שתף קטע נבחר

תומכת בחקלאות ישראלית? שופרסל מייבאת עגבניות מטורקיה

ל-ynet נודע שהרשת ייבאה כ-252 טון עגבניות מטורקיה, למרות שיצאה בקמפיין המציג חקלאים ישראלים. שופרסל: "בשל וירוס בעגבניות בארץ, משלימים מה שצריך מייבוא". משרד החקלאות: "יש דווקא ירידה בכמות הוירוסים ולא פתחנו מכסות, זה ייבוא במכס מלא". חקלאים: "אין מחסור ולא צריך לייבא מארדואן"

"שופרסל, יחד עם 1,000 חקלאים ישראלים, הופכים עולמות בשבילכם", כך מצהירה רשת הסופרמרקטים הגדולה בישראל בקמפיין האחרון שלה, לפיו שופרסל והחקלאים הישראלים עובדים יחד כדי להביא לצרכנים את הפירות והירקות הכי טריים, תוך 24 שעות. לצד זה, משום מה, החליטו בשופרסל לייבא 12 משטחי עגבניות מטורקיה: כ-252 טון פרי.

 

שופרסל מסרה בתגובה: "יש וירוס בעגבניות בארץ, לכן משלימים מה שצריך מייבוא".  

 

חקלאי: אין מחסור, אם שופרסל ייבאה זה מעציב אותי

לפי החקלאים, אין כלל מחסור בעגבניות בשוק. "היה מאוד חם בחודש וחצי האחרונים", אמר לנו חקלאי. "אז יתכן שיורגש מחסור בקרוב, אבל לא ברמה שמצדיקה ייבוא וגם אין מכסות ייבוא. אם ייווצר מחסור, יש עגבניות תעשייה מזן תמר. אם המחיר לעגבניות חממה היה כה גבוה, אז אפשר היה להשתמש בהן. המחיר הסיטונאי גבוה יחסית 4-3 שקלים לק"ג, אבל זה לא יקר מאוד, אם שופרסל אכן מייבאת עגבניות זה מעציב אותי".

 

לגבי הטענה שווירוס פוגע בעגבניות בארץ, אמר לנו מגדל העגבניות: "יש תמיד וירוסים בעגבניות. בתקופה האחרונה היתה רגיעה, אבל זה משהו שמלווה את החקלאים כבר זמן רב. עד שלא נמציא זן עמיד זה ימשיך ללוות את החקלאים, אבל זה לא גורם למחסור".

עגבניות בשופרסל. אילוסטרציה ()
עגבניות בשופרסל. אילוסטרציה

 

מחירי העגבניות בשופרסל בימים אלה, לא מאוד נמוכים: 6.90-5.90 שקלים לק"ג, אך יש גם מחירים נמוכים יותר בחלק מהסניפים, מחירי מבצע: 3.90-1.90 שקלים לק"ג. אלה פחות או יותר המחירים בשאר הרשתות, כשהמחיר הכי גבוה שמצאנו היה 8.90 שקלים לק"ג, ב-AM:PM.

 

משרד החקלאות: אין הפקעת מחירים לכן לא פתחנו את המכסות 

ממשרד החקלאות נמסר בתגובה: "משרד החקלאות לא פתח שום מכסות מיוחדות לייבוא ולא ערך שום התערבות חיצונית בשוק העגבניות. מדובר בייבוא אשר נעשה במכס מלא, מכס אשר נועד בין היתר דווקא להגן על החקלאות המקומית. בחודש האחרון יובאו כ-600 טון עגבניות מטורקיה מתוך כ-15 אלף טון צריכה מקומית, כך ש-4% בלבד מהסחורה בשווקים הינה מיובאת והרוב המוחלט של התוצרת בשווקים הינה מתוצרת ישראל. העובדה כי ישנו ייבוא עגבניות במכס מלא, מעיד ככל הנראה על מחסור זמני בהיצע אשר גורם לייבוא להיות כלכלי גם בתשלום של מכס מלא.

 

"קיומם של וירוסים בכל מיני הירקות הינה תופעה חקלאית שכיחה. וירוסים אלו אינם פוגעים ואינם מועברים לבני אדם. השנה בעקבות פעילות של חוקרי ומדריכי המשרד חלה דווקא ירידה בכמות הווירוסים. הירידה בהיצע העגבניות נובעת ככל הנראה מתנאי אקלים קיצוניים ששררו בקיץ הנוכחי.

 

"מדיניות משרד החקלאות היא לדאוג הן לאזרחי ישראל והן לחקלאות ישראל. בתקופות החגים, בהן הביקוש לעגבניות עולה וכן הוצאות משק הבית עולות פותח לעיתים משרד החקלאות מכסות ייבוא פטורות ממכס על מנת למנוע הפקעת מחירים. צעד של פתיחת מכסות פטורות במכס נעשה רק לעיתים רחוקות בהן קיים חשש להפקעת מחירים וזהו לא המצב כיום".  

 

נשיא התאחדות האיכרים דובי אמיתי, מסר בתגובה: "שופרסל זורה חול בעיני הציבור בבחירתה לייבא עגבניות מארדואן על חשבון העגבניות הישראליות, בניגוד לקמפיין המגוחך שבו היא מציגה תוצרת חקלאית ישראלית וטרייה תוך 24 שעות. זה מה שקורה כשרשתות השיווק פועלות בשוק ריכוזי שבו הרשת היא גם הסיטונאית ובכך הן שולטות בביקוש ובהיצע וכפועל יוצא במחירי התוצרת על המדפים. אני קורא לחקלאי ישראל להגן על ענף החקלאות ולא לשתף פעולה עם רשתות הבאות לפגוע בהם ובציבור הישראלי".


פורסם לראשונה 25/08/2017 06:52

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
מומלצים