שתף קטע נבחר

"יושבים ומגרבצים בישיבה": כך צה"ל מטפל בפטורים לחרדים

עדויות שהגיעו ל-ynet מציגות את תהליך בחינת בקשות הפטור משירות של אלפי צעירים חרדים: עורכים ראיונות, בודקים לבוש ומבצעים תחקירים

 

 (צילום: יובל חן) (צילום: יובל חן)
(צילום: יובל חן)
 

מסמכים ועדויות מוקלטות שהגיעו לידי ynet חושפים טפח קטן מהמתנהל בחדרי חדרים בבקו"ם. הליך בחינת אלפי בקשות פטור משירות של צעירים חרדים שודרג והוחמר בשנים האחרונות. מדור בני ישיבות חדש הוקם בבקו"ם ופעילים חרדים מתדרכים לפרטי פרטים את הצעירים לובשי השחורים שנכנסים בדלתותיו, איך לצאת משם עם דחייה נוספת ולהינצל משירות צבאי.

 

מסמכים ועדויות מוקלטות חדשות שהגיעו לידי ynet חושפים מה קורה מאחורי הדלתות הסגורות. באחד המקרים נמצא כי בסיכום ראיון שנערך לא', חרדי רווק בן 18 שביקש דחיית גיוס, כתב ראש מדור בני ישיבות בצבא, רב-סרן יעקב ראשי, שעמד בעין סערת מחאת החרדים בשנה האחרונה: "הוא הגיע עם דיחוי של ישיבה בירושלים ולפני זה למד בישיבה אחרת נטו שעתיים ביום.

 

"בשאר הזמן הוא הסתובב בישיבה. הוא אמר שהוא ואחיו יושבים ומגרבצים בישיבה ומשעה 17:00 הוא עובד בניקיון. הוא הגיע מעוטר ברעמת שיער מוגזמת. (יש) להוריד ממעמד, הוא דיבר בגסות ובזלזול. הוא אינו בן ישיבה לחלוטין, בדיבור ובהתנהגות, וכפי שאמר אינו לומד".

 

מנגד, לא' גרסה מעט שונה. לפי מסמך צבאי שהציג ל-ynet, במהלך הראיון שנערך עמו במדור בני הישיבות הוא אמר לחייל שראיין אותו כי הוא לומד תשע שעות ביום בישיבה.

חרדים בלשכת הגיוס. ארכיון (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
חרדים בלשכת הגיוס. ארכיון(צילום: מוטי קמחי)

 (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)
  

במקרה אחר, נ', חרדי בן 23, נשוי ואב לשניים ממרכז הארץ, הופתע בראיון שנערך לו במדור בני הישיבות כשהחיילים המראיינים הטיחו בפניו שהוא עובד ולא לומד בישיבה. המראיינים אמרו לו שזה חוקי. נ' הכחיש, ובתגובה אמר החייל המראיין כי באפליקציה בסמארטפון מופיע שהוא עובד ניקיון. "האפליקציה הזו שסורקת אנשי קשר מטלפונים אחרים עם השמות שלהם כפי שנשמרו לא מוכיחה דבר", טען נ' בפני מקורביו. בסופו של דבר קיבל נ' את אישור הדיחוי המיוחל.

 

צעיר חרדי אחר סיפר: "במדור בני הישיבות רואים בצורה שלילית אם אנחנו מגיעים בלי חליפה וכובע, למרות שלבוש חרדי יכול להיות גם כיפה, מכנס שחור וחולצה מכופתרת לבנה. אנחנו כבר מאומנים ומתודרכים כיצד להצליח בתהליך, אבל גם הצד השני לומד ומשתפר וממש מחפש בציציות כדי לא לתת את הפטור".

 

צה"ל מצדו לא מתכוון להפסיק במדיניות בירור מצבם האמיתי של אלפי מבקשי הפטור החרדים. לפני כשנה נחשף ב-ynet כי מסריקות פרופילים בפייסבוק אותרו 4,000 משתמטים חרדים שניהלו אורח חיים חילוני, בניגוד להצהרתם. בחלק מהמקרים הצעירים התגלו כשהם רוחצים בחופי ים מעורבים בלבוש חשוף, יוצאים לבלות ומעשנים במהלך השבת.

 

מנגד כאמור, עסקנים חרדים פועלים בפתח הבקו"ם עם דוכני הסברה לצעירים החרדים ומפרטים להם בעלונים כיצד בדיוק יש להתנהג, מהם זכויותיהם, על מה הם חייבים לענות ועל מה לא, וכיצד 'לא ליפול בפח' ולא להתפתות באופן שיובילם בסופו של דבר, לשורות צה"ל.

 

תגובת דובר צה"ל: "צה"ל פועל במגוון מישורים על מנת לוודא הליך תקין של מועמד לקבלת תואר 'בן ישיבה'. במקרים חריגים בהם עולה צורך, נעשה שימוש באפליקציות וברשתות חברתיות למטרה זו.

צה"ל פועל בכפוף לחוק שירות הביטחון, ומתוקף כך, תלמיד ישיבה רשאי לקבל דיחוי בתנאי שעמד בכל הכללים - לרבות הגשת בקשת הדיחוי במועד, הוכחה כי הינו תלמיד ישיבה מן המניין ועוסק אך ורק בלימוד תורה כמתחייב.

 

"במקרה הנדון, לאחר ראיונות בלשכת הגיוס נקבע כי איננו עומד בתנאי הדיחוי בדגש על אי מימוש חובתו ללמוד בישיבה בהיקף השעות הנדרש. כמו כן, מכיוון שמדובר בצעיר מתפרנס למחייתו, דבר המהווה הפרה בוטה של כללי הדיחוי, בוטל מעמדו וחוייב בשירות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
חרדים בבקו"ם. ארכיון
צילום: מוטי קמחי
מומלצים