שתף קטע נבחר

חיפה כימיקלים: הפיטורים הוקפאו ע"י ביה"ד לעבודה

ביה"ד קבע כי עד לדיון שיתקיים ביום שלישי הנהלת החברה לא תוכל לנקוט בכל פעולה המקדמת את פיטורי העובדים. מוקדם יותר הפגינו כ-150 עובדים בכניסה למפעל וניסו למנוע מהעובדים להגיע לדיוני השימוע לפני פיטורין שנקבעו להיום. החברה: "נפעל לפי הוראות בית הדין"

ביה"ד לעבודה קבע כי ביום שלישי הקרוב יתקיים דיון בהחלטת חברת חיפה כימיקלים לזמן את עובדיה לשימוע לפני פיטורין. עד לדיון החברה לא תוכל לבצע כל פעולה שתקדם את הפיטורין. מוקדם יותר 150 עובדים שחסמו את הכניסה למפעל, במטרה למנוע מהעובדים להגיע לשימוע לפני פיטורין שנקבעו להיום, זאת בהמשך להודעת החברה על סגירת המפעל וחלוקת מכתבי הזמנה לשימוע לפני פיטורין לכ-400 עובדים.

 

בהמשך להחלטת בית הדין האזורי לענייני עבודה בחיפה מחיפה כימיקלים נמסר: "חיפה כימיקלים תפעל על פי הוראות בית הדין ותמנע מכל פעולה נוספת בהליך הפיטורין עד ליום ג' בו יתקיים דיון במעמד שני הצדדים. החברה מצרה שעיריית חיפה בראשות יונה יהב נמנעת מלהעניק לה רשיון עסק ובכך מאלצת אותה להפסיק את פעילותה ולפטר את עובדיה".

 

 

עוד בערוץ הקריירה

 

עובדי חיפה כימיקלים צפון בכניסה למפעל (צילום: כוח לעובדים) (צילום: כוח לעובדים)
עובדי חיפה כימיקלים צפון בכניסה למפעל(צילום: כוח לעובדים)

 

"מדובר בשימועים לא חוקיים, בניגוד להסכמים הקיבוציים ואף אחד לא ייכנס אליהם", אמר אלי אלבז, יו"ר ועד העובדים. "אלה פיטורין שמחייבים הידברות".

 

לדבריו, הדרך בה פועלת ההנהלה עברה את גבולות החמלה. "עובד שלנו ששאף חומר כימי מאושפז ברמב"ם, ואת מכתב הפיטורין שלחו לבת שלו. זו בושה לכל מי שעוד יש לו נשמה". בוועד מאשימים את הנהלת המפעל, שלדבריהם במשך ארבע שנים סירבה למצוא פתרונות להמשך הפעילות:  "נמשיך במאבק שהמפעל לא ייסגר, זה פאר התעשייה, מפעל מרוויח, ואין סיבה שהוא ייסגר".

 

 

העובדים בשער המפעל מנעו כניסתם של עובדי קבלן, שנשכרו לדבריהם על ידי החברה להמשיך בפעילות במקום ובריקון מיכל האמוניה.

בהנהלת המפעל חזרו והאשימו את ראש העיר חיפה, יונה יהב באחריות למצב. "לאחר חמישה חודשים בהן חברת חיפה כימיקלים עמדה מושבתת וללא הכנסות, אך הקפידה לשלם לעובדיה משכורות החליטה הממשלה על פתרון לאספקת אמוניה לצרכי תעשיית הדשנים, שהוגדר על ידי כל המומחים וגורמי הביטחון כבטוח ביותר".

 

"אף על פי שהממשלה הגיעה להחלטה, ראש עיריית חיפה יונה יהב החליט למנוע מהממשלה ומהתעשייה ליישם את הפתרון וסרב לתת רישיון עסק לצינור שיוביל את האמוניה מהאניה למפעל - ללא כל ביסוס מקצועי וכנגד 400 עובדים. בניגוד לכל ראש עיר אחר בישראל שנלחם על פרנסת עובדיו, יונה יהב כפה על חיפה כימיקלים ועל עובדיה פיטורים וגורלם נמצא אך ורק בידיו".

 

שליחים על אופנועים הדביקו מכתבי זימון לשימוע על דלתות העובדים

הנהלת חיפה כימיקלים צפון, הוציאה בלילה שבין חמישי לשיש האחרון, מכתבי זימון לשימוע לפני פיטורים לכ-400 עובדי החברה. המכתבים הוצמדו לדלתות בתי העובדים וביישוב עוספייה אף הקימה קבוצת וואטסאפ לעובדים בני היישוב ובה נקראו העובדים לבוא ולאסוף "מכתב מהעבודה".

 

"ההנהלה דבקה בעמדתה קרת הלב- שולחת עובדים מסורים לאבטלה, רגע לפני החגים, מבלי להסתכל להם בעיניים" אמרו בוועד העובדים.

 

חלוקת הזימונים נעשתה מספר ימים לפני תום הקפאה של שלושה שבועות למכתבי פיטורים עליהם התחייבה הנהלת החברה לוועדת הכספים. במקביל הייתה הנהלת החברה אמורה לקיים שיחות משא ומתן בניסיון למנוע את מהלך הפיטורים." קיום השיחות נעשה למראית עין בלבד". אומר ישראל ליבוביץ' מראשי הוועד וחבר הנהגת כוח לעובדים.

 

בנוסף כופרים העובדים בטענה שסגירת המפעל נדרשת: "גם ריקון מיכל האמוניה אינו מחייב את סגירת המפעל" נכתב במכתב להנהלה."הפתרונות האפשריים המדוברים כרגע בין הרשויות יכולים בנקל לשמש חלופות ראויות".  


פורסם לראשונה 27/08/2017 10:32

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: כוח לעובדים
עובדי חיפה כימקלים צפון בכניסה למפעל
צילום: כוח לעובדים
מומלצים