שתף קטע נבחר

הפרקליטות: עדות נפתלי בפרשת המעונות - במעמד של עד מדינה

על פי מכתב שנשלח מהפרקליטות לעורך דינו, עדותו של מני נפתלי תיחשב כאילו היה עד מדינה והוא יקבל חסינות מפני הפללה עצמית בפרשה. על אף האמור, טוען פרקליט אחר שלו: "הוא לא היה ולא יהיה עד מדינה"

 

מני נפתלי. הציע את המידע בתמורה לאי הפללה (צילום: אלכס קולומויסקי) (צילום: אלכס קולומויסקי)
מני נפתלי. הציע את המידע בתמורה לאי הפללה(צילום: אלכס קולומויסקי)

פרקליטות מחוז ירושלים הודיעה היום (יום א') למני נפתלי שהיא תחשיב את עדותו בפרשת המעונות כאילו הוא היה עד מדינה.

 

במכתב תגובה שנשלח לעורך דינו לוליק אסל, נאמר כי עדותו של נפתלי, שהיה אב בית בבית ראש הממשלה, תקבל חסינות מפני הפללה עצמית במקרה שיוגש כתב אישום בפרשה. במכתב מצוין עוד כי נפתלי בעצמו היה זה שניגש למשטרה וביקש למסור מידע – בתמורה לאי הפללה. המכתב נשלח לאחר שעו"ד אסל טען כי "מר נפתלי איננו עד מדינה ולא היה עד מדינה, לא זו אף זו. נפתלי לא ישמש כעד מדינה וכל הסכמה אחרת הנתונה לפרשנות, בטלה בזה".  

 

על אף הודעת הפרקליטות, טוען בתגובה עורך דינו השני של נפתלי, דניאל חקלאי, כי הוא אינו עד מדינה. "כפי שהובהר בעבר מני נפתלי איננו עד מדינה. גם פרקליטות מחוז ירושלים לא רואה בו עד מדינה. עד מדינה הוא מי שנחקר כחשוד ואז חתם על הסכם", טען. "נפתלי מעולם לא נחקר כחשוד, הוא ביקש חיסיון מפני הפללה עצמית מפני שבמסגרת עדותו הוא סיפר על מעשים שביצע בשליחותה של הגברת שרה נתניהו, שכללו בסופו של דבר גלגול הוצאות של הגברת נתניהו על קופת המדינה. הוא נאלץ לבקש חיסיון מפני הפללה עצמית. במקרה כזה הפרקליטות חייבת להשיג ראיות סיוע - ראיות חזקות יותר לעדותו. זה דומה למקרה משפטי של עד מדינה, אבל חד משמעית הוא איננו עד מדינה איננו חשוד ולא יהיה עד מדינה".

 

שרה נתניהו. טענה שמדובר ב"זוטי דברים"  (צילום: אלכס ליפקין) (צילום: אלכס ליפקין)
שרה נתניהו. טענה שמדובר ב"זוטי דברים" (צילום: אלכס ליפקין)
 

על פי הודעתו של עו"ד דניאל ויטמן, פרקליט מחוז ירושלים, נפתלי הגיע בחודש פברואר 2015 למשטרה וביקש למסור את המידע בתמורה לאי הפללה. הוא הבהיר לשוטרים כי הוא היה מעורב באירועים שלגביהם הוא מבקש למסור מידע, ועל כן הוא מבקש חסינות ככל שיתברר שיש בדברים כדי להפלילו. עוד נכתב, כי נפתלי הבהיר לשוטרים באיזה נושאים מדובר והצהיר כי יפרט את הדברים בתמורה לחסינות מפני הפללה עצמית. לאחר קבלת אישור של פרקליט המדינה והיועץ המשפטי דאז, הובטח לנפתלי כי כל מה שימסור לא ישמש נגדו. בהמשך נגבו ממנו הודאות נוספות, שגם לגביהן נאמר לנפתלי כי לא ישמשו נגדו. "בפתח כל הודאה יש חתימה של נפתלי", נכתב במכתבו של עו"ד ויטמן.

 

פרקליט מחוז ירושלים, עו"ד דניאל ויטמן (צילום: דוברות משרד המשפטים) (צילום: דוברות משרד המשפטים)
פרקליט מחוז ירושלים, עו"ד דניאל ויטמן(צילום: דוברות משרד המשפטים)

עוד צוין כי בשני מקרים, שאותם תיעד תנ"צ אפרים ברכה ז"ל, הודיע נפתלי כי הוא רוצה "להסיר את הכפפות והוא רוצה להיות עד מדינה ולהעביר חומרים לכלי התקשורת". לאחר שברכה הודיע לנפתלי כי המידע שימסור לא יפליל אותו, הוא אמר "שעכשיו זה עד מדינה".

 

עו"ד ויטמן הבהיר במכתבו כי אם נפתלי ייסוג בו מהסכמתו להעיד בבית המשפט, הדבר עלול לחשוף אותו להליכים פליליים: "בנסיבות אלה, אם יוגש בפרשה זו כתב אישום ומרשך יוזמן להעיד, הרי שתהיה לו חסינות מפני הפללה עצמית גם בגין עדותו זו, בנוגע לפרשה זו".

 

ההחלטה הסופית על הגשת כתב אישום נגד שרה נתניהו נתונה בידי הפרקליטות, אשר נמצאת בשלבים סופיים של גיבוש חוות הדעת. מי שיקבל את ההחלטה הוא פרקליט המדינה שי ניצן או היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט. בהודעת המשטרה דאז נאמר שנמצאה תשתית ראייתית להעמדה לדין של נתניהו ושלושה אנשי עזר שהעניקו שירותים לנתניהו ולמעונות. במרכז הפרשה עומד החשד כי שרה נתניהו "גלגלה" על המדינה תשלום של הוצאות פרטיות שלה במקרים שונים. בין היתר מדובר בהעסקת מטפלת לאביה המנוח על חשבון המדינה, ובקבלת מימון לארוחות בסכומים גבוהים. במשפחת נתניהו דחו בעבר את הטענות וכינו אותן "זוטי דברים".

 

יש לציין, כי בהנחיות היועץ המשפטי לממשלה בנושא עדי מדינה מדובר על חתימת הסכם עד מדינה מסודר וברור, בין המבקש להיות עד מדינה לבין רשויות האכיפה. עד מדינה מוגדר לפי החוק כ"שותף לאותה עבירה המעיד מטעם התביעה לאחר שניתנה לו או שהובטחה לו טובת הנאה".

 

 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
מני נפתלי
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים