שתף קטע נבחר

חיפה כימיקלים: מכל האמוניה רוקן מאמוניה נוזלית

חיפה כימיקלים הודיעו כי ריקנו את המכל מאמוניה נוזלית. יחד עם זאת יש עוד אמוניה גזית אותה ימשיכו לרוקן במהלך השבוע. ח"כ מזוז: "נמצא פתרון לעובדי חיפה כימיקלים לפני ראש השנה". עיריית חיפה: "כשירוקן המכל, נהרוס אותו"

בפעם הראשונה אחרי עשרות שנים: מכל האמוניה בחיפה רוקן מאמוניה נוזלית. בשבוע הקרוב עובדי חיפה כימיקלים ימשיכו לשרוף את הגזים במכל עד ריקונו הסופי. סגן השר להגנת הסביבה ח״כ ירון מזוז הגיע עם מנהל מחוז חיפה שלמה כץ, למכל כדי לוודא מקרוב שהמכל ריק באופן סופי.

 

הפגנת עובדי חיפה כימיקלים (צילום: עמית שאבי) (צילום: עמית שאבי)
הפגנת עובדי חיפה כימיקלים(צילום: עמית שאבי)

מזוז אמר בתגובה: ״זהו יום היסטורי למיליון תושבי חיפה והסביבה. המכל ז״ל. עכשיו נפעל למען עובדי חיפה כימיקלים. נמצא פתרון שעתידם יישמר במפעל - והכל לפני ערב ראש השנה״.

 

תגובת עיריית חיפה: "לכשירוקן המכל עד תום, תפעל עיריית חיפה להריסתו. כזכור המכל הוקם ופעל במשך השנים ללא היתר בניה ומזה 13 שנים ניהלה עיריית חיפה מאבק לסגירתו. כעת, כשסוף סוף הועילה חיפה כימיקלים למלא אחר פסק הדין תפעל כאמור עיריית חיפה על פי חוקי התכנון והבנייה להריסתו של המכל ובכך תביא לסילוקו המוחלט של המפגע אשר במשך שנים סיכן כמיליון תושבי חיפה והמטרופולין".

 

מזוז התייחס לכך שבית הדין האזורי לעבודה בחיפה קבע השבוע כי הפיטורים בחיפה כימיקלים יוקפאו עד ה-27.9. בנוסף נקבע תהליך גישור בין העירייה לבין ההנהלה במציאת פתרון למשבר האמוניה תחת המגשר יובל רכלבסקי. בימים האחרונים הנהלת החברה שלחה מכתבים לקראת שימוע לכל העובדים, בהם הודיעה כי עליה לסגור את המפעל שכן לא נמצא פתרון לייבוא האמוניה.

 

 

בנוסף, לאחר שהמשרד להגנת הסביבה מצא כי מערך ייבוא האמוניה הקיים, אונייה גדולה והמכל הקבוע, מסכן באופן בלתי קביל את האוכלוסייה ולא התיר להמשיך את השימוש בו, הגישה חיפה כימיקלים חלופות שונות למערך. המשרד בחן את החלופות עבור תרחישי שגרה תפעוליים, בין השאר, בעזרת יועצים מהארץ ומחו"ל ובפורום המנחה הלאומי, הכולל את גופי הממשלה הרלוונטיים ועוד.

 

כזכור, בית המשפט העליון קבע שעל המכל להיות ריק לחלוטין מאמוניה עד ה-18 בספטמבר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים