שתף קטע נבחר

המבצע בטרגט: כ-20 אלף חבילות בדרך לישראל, רובן מתעכבות, חלקן לא יגיעו

לקוחות מתלוננים: קנינו באתר רשת הקמעונאות טרגט במסגרת מבצע משלוחי החינם, אבל נתבקשנו לשלם מסים נוספים או שהחבילה מתעכבת. על פי הערכות הסיבות לכך לקוחות ישראלים הזמינו כמויות אדירות של חבילות, כולל סלונים וקירות טיפוס, ובאתר מחפשים כרגע חברה שתעבירן ארצה. חבילות שלא יגיעו כוללות הזמנה של מזון בכמויות גדולות והזמנה עקיפה של מוצרים שאפשר לקנות בחנויות טרגט בלבד ואי אפשר לקנות אונליין

מדינה אחת במזרח התיכון התנפלה על אתר טרגט בשבוע שעבר וקנתה מכל הבא ליד, בזכות המבצע - שילוח חינם לכל העולם . כ-20 אלף חבילות הוזמנו לישראל תוך יומיים, כ-4,000 כבר הגיעו ארצה, רובן עוד לא הגיעו לנמענים. אם כי יש כמה מאושרים שזכו למשש את החבילה שלהם. בין החבילות גם פריטים גדולים כמערכות ריהוט שלמות, קירות טיפוס וכן: גם הרבה מזון.

 

טרגט היא רשת קמעונאות גדולה בארה"ב עם אתר בינלאומי וסניפים פיזיים הממוקמים ברחבי המדינה. המבצע היה בשיתוף חברת בורדר פרי (borderfree) שאיפשרה את השילוח החינמי.

 

ככל הנראה, 16 אלף החבילות הנותרות - עדיין נמצאות בארה"ב. ההזמנות כבר הועברו מטרגט לבורדר פרי, אך רובן עדיין "מחפשות" חברת שילוח. הזדמנות שמישהו יקפוץ עליה בוודאות וצפוי שרוב רובן יגיעו ארצה במהלך השבוע הקרוב, ובשבוע הבא יחולקו ללקוחות.

ההודעה על המבצע באתר הקניות ()
ההודעה על המבצע באתר הקניות
 

חלק קטן מהחבילות שהוזמנו לא יגיע לעולם לנמענים, שכן יש בתוכן מזון שדורש אישורים מורכבים ממשרד הבריאות ובטרגט נוטים לוותר על הסיבוך הביורוקרטי הרגולטורי ולהשיבן לארה"ב.

 

DHL: אנחנו לא דורשים מסים מהצרכנים

רבים מהקונים בחרו במשלוח דרך DHL, בעיקר משום שזו הייתה אופציה "בטוחה" למשלוח חינם. חלק מאותם קונים קיבלו מכתבים מחברת השילוח לפיהם יוטלו על המשלוח שלהם מכסים ועמלות. בחברה מדגישים: התשלומים האלה יוטלו על השולח בלבד.

 

"כמות קטנה מאוד מהמשלוחים שהוזמנו מטרגט נשלחת באמצעותנו", מסרו לנו בחברה. "רוב האזרחים בישראל הבינו ששולחים דרכנו כי בצ'ק אאוט באתר היה כתוב DHL, אבל הרוב לא ישולח דרכנו. נאמר לנו שעד מחר (יום ב'. מ"ק) בצהריים הלקוחות יידעו באיזה שירות הם כן יקבלו את החבילות".

 

לקוחות יידרשו לשלם מסים? יש תלונות על כך, והרי המחיר בטרגט כלל את כל החישובים. 

"לגבי כל המשלוחים שהגיעו דרך DHL, הנמען לא משלם דבר. יש שלושה אנשים שהתלוננו על הנושא הזה, זו טעות שלנו בצורה שניסחנו להם את המייל, פירטו להם בטעות מה האתר הולך לשלם".

 

מזון שדורש אישור פרטני לא יגיע לצרכנים

בני בוחניק מקבוצת הפייסבוק והאתר INeeditIL אמר ל-ynet: "סבלנות, זה יגיע לארץ. רוב ההזמנות כבר יצאו מטרגט לבורדר פרי. מחר נדע איזו חברה תעביר את אלפי החבילות לישראל.

 

"כנראה שמחכים שתהיה חברת שילוח שתשלח את כל עשרות אלפי החבילות לארץ. זה לא מעניין אותי כלקוח. זו הבירוקרטיה מאחורי הקלעים, אבל זה יקרה והרוב יגיע".

 

ומה לא יגיע?

"כל מה שקשור למוצרי מזון ודברים מורכבים יותר, כי כשמדובר בעשרות אלפי חבילות, משרד הבריאות יתקשה להתמודד עם זה. אני מניח שבורדר פרי יחזירו את המשלוח בחזרה לארה"ב ויחזירו ללקוחות את הכסף. אלה חברות רציניות, אבל יש פה עוגמת נפש לצרכנים שקנו מוצרי מזון שונים.

 

"אני יודע שיש כבר אנשים שקיבלו משלוחי ענק של ממתקים שהגיעו אליהם. כנראה כי יש למוצרים האלה אישור יבוא לארץ, אבל כל מזון שדורש אישור פרטני - יוחזר לארה"ב בהוראה של טרגט.

 

"מה שכן, אין פה אשמה ל-DHL. זה הרגולטור שמתערב במזון יבש שאני מביא ארצה לצריכה אישית, והוא זה שמשאיר אותו בהולד עד לבדיקה. מותר לייבא ארצה בייבוא אישי סך הכל 15 ק"ג ועד שלושה ק"ג מאותו מוצר. ממש ככה: הרגולציה משתפת פעולה עם יוקר המחיה. למה הרגולטור צריך להתערב בייבוא אישי מיצרן אמריקאי מאושר?".

 

הפוסט שהאיץ תהליכים

איתמר אייכנר כתב ידיעות אחרונות ו-ynet שהתלונן על טרטור האישורים ממשרד הבריאות מספר: "היו לפוסט שכתבתי 5,000 לייקים ו-800 שיתופים. אבל זה לא הסיפור: מי שראה אותו זה שר הכלכלה אלי כהן, שכתב לי שזה 'פוסט ענייני ו-וועדת הייבוא עומדת לתקן את רוב החוליים שמופיעים בו'.

 

"קיבלתי טלפון מבכיר במשרד הכלכלה שהוא נציג המשרד בוועדת הייבוא והוא אמר לי: 'כל הכבוד על הפוסט. הוא הקפיץ את כל המדינה והוא קיבל אותו מעשרות אנשים, כולל פקידי ממשלה'.

 

"הוא סיפר שהפוסט שלי האיץ תהליכים ושכנע את משרד הבריאות להסכים לשינוי בנוהל הייבוא האישי, כך שמעתה - וזה אמור לדבריו להתפרסם בימים הקרובים - לאפשר לאנשים לייבא מוצרי מזון בייבוא אישי לפי הנוהל הבא: מוצרי מזון עד חמישה ק"ג לפריט ועד 15 ק"ג למשלוח - ללא אגרות וללא תשלום. הוא יעבור אוטומטי ולא יעוכב במכס.

 

"הוא אומר שעד היום כל מוצר שהיה מגיע דרך חברות השילוח היה מעוכב גם אם היה בו חפיסת שוקולד. הוא היה נשלח למשרד הבריאות והיה מחוייב בכל האגרות וכו'. הוא אמר שזיעזעתי את המערכת".

 

"כל מה שהרוויחו בעולם הם הפסידו בישראל" 

יניב פורת מקבוצת הפייסבוק ואתר האינטרנט Alibuy אמר ל-ynet שיהיו עוד קונים שלא יקבלו את אשר רכשו באתר בחגיגת הקניות.

 

"טרגט מוכר בשתי דרכים: באתר ובחנויות פיזיות. צרכנים מישראל גילו שאפשר בכל זאת לקנות מוצרים שנמכרים רק בחנות וזה כרגע מתעכב ולא ידוע אם יגיע.

 

"אני גם יודע שטרגט לא התמודדו עם העומס, לא היו מוכנים. למשל, אני העליתי לינק לסט צלחות. תוך זמן קצר הם חסמו את המוצר לקנייה מישראל. אנשים הזמינו מוצרים שהשילוח שלהם יקר מהמוצר עצמו. טרגט ניסו לחסום את זה תוך כדי כי זה הפסד מבחינתם.

 

"הם לא התארגנו טוב. כל מה שהרוויחו בעולם הם הפסידו בישראל. הם לא יעשו את זה יותר, אין לי ספק. אם מבצע כזה של שילוח חינם יחזור אי פעם הוא יהיה בתנאים אחרים. הם לא יודעים שישראלי ששומע משלוח חינם קונה כפי יכולתו - לא משנה מה".

 

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה: "העובדות המתוארות בפוסט יבדקו. בהתאם לנהלי העבודה המשלוחים בייבוא אישי מטופלים על ידי המשרד תוך יום עבודה מרגע הגשת הבקשה לשחרור.

 

"בהתאם לעדכון נהלי העבודה האחרון אגרה בסך 384 שקלים נגבת בעבור 'דוגמאות מסחריות בלבד'. בימים אלה מתבצעת העבודה לעדכון נוהל נוסף אשר אמור לקצר את תהליכי השחרור ולהקל כתוצאה מכך על תהליך הייבוא האישי. בהזדמנות זו נזכיר כי באתר של שירות המזון ניתן למצוא את רשימת המזונות האסורים בייבוא אישי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
מומלצים