שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  ההודאה ברצח, ההאזנות והשקרים: כך הופל אסי אבוטבול

  כך נולד כתב האישום ברצח עו"ד יורם חכם - 9 שנים לאחר החיסול בת"א: אסיר עולם דובב את אבוטבול והקליט אותו מנסה להפליל את אחיו שחוסל ברצח פרקליטו. בתמורה יקבל המדובב 200 אלף שקל ואפשרות לחנינה. וגם: אמונתו התפלה של אבוטבול - אמו של ארתור רוזן שנרצח קיללה אותו ומאז נהרסו חייו

   

  הגשת כתב האישום בבית המשפט המחוזי בלוד    (צילום: ניצן דרור)

  הגשת כתב האישום בבית המשפט המחוזי בלוד    (צילום: ניצן דרור)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

   

  במשך שנים נותר תיק הרצח של עורך הדין יורם חכם פתוח ובלתי מפוענח, עד שהיום (ג') הוגש נגד העבריין וראש ארגון הפשע אסי אבוטבול כתב אישום. המשטרה הפעילה כעד רוצח שמרצה מאסר זה יותר מ-30 שנה, והוא שהביא לתפנית הדרמטית בחקירה לאחר שדובב והקליט את אבוטבול מפרט על החיסול שהזמין מכותלי המעצר ב-2008. כתב אישום נוסף הוגש היום נגד אבוטבול גם בגין רציחתו של ארתור רוזן לפני 18 שנה. אלו הראיות המפלילות שאספה המשטרה נגד אבוטבול - והובילו לכתב האישום נגדו.

   

  הראיה המרכזית נגד אבוטבול היא הודאתו המוקלטת והמפורטת, שאותה מסר לחברו הטוב, אסיר המכונה א', שהמשטרה הפעילה כדי לפענח את רצח עו"ד חכם. המדובב הקליט את אבוטבול במספר מפגשים - ועל רקע "תוכנית זדונית", כמאמר כתב האישום, שבמסגרתה תכנן אבוטבול לסחור במידע בפרשת רצח חכם. על פי התוכנית, אבוטבול התכוון להפליל בביצוע הרצח את אחיו שחוסל, פרנסואה אבוטבול, ולקבל בתמורה טובות הנאה לקיצור מאסרו הנוכחי.

  אסי אבוטבול ויורם חכם (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
  אסי אבוטבול ויורם חכם(צילום: מוטי קמחי)

  המדובב הוא אסיר עולם ששהה 31 שנים במאסר ובעבר נמלט מהכלא. עונשו לא נקצב עד כה, וטובת ההנאה שיקבל תמורת ההפללה היא שיוכל לפנות לנשיא לחנינה כדי שיקצוב את עונשו. התנאי הוא שלאחר עדותו יעזוב המדובב את הארץ לעשר שנים, ובכל מקרה החנינה נתונה לשיקול דעתו של הנשיא. לצד זאת, יקבל המדובב גם 200 אלף שקל.

   

  אבוטבול פירט בפני המדובב את המניע כביכול לביצוע רצח חכם וכן את השתלשלות העניינים, תוך שהוא מסביר למדובב עד כמה היה מעורב בביצוע הרצח. הפרקליטות טוענת כי מלבד ההקלטות יש לה ראיות נוספות שחיוניות על מנת להרשיע את אבוטבול בתיק זה:

   

  תיאור סדר יומו של עו"ד חכם יום לפני הרצח בעת הצמדת מטען החבלה והמעקב אחריו, תיאור התואם ומאמת את דברי אבוטבול בפני המדובב.

  ראיות חיצוניות המאששות את הודאתו של אבוטבול בפני המדובב בדבר האופן שבו נהג ראש ארגון הפשע להוציא את הנחיותיו הכתובות לשלוחיו אל מחוץ לכותלי בית המעצר - בין היתר באמצעות עורכי דינו.

  האזנות סתר המוכיחות את כעסו הרב של אבוטבול על עו"ד חכם, גם לאחר שכביכול יישרו את ההדורים ביניהם, והמשיב החזיר את עו"ד חכם להמשך ייצוגו במשפט שהתנהל כנגדו.

  ראיות המתיישבות עם תוכן המזימה שרקם אבוטבול עם המדובב להפללת אחרים ובהם אחיו המנוח כדי לבצע את רצח חכם, וגם ראיות בדבר פעולות נוספות שתכנן לעשות כחלק מהמזימה.

  ראיה נוספת היא פניית אבוטבול לרשויות האכיפה ימים לאחר ביצוע רצח עו"ד חכם, כדי למסור מידע על אודות הרצח לצורכי משא ומתן - מהלך שלא הבשיל. בכתב האישום נכתב כי אבוטבול ניסה לסחור במידע להפקת טובות הנאה אישיות גם בעניין גופת משה הדס.

   

  ארכיון: אבוטבול מתעמת עם המשטרה    (צילום: ניצן דרור ואבי חי)

  ארכיון: אבוטבול מתעמת עם המשטרה    (צילום: ניצן דרור ואבי חי)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  בכתב האישום נכתב כי גרסתו של אבוטבול הוגדרה כ"מתפתחת" ובה שקרים מהותיים. בתחילת חקירתו עומת אבוטבול עם המדובב, עוד לפני שנודע לו כי הוקלט. אז הכחיש ראש ארגון הפשע כי הודה בפני המדובב ואמר לו דברים ספציפיים שאכן מסר למדובב והוטחו בו, ובכך שיקר. בהמשך החקירה, משהוטחו בו ההקלטות של הודאותיו בפני המדובב, שתק אבוטבול ולא נתן לכך כל הסבר.

   

  בחקירותיו המאוחרות טען אבוטבול כי התרברב בפני המדובב, אולם כשנתבקש להסביר את טענת ההתרברבות - שתק. בתשאולו האחרון אישר אבוטבול פרטים רגישים שאותם מסר למדובב, המוכיחים לטענת הפרקליטות את אמיתות תוכן דבריו למדובב ומנפצים כל טענה בדבר אי אמירת אמת למדובב.

   

  רצח ארתור רוזן

  הודאה בפני המדובב הובילה גם לאישום השני ברצח נגד אבוטבול. לטענת הפרקליטות, הודאתו של אבוטבול במעורבותו ברצח ארתור רוזן ב-1999 היא "הודאה משמעותית ובעלת משקל פנימי גבוה מאוד". נטען כי מדובר בהודאה יזומה וספונטנית, שאותה מסר בהקשר של שיחה על מצוקה רגשית ומתוך הבעת חרטה על מעשיו.

  ארתור רוזן (צילום: אלעד גרשגורן) (צילום: אלעד גרשגורן)
  ארתור רוזן(צילום: אלעד גרשגורן)
   

  לפי כתב האישום, ההודאה עשירה בפרטים רבים, הן באשר לאירוע עצמו והן בנוגע להתרחשויות צדדיות: למשל, הזמנתו של אבוטבול לשבעה של ארתור רוזן על ידי אמו של רוזן, לצורך תשאולו בנוגע למות בנה עקב חשדה שאבוטבול היה מעורב בו; אמונתו התפלה של אבוטבול שלפיה אמו של ארתור קיללה אותו ומאז נהרסו חייו; הבעת חרטה על רצח זה שאותו ביצע "סתם"; הדלקת נר לעילוי נשמת ארתור; הדלקתו מחדש לאחר שכבה ועוד.

   

  מההודאה התברר כי אבוטבול ידע פרט מוכמן בנוגע לזירת אירוע הירי - שביל עפר צדדי היורד במתלול מהכביש הראשי - ושונה ממקום מציאת הגופה, שאותרה על הכביש. אבוטבול ורוזן שוחחו טלפונית ביום הרצח: שלוש שיחות יוצאות מהטלפון הנייד של רוזן אל הטלפון הנייד של אבוטבול בשעות הצהריים ואחר הצהריים, וניסיון חיוג נוסף בשעה 19:08 - זמן קצר לאחר שנראה לאחרונה ובטרם אבדו עקבותיו.

   

  אבוטבול טען בפני אמו של ארתור כי שהה בחו"ל ביום מותו של ארתור, בעוד שבפועל שהה בארץ וטס רק אחר כך. לטענת הפרקליטות, אבוטבול שיקר גם לחוקריו במסגרת חקירתו הראשונה באזהרה בחשד לרצח רוזן, שקרים שנסתרים בראיות חיצוניות ובהודאתו בפני המדובב. בין היתר טען אז אבוטבול כי לא הכיר את רוזן, אינו זוכר אדם בשם זה, אינו זוכר איך נראה, אינו מזהה תמונתו, לא מכיר שום פרטים הקשורים לנסיבות מותו ולא שוחח עם איש לגבי נסיבות מותו. בחקירותיו בחשד לרצח רוזן שתק אבוטבול, לרבות בזו שבה הוצגה והושמעה לו לראשונה הודאתו המתועדת ברצח.

   

  אבוטבול טוען לחפותו ומבקש פוליגרף

  בדיון אמר לשופטים עורך דינו של אבוטבול, אבי כהן מהסנגוריה הציבורית: "אני סבור שהמדינה הפעילה במשך 18 חודשים אסיר עולם מסוכן מאוד בכפוף לטובת הנאות מפליגות - שלא כדין. מקריאת כתב האישום עולה כי בנושא עו"ד חכם לא פוענח הרצח עד הסוף לפי המדינה כי לא הועמדו לדין האנשים שביצעו את הרצח. הנאשם טוען לחפותו ומבקש בדיקת פוליגרף שעדיין לא נערכה".

   

  בתגובה נוספת לאחר הדיון אמר כהן: "המשטרה, בגיבוי הפרקליטות, הפעילה אסיר עולם בהקלטות. אנחנו יודעים שזה בניגוד לחוק והחוק שווה לכולם. אנחנו נבקש לפסול את כל הראיות הללו שנאספו שלא כדין. אנחנו מקווים להוכיח את חפותו של הנאשם. עובדה שהמשטרה לא הצליחה להגיע למבצעי הרצח חכם. חרף הניסיונות לדובב את הנאשם הוא לא סיפק את זהותם כיוון שהוא אינו יודע את זהותם, וזה מוכיח את חפותו".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים