שתף קטע נבחר

מובילת המחאה מול בית השופטת נאור: "אנחנו מיעוט אתני בדרום תל אביב"

שפי פז, ממארגני המחאה מול ביתה של נשיאת בית המשפט העליון מרים נאור, מספרת על הסיבות להחרפת המאבק של תושבי דרום תל אביב נגד המסתננים. "קרוב לשנתיים מונחת העתירה לגירוש המסתננים למדינה שלישית, דורשים מהעליון להכריע"

 

 

 

 

כ-100 תושבים משכונות דרום תל אביב הפגינו אמש (שבת) נגד בית המשפט העליון מול ביתה של הנשיאה מרים נאור בירושלים. שפי פז, ממובילות מאבק ההפגנה, סיפרה לאולפן ynet מדוע בחרו להחריף את מאבקם נגד המסתננים.

 

"מדובר בכמה שכונות בדרום תל אביב. שכונת נווה שאנן, שפירא, התקווה, התופעה זולגת גם לכפר שלם ולארגזים. אלה השכונות החלשות של תל אביב. מצד אחד יש התחלה של יציאה מהשכונות, אך מצד שני ילודה מאוד גבוהה. בעיניי, ההתקדמות הגדולה ביותר חלה במודעות הציבור שיודע שיש בעיה שאי אפשר להתעלם ממנה. בסופו של דבר, עם כל המאמץ שאני משקיעה, אני לא משפיעה על המדיניות, רק מנסה".

המפגינים מחוץ לביתה של נאור (צילום: מתי עמר, TPS) (צילום: מתי עמר, TPS)
המפגינים מחוץ לביתה של נאור
 

"השכונה כבר לא שלנו". שפי פז (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
"השכונה כבר לא שלנו". שפי פז(צילום: ירון ברנר)

 

כמה מסתננים חיים בשכונות כרגע? 

"קשה להגדיר את זה כי כל אחד מהגורמים נותן נתונים אחרים. אני מעריכה שמדובר בכ-30-20 אלף בני אדם. אבל הבעיה היא לא רק אצלם, חוץ מהם יש עוד 60-50 אלף מהגרי עבודה. מה שאומר שאנחנו, התושבים, נמצאים במצב של מיעוט אתני".

 

מאשימים אותך לא פעם בגזענות. איך את מגיבה לטענות האלה? 

"הדמוניזציה האישית שעשו לי עברה כל גבול. גזענית זאת מילה עדינה ביחס למה שאומרים עליי. כנראה שאני מלחיצה והחברים שלי למאבק מלחיצים אותם, ומצליחים לשמור על הנושא במודעות, מה שלא האמינו שנצליח".  

 

 

הנושא פרץ לתודעה כשהתחלנו לשמוע על מקרי האונס והאלימות 

"כי לאנשים לא באמת אכפת מכך שאני יוצאת מהבית ולא רואה שום ישראלי ברחוב במשך רבע שעה. זה לא מעניין אותם. אני זוכרת את השכונה שהייתה כאן קודם, ושואלת את עצמי: 'איפה כל הזקנים שהיו יושבים על המדרכה בלילה?' הם נעלמו. אני לא רואה את הילדים, אני גידלתי ילד בשכונה, וכשהילד שלי היה קטן הוא הסתובב עם כולם ברחובות בחופשיות. היום אני רואה רק ילדים זרים. כאילו השכונה כבר לא שלנו".

 

למה את מצפה? מה את מציעה שבית המשפט יעשה?

"בית המשפט עושה צרות כל הזמן והוא מסרס, מוחק ומבטל חוקים של המדינה. כלומר המדינה מנסה לעשות א', מגישים עתירה ובג"ץ עוצר. היא מנסה לעשות ב', מגישים עתירה ובג"ץ עוצר. זה כל הזמן ככה, כמו בשחמט. כבר כמעט שנתיים מונחת העתירה לגירוש המסתננים למדינה שלישית. זה מה שביקשנו אתמול, אפילו לא ביקשנו מהם לפסוק משהו ספציפי. רק שיוציאו פסיקה כדי שנדע איפה אנחנו עומדים. אם תבטלו את זה, נלך לממשלה ונדרוש משהו אחר".

 

כ-100 תושבי דרום תל אביב ותומכיהם שהפגינו מול ביתה של נשיאת בית המשפט העליון מרים נאור נשאו דגלי ישראל ושלטים כמו "עינוי דין זה לא נאור", "בג"ץ נגד העם, העם נגד בג"ץ" ו"גם קשישים וגם קשישות בשכונה רוצים לחיות".

 

חברת מועצת העיר תל אביב, סוזי כהן, תושבת קריית שלום אמרה ל-ynet: "אנחנו חיים תחת טרור וכיבוש כבר עשר שנים. אנחנו סובלים מהאלימות ומהשיכורים ברחוב, אנחנו חיים בגטו".

 

אלון שוורצר, פעיל בתנועת "אם תרצו" שהשתתף גם כן בהפגנה, אמר כי "לא יכול להיות ששופטי בית המשפט העליון ימשיכו במדיניות המפלה כלפי תושבי דרום תל אביב".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מתי עמר, TPS
ההפגנה מול ביתה של נאור, אמש
צילום: מתי עמר, TPS
מומלצים