שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  חוסה במוסד נחנק מביצה קשה ונותר בתרדמת, משפחתו תובעת מיליונים

  החוסה סבל מפיגור קשה והיה מאושפז במוסד סיעודי. לפני 7 שנים אובחנה אצלו הפרעה מסכנת חיים בבליעת מזון, ולכן ניתנה הוראה להאכיל אותו אך ורק במזון מרוסק. על פי כתב התביעה, בניגוד גמור להוראות, ניתנה לו ביצה קשה שגרמה לו לחנק ולמצב של תרדמת בו הוא נמצא עד היום

  הטיפול הלקוי במוסד גרם לתרדמת: גבר בן 37, חוסה חסר ישע, שוהה במצב של תרדמת "צמח", לאחר שנחנק בעת שאכל ביצה, במוסד בו הוא שוהה. בימים האחרונים הוגשה תביעה על ידי אמו ואחיו של החוסה המשמשים כאפוטרופוסים שלו, לבית המשפט המחוזי בתל אביב.

   

  התביעה הוגשה נגד המוסד שבו שהה הבן, המטפל שלו, אחת המדריכות במקום ומשרד הרווחה, לאחר שהבן הפך למונשם, והוא שרוי מאז המקרה בתרדמת.

   

  מתביעה שהוגשה באמצעות עו"ד כרמי בוסתנאי, מומחה לתביעות רשלנות רפואית ונזיקין, עולה סיפורו הקשה של החוסה (השם המלא שמור במערכת), אשר מילדותו סבל מפיגור קשה.

   

  לטענת הוריו, הפיגור נגרם כתוצאה מחיסון שקיבל בגיל חודשיים. לאחר שהם הגישו תביעה על הפגיעה כתוצאה מהחיסון, הסכים משרד הרווחה לממן את שהותו במוסד מתאים בטבריה.

   

  בנוסף, לפני כ-7 שנים אובחנה אצלו הפרעה מסכנת חיים בבליעת מזון. לכן, ניתנה הוראה להאכיל אותו אך ורק במזון מרוסק, כשהוא יושב ישיבה זקופה. גם מים הייו מוגשים לו בכפית.

   

  הפרעה מסכנת חיים בבליעת מזון. להאכיל רק במזון מרוסק (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
  הפרעה מסכנת חיים בבליעת מזון. להאכיל רק במזון מרוסק(צילום: ירון ברנר)

   

  "לא דאגו לחוסה כראוי"

  למרות כל זאת, לפני כארבעה חודשים, במהלך ארוחת הבוקר במוסד, נתן לו אחד המטפלים ביצה קשה שלמה ולא גרוסה כפי הנדרש. הביצה החליקה לתוך גרונו, ולמרות זאת, כך נטען בתביעה, המשיך המטפל להאכיל את החסוי בשתי כפיות של גבינה לבנה, בשעה שהחוסה משמיע קולות מצוקה ונחנק.

   

  המטפל על פי הטענות, החל לדפוק על גבו של החוסה ומדריכה באה לעזרתו אך ללא הועיל. כעבור כשתי דקות הגיעה למקום אחות שהחלה בפעולות החייאה ורק אחרי כרבע שעה הוזעק אמבולנס, שפינה את החוסה כשהוא מחוסר הכרה, ללא דופק וללא נשימה.

   

  צוות מד"א ביצע בו פעולות החייאה במשך 10 דקות, ואף השתמש במכות חשמל. רק לאחר הטיפול האינטנסיבי הדופק חזר, והחוסה הועבר לבית החולים פוריה כשהוא מונשם.

   

  לאחר שלושה חודשים בבית החולים, כשמצבו נותר ללא כל שינוי וכל ניסיונות הגמילה מהנשמה מלאכותית לא צלחו, הוגדר החוסה כ"מונשם כרוני" והועבר למרכז הרפואי שהם בפרדס חנה, שם הוא שוהה עד היום במצב קבוע של תרדמת.

   

  התובעים מבקשים מבית המשפט לפסוק לחוסה פיצויים על הנזקים בסך של כ-7 מיליון שקלים. כמו כן, מתברר כי המשטרה פתחה בחקירה בעקבות מקרה הרשלנות וחומרי החקירה הועברו לפרקליטות המדינה להגשת כתבי אישום כנגד האחרים למחדל.

   

  עו"ד בוסתנאי אמר: "החוסה היה באחריותם של הנתבעים ותחת השגחתם ומרותם, באופן מלא ובלעדי, ועליהם היה לדאוג לו ולטפל בו כראוי".

   

  לדבריו, גם משרד הרווחה נושא באחריות כיוון שלא דאג לאשפוזו של החסוי באופן הראוי תוך שמירה על שלומו, בריאותו וחייו, במסגרת אשפוזו, כפי שהתחייב לכך".

   

  מהמוסד בו היה מאושפז המטופל לא נמסרה תגובה.

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: ירון ברנר
  אשפוז במוסד. המזון גרם לתרדמת
  צילום: ירון ברנר
  עו"ד כרמי בוסתנאי
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים