שתף קטע נבחר

דיווחים על הפסקת אש בגבול סוריה-לבנון: "דאעש נכנע ויתפנה"

אחרי שבוע של לחימה אינטנסיבית הודיעו במקביל צבא לבנון, צבא סוריה וחיזבאללה על הפסקת אש במערכה נגד דאעש בגבול סוריה-לבנון. לפי הדיווחים, מחבלי דאעש יועברו לדיר א-זור במזרח סוריה ומסרו מידע על חטופים מצבא לבנון. חיזבאללה יקבל כנראה שש גופות של לוחמיו

 

 

 

תוך שבוע של לחימה קשה בגבול לבנון-סוריה הוכנעו מחבלי דאעש ("המדינה האיסלאמית"). לפנות בוקר (יום א') הודיעו כמעט במקביל צבא לבנון, צבא סוריה וחיזבאללה על הפסקת אש במבצע שהתנהל משני צדי הגבול. צבא לבנון וחיזבאללה מסרו כי דאעש ככל הנראה העביר מידע על שמונה או תשעה חיילים לבנונים שחטף לפני שלוש שנים וכן יעביר לחיזבאללה גופות של לוחמי הארגון השיעי שנהרגו בקרבות.

 

המבצע החל בשבת שעברה ובתוך ימים ספורים הצליח צבא לבנון להשתלט על 75 אחוזים מהשטח שהיה בידי דאעש (100 קמ"ר מתוך 120 קמ"ר). במקביל, בצד הסורי, נכון ליום חמישי, נותרו עוד 40 קמ"ר בידי דאעש בעקבות מסע הכיבושים של של חיזבאללה וצבא סוריה.

לוחמי חיזבאללה וצבא אסד בקרב נגד דאעש (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
לוחמי חיזבאללה וצבא אסד בקרב נגד דאעש(צילום: רויטרס)

 


הירי אל מעוזי דאעש באזור הרי אל-קלמון במערב סוריה (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
הירי אל מעוזי דאעש באזור הרי אל-קלמון במערב סוריה(צילום: רויטרס)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

דגלי חיזבאללה וסוריה בקרב נגד דאעש  (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
דגלי חיזבאללה וסוריה בקרב נגד דאעש (צילום: רויטרס)

לפי ההודעה של צבא לבנון, הפסקת האש הוכרזה כדי לתת אפשרות למשא ומתן בין הצדדים בעניין גורלם של החיילים החטופים שנמצאים בשבי הארגון מאז קיץ 2014, עת הצליח יחד עם שלוחת אל-קאעידה לשעבר, ג'בהת א-נוסרה, להשתלט על שטחים נרחבים מהגבול בין סוריה ללבנון.

 

 

"הניצחון הושג לא במו"מ אלא בכניעה". החמ"ל בצבא לבנון ()
"הניצחון הושג לא במו"מ אלא בכניעה". החמ"ל בצבא לבנון
 

תיעוד מתקיפות של צבא לבנון נגד דאעש  (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
תיעוד מתקיפות של צבא לבנון נגד דאעש (צילום: רויטרס)

חיילי צבא לבנון נגד דאעש (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
חיילי צבא לבנון נגד דאעש(צילום: רויטרס)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

מהצד השני של הגבול, הכריזו גם חיזבאללה וצבא סוריה על הפסקת אש במערכה שלהם נגד דאעש בהרי אל-קלמון במערב סוריה במסגרת מה שהגדירו הסכם כולל לסיום המערכה באותו אזור. ברשת LBC הלבנונית נאמר שההכרזה של צבא לבנון הגיעה אחרי שחמושי הארגון הנצורים מכל כיוון נכנעו בשדה הקרב ומסרו מידע על אודות החיילים החטופים, שגורלם לא נודע עד היום. ברשת "אל-מיאדין" דיווחו שבעקבות המידע שנמסר להם, אנשי חיזבאללה עשו את דרכם למקום שבו נמצאים שמונת החיילים החטופים הלבנונים, שככל הנראה אינם בין החיים, ושההחלטה להכריז על גורלם נמצאת בידי הצבא.

 

שר החוץ הלבנוני, ג'ובארן באסיל, שנמצא יחד עם שרים אחרים בממשלת לבנון בחמ"ל של הצבא ליד הגבול עם סוריה צייץ: "הניצחון של הצבא הלבוני הושג. לא מדובר במשא ומתן, אלא בכניעה. את תוצאת הכניעה אנחנו נראה בתקופה הקרובה".

 

ברשת "אל-מיאדין" המזוהה עם ארגון הטרור השיעי דיווחו כי אנשי דאעש החליטו הלילה להסגיר את עצמם לחיזבאללה שאמור להעביר אותם למעוז הארגון במחוז דיר א-זור במזרח סוריה. במקביל נטען כאמור שהארגון מסר לחיזבאללה מידע על גורלם של החיילים החטופים. במקביל חיזבאללה אמור לקבל עוד שש גופות של אנשיו שנהרגו בקרבות ועוד שבוי שלו שנמצא בידי ארגון ה"מדינה האיסלאמית".  

 

ביום חמישי האחרון אמר מזכ"ל חיזבאללה, חסן נסראללה, בנאום טלוויזיוני נוסף שהניצחון של צבא לבנון, ארגונו וצבא סוריה, נגד דאעש אינו מוטל בספק והפנה מסר להנהגת דאעש: "התוצאות של המערכה הזו מוכרעות. אין לנו יותר מדי זמן לבזבז על המערכה הזו ולכן סחבת במשא ומתן לא תסייע לכם". נסראללה אף פנה ללבנונים: "אתם עומדים בפני ניצחון יקר ואתם צריכים לשמוח על ההישג הזה. אחרי שהגבול בין סוריה ללבנון יאובטח אז הגבול הלבנוני עם פלסטין מהצד הסורי ועד לים יהיה בטוח מפני הטרוריסטים". הוא אף כינה את ההישג המסתמן של ניקוי הגבול מחמושי דאעש והארגונים האחרים "השחרור השני" אחרי יציאת צה"ל מדרום לבנון בשנת 2000 שמבחינת הארגון נחשב ל"שחרור הראשון".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
לוחמי חיזבאללה וצבא אסד בקרב נגד דאעש
צילום: רויטרס
מומלצים