שתף קטע נבחר

תוכנית צה"ל: 2,000 שקל לחיילים קרביים

בשורה ללוחמים: בניסיון להתמודד עם הירידה המשמעותית ברצון לשרת ביחידות קרביות, "ידיעות אחרונות" חושף כי מוביל הרמטכ''ל מהלך שלפיו יתוגמלו החיילים הקרביים בצה''ל בעוד 380 שקל בחודש בשנה השלישית לשירותם

במסגרת הניסיונות המאומצים לבידול מעמדו של הלוחם בצה"ל, למניעת הנשירה ולהגברת המוטיבציה לשירות קרבי, יוזם הרמטכ"ל גדי איזנקוט מהלך נוסף להעלאת שכר החיילים הלוחמים בשנה השלישית לשירותם מ־1,620 שקלים בחודש כיום ל־2,000 שקלים, כך נודע ל"ידיעות אחרונות".

לוחמים באימון. בקרוב ירוויחו יותר? (צילום: דו"צ) (צילום: דו
לוחמים באימון. בקרוב ירוויחו יותר?(צילום: דו"צ)
 

בצה"ל מתמודדים עם ירידה במוטיבציה לשירות קרבי הנמשכת מתחילת העשור. באותה תקופה עמד הרצון לשרת ביחידה קרבית על 79%-78%, נתון זה צנח לשפל של לפחות עשור בגיוס יולי האחרון — והוא מלמד על 67% רצון לשרת בקרבי.

 

בין הסיבות העיקריות למגמה: העדפה של בני הנוער לשרת ביחידות הטכנולוגיות של צה"ל כמו 8200, יחידות הסייבר, ממר"ם ואחרות — המאפשרות לחיילים גם שירות משמעותי, קרבה לבית, רמת סיכון נמוכה וחשוב לא פחות: מקצוע יוקרתי לאזרחות.

 

בשנה האחרונה מגבש הרמטכ"ל תוכנית להגדרתו מחדש של הלוחם בצה"ל, שמטרתה לתעדף את הלוחמים שנמצאים בחוד החנית הן בהגדרות והן בתגמול, מתוך כוונה שבסופו של דבר לוחם ייקבע לא לפי אמצעי הלחימה שהוא מפעיל, אלא רק לפי מידת הסיכון האישי. לכן מערך ההגנה האווירית, למשל, לא צפוי להיכלל בתוכנית. היוזמה זקוקה לעבור את אישור משרד הביטחון והממשלה.

 

כחלק מאותה מגמה שנועדה להיטיב עם הלוחמים, יזם הרמטכ"ל לפני שנה את המענק של לימודים אקדמאיים לכל לוחם שמשתחרר.

 

כזכור, ביוזמת שר האוצר משה כחלון הועלה שכר החיילים הקרביים מ־1,080 שקלים ל־1,620 שקלים. שכרם של תומכי לחימה הועלה מ־780 שקלים ל־1,170 שקלים. שכר החיילים העורפיים הועלה מ־540 שקלים ל־810 שקלים.

 

הרעיון להעניק דווקא בשנה השלישית את העלאת השכר ללוחמים נובע לא רק מתוך כוונה להעלות את המוטיבציה, אלא בעיקר כדי לשמור את הלוחמים בשירות, מאחר שרבים מהם שכבר קיבלו את תעודת הלוחם עוברים לתפקידי מנהלה בתוך היחידות הלוחמות.

 

כדי להבטיח לעצמם את 2,000 השקלים הם יידרשו להמשיך כלוחמים עד סוף השירות, שגם כך קוצר ל־32 חודשים. המהלך הזה אמור להגביר את המוטיבציה שלהם להמשיך כקרביים עד קו הסיום.

 

ח"כ רויטל סויד מנסה לקדם בשנה האחרונה את נושא מתן פטור לחיילים בחופשה לנסוע באוטובוס על מדים. שר האוצר כחלון אמור להודיע בקרוב האם יימצא לכך פתרון תקציבי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים