שתף קטע נבחר

ליברמן: "חוק ההסדרה מחבל בהתיישבות ביו"ש"

שר הביטחון התייחס בתדריך לבנייה הלא חוקית בהתנחלויות: "היא גורמת לנו נזק עצום". על נוער הגבעות: "הם אידיוטים מופרעים. כששורפים משפחה או ילד פלסטיני – זה נזק להתיישבות. אין לי בעיה עם מעצרים מנהליים"


שר הביטחון אביגדור ליברמן (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
שר הביטחון אביגדור ליברמן(צילום: מוטי קמחי)

"חוק ההסדרה גורם נזק אדיר ומחבל בהתיישבות ביהודה ושומרון", כך אמר היום (ג') שר הביטחון אביגדור ליברמן, בהתייחסו לקידום ההליך שאמור להכשיר בדיעבד התנחלויות הבנויות על קרקע פרטית פלסטינית. בתדריך שקיים לתקשורת ועסק בבנייה בשטחים הוסיף השר: "כתוצאה מהחוק עלולים להיות מוכשרים כ-10,000 בתים פלסטינים בשטחי C ורק כ-2,000 בתים של ההתיישבות יהודית".

 

על ההיבט הדיפלומטי של החוק, ועל התגובה הבינלאומית האפשרית, הוסיף: "לי יש מדיניות של משחק עם קלפים פתוחים מול האמריקנים. אני לא מסתיר כלום. הם לא תמיד מסכימים אבל זה לא גורם לתקרית דיפלומטית".

 

שר הביטחון תקף בחריפות את נוער הגבעות וכינה אותם "אידיוטים ומופרעים. חלק מהם אנרכיסטים מוחלטים. הם גרמו נזק עצום. הנזק הכי גדול זה הפיגועים שהיו. כששורפים משפחה או ילד פלסטיני זה נזק לכל ההתיישבות. זה דה-לגיטימציה למפעל ההתיישבות כולו".

 

הוא הביע תמיכה בצווי המעצר המנהליים שהוצאו לחלק מצעירי הגבעות: "הטיפול מתחיל במערכת החינוך, אבל אין לי בעיה לחתום על צווים מנהליים לחבורות האלה. בנושא של כל המופרעים האלה יש ירידה משמעותית".

 

 

ליברמן התייחס לשלל מאבקי הבנייה המתנהלים בימים אלה ביו"ש, אחד מהם נוגע למאחז שדה בועז בגוש עציון, שבג"ץ הורה לפנות בו ארבעה בתים. "מי שבונה באופן פרטיזני גורם לנו נזק עצום", אמר שר הביטחון. "בשדה בועז יש בעיה עם ארבעה בתים ועוד 40 שהם בסדר גמור. הארבעה בתים הללו נבנו באופן פרטיזני. אנחנו לא מדברים על הרס של יישוב שלם. שלא יטיפו לי על הבנייה ביהודה ושומרון".

 

על העיכוב בבניית היישוב עמיחי עבור מפוני עמונה אמר: "זה לא סוד שאנחנו כמשרד התנגדנו להיות חלק מההקמה של היישוב. משרד הביטחון לא מקים יישובים. ברגע שמצאנו מקום בשטח זה עובר מהידיים שלנו. כרגע זה נמצא בדיוניים מול משרד השיכון והפנים".

 

על בית המכפלה בחברון, שהבעלות עליו נמצאת במחלוקת ומתנחלים פלשו לפני יותר מחודש, אמר ליברמן: "גם אני כשר בטחון כפוף ליועץ המשפטי לממשלה, שעמדתו בעניין מאוד ברורה. אנחנו מנסים להשיג כמה שיותר ימים על מנת לפתור את הבעיה. כרגע אנחנו בוחנים הליך מזורז של בדיקת הבעלות אך זה יהיה כרוך בפינוי. אם התהליך המזורז יניב פרי - יש אפשרות שהתושבים יוחזרו לבית".

 

בהיבט המשפטי של הבנייה ביהודה ושומרון הדגיש השר ליברמן שקיימת בעיית כוח במנהל האזרחי, שלא מותאם למספר העתירות והדיונים המשפטיים שלהם הוא צריך לתת מענה: "על השולחן היום יש יותר מ-400 בג"צים - יותר מ-120 נגד יהודים ועוד כ-300 נגד בנייה בלתי חוקית פלסטינית.

אנחנו מנסים לחפש פתרון אחר על מנת שנוכל להתמודד עם הדבר באופן יסודי יותר".

 

נושא מרכזי המטריד תושבים ביו"ש הוא תקצוב מרכיבי הביטחון ביישובים, בעיקר על רקע פיגועי החדירה הרצחניים של התקופה האחרונה. על פי ליברמן, עלות שיפור אמצעי הביטחון עומדת על כ-3 מיליארד שקל. "זה בראש סדר העדיפויות כרגע", אמר ליברמן. לדבריו, מאז שנכנס לתפקיד שר הביטחון חלה ירידה משמעותית במספר אירועי הטרור, ובמקביל הוגדל התקציב: "מיוני 2016 ועד אוגוסט 2017 אירעו כ-128 פיגועים, לא כולל בקבוקי תבערה ואבנים, ומשרד הביטחון העניק ליישובים 99 מיליון שקל. בתקופה המקבילה שנה קודם לכן היו כ-235 פיגועים ומשרד הביטחון השקיע 77 מליון שקל".

 

השר ליברמן ציין שעדיין יש פעולות דחופות לביצור הביטחון של היישובים, אך הדגיש שהשלמת גדר ההפרדה אינה בעדיפות כרגע.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יאיר שגיא
שר הביטחון אביגדור ליברמן
צילום: יאיר שגיא
מומלצים