   

  סלאח אחרי הארכת מעצר קודמת    (צילום: מוטי קמחי)

  סלאח אחרי הארכת מעצר קודמת    (צילום: מוטי קמחי)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  השייח סלאח נעצר בשבוע שעבר. כוחות משטרה גדולים הגיעו בשעת לילה לשכונת מחאג'נה באום אל פחם, פשטו על ביתו ועצרו אותו - לאור חקירה משותפת של משטרה ושב"כ שהתנהלה על דעת היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט.

   

  לאחר מעצרו נמסר מהמשטרה: "בכמה הזדמנויות שונות, כולן לאחר הוצאת התנועה מחוץ לחוק, התבטא המסית בפני קהל וכן פורסמו שורה מהתבטאויותיו בכלי התקשורת. התבטאויות הנוגעות לתפיסת עולמה של התנועה. בחינת מכלול החומרים מעלה כי חלק מן האמירות מקימות חשד לביצוע העבירות האמורות ובעניינן ניתן אישור החקירה. בהמשך להתפתחויות בחקירה יוחלט אם להביא את החשוד לבית המשפט לדיון בעניינו".

   

  אחרי הארכת המעצר הראשונה שלו ציין סלאח: "אמרתי לחוקרים שאני מלמד במסגדים ואמרתי להם שאלה תובנות איסלאמיות שאנו מקבלים אותן מהקוראן הסוני. אתם לא מעמידים אותי לדין, אתם מעמידים לדין את הקוראן. מה שאתם עושים הוא ביטוי להמשך הרדיפה של הציבור שלנו על ידי הממשלה הישראלית, זו רדיפה פוליטית. זה ניסיון לעשות משהו לתקשורת כדי שזו תדבר על המעצר שלי".

   

  בחודש ינואר 2017 סלאח שוחרר מכלא רמון, לאחר שריצה תשעה חודשי מאסר בגין הרשעתו בהסתה לאלימות וגזענות, בעקבות דרשה שנשא במזרח ירושלים ב-2007. מאות מתושבי אום אל פחם קיבלו אז את פניו בחגיגות ובזיקוקים.

   

  בחודש נובמבר 2015 הקבינט המדיני-ביטחוני הכריז על הפלג הצפוני של התנועה האיסלאמית בישראל כהתאחדות בלתי מותרת. המשמעות היא שהתנועה בראשות השייח סלאח הוצאה מחוץ לחוק, וכי כל גוף או אדם שמשתייך לארגון זה וכל אדם שנותן לארגון שירות או פועל במסגרתו, עובר עבירה פלילית וצפוי לעונש מאסר. בנוסף, ניתן להחרים כל רכוש השייך לארגון.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים