שתף קטע נבחר

"אל-ג'זירה" שידרה עדות מפוברקת: "חיסלתי ביריות ילדים בשירותי בצה"ל"

עדות של ישראלית-אוקראינית שודרה ב"אל-ג'זירה" - אך המציאות היא שמדובר בקטע מתוכנית הבידור האוקראינית "גלאי השקר", בהשתתפות צעירה ששירתה בצה"ל בתפקיד מנהלתי זוטר והקריאה טקסט שנכתב עבורה

 

 

 

בשעה שממשלת ישראל פועלת לסגור את משרדיה בארץ של רשת השידור "אל־ג'זירה" בטענה שהיא מסיתה נגד ישראל, ובעת שלשכת העיתונות הממשלתית שוקלת לשלול את תעודת העיתונאי של אחד מכתבי הרשת בארץ - בחרה הרשת הבינלאומית לשדר תחקיר שקרי ומכפיש המציג את ישראל לעולם כרוצחת ילדים.

 

התחקיר של רשת "אל־ג'זירה" הבינלאומית, ששודר ביום רביעי תחת הכותרת "חיילת ישראלית מתנדבת", כלל עלילת דם מודרנית לכל דבר ועניין: עדות מצולמת של צעירה ישראלית-אוקראינית, שמספרת בטון דרמטי כיצד חיסלה ביריות אזרחים וילדים בעת שירותה בצה"ל.

 

מה שלא צוין בתחקיר, עם זאת, הוא שמדובר בעדות המוכרת כמפוברקת. אותה צעירה, ילנה זקוסילו, אמנם שירתה בעבר בצה"ל, אך בתפקיד זוטר - ועדותה לקוחה מתוך תוכנית בידור אוקראינית בשם "גלאי השקר", ששודרה בנובמבר 2013, ושבמסגרתה אמורה מכונת אמת לזהות האם המרואיינים שמשיבים לשאלות המראיין דוברים אמת או שקר.

"הפעם הראשונה שבה הרגתי הייתה קשה עבורי". זקוסילו בתוכנית האוקראינית ()
"הפעם הראשונה שבה הרגתי הייתה קשה עבורי". זקוסילו בתוכנית האוקראינית

בסרטון המופיע בתחקיר שואל המראיין את זקוסילו כמה שנים שירתה בצבא הישראלי, והיא משיבה "שש שנים". לאחר מכן הוא שואל אותה האם היא חיילת מקצועית, והאם היא עדיין עובדת עבור הצבא והביון הישראלי - ואילו היא משיבה בחיוב לשתי השאלות. "יש קו תעופה ישראלי בעיר בוריספול שנתמך בידי השגרירות הישראלית", היא מפרטת. "אני מספקת אבטחה ליהודים על קו התעופה הזה".

 

לאחר מכן שואל המראיין את זקוסילו "האם הרגת בני אדם", היא משיבה "כן", ועל המסך מופיעה קביעתה של המכונה - "אמת". הצעירה מרחיבה, ומספרת כי "הפעם הראשונה שהרגתי הייתה קשה מאוד עבורי. זרקתי את הנשק ואמרתי שאני לא הולכת לשום מקום, אבל הלכתי". המראיין ממשיך ושואל האם הייתה מוכנה לשוב ולשרת בצבא הישראלי ולהרוג את אויביו, והאם נדרשה להרוג ילדים - וגם הפעם משיבה זקוסילו בחיוב לשתי השאלות. כשהיא נשאלת לבסוף כמה אנשים הרגה, היא משיבה שהיא אינה יודעת.

 

סיפורה של זקוסילו נחשף כשקר כבר בסוף 2013. בשעתו עורר הסיפור זעם בקהילה המוסלמית באוקראינה, וכתוצאה מכך ערכה ישראל כמה בדיקות מול רשויות הצבא וגילתה כי לא היו דברים מעולם. הממצאים הועברו לרשויות אוקראינה, על פי דרישתן, ובמקביל נערכה בדיקה של שירות הביטחון האוקראיני - שמצא בדצמבר של אותה שנה כי הצעירה אכן שיקרה בשידור חי.

 

"ילנה זקוסילו לא השתתפה בעימותים צבאיים, לרבות בין לבנון לישראל", טען אז שירות הביטחון האוקראיני. "כל מה שהיא סיפרה בתוכנית 'גלאי שקר' איננו שייך למציאות. את תשובותיה בתוכנית היא נתנה בהתאם לתסריט שהוכן בידי העורך הראשי של תוכנית הטלוויזיה". דובר משרד החוץ דאז, יגאל פלמור, בדק ומצא שזקוסילו אומנם התגייסה לצה"ל, אך שירתה בתפקיד מנהלתי זוטר ומעולם לא הייתה מעורבת בפעולות דוגמת אלו שעליהן הצהירה בשידור.

 

לאחר שיחידת הקשבים של לשכת העיתונות הממשלתית גילתה על התחקיר פנה מנהל לשכת העיתונות הממשלתית, ניצן חן, למנהל "אל־ג'זירה" בישראל, וליד אל-עומרי, וביקש לדעת מדוע שודר הסיפור ארבע שנים לאחר שהופרך רשמית ונמצא כחסר בסיס עובדתי. אל-עומרי אישר אמש (ב') כי קיבל פנייה בנוגע לתחקיר והעביר אותה לבדיקת הרשת.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
זקוסילו בקטע ששודר ב"אל-ג'זירה"
מומלצים