שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  3 שנים להיעדרו של אברה מנגיסטו: "אתה צריך להיות כאן בבית"

  בעצרת הזדהות עם בני משפחתו התייצבו כמה מאות. אחיו קראו להשבתו: "תראה כמה אנשים באו להזכיר לכולנו שאתה חי, להזכיר לכולנו שצריך להחזיר אותך הביתה"

   

  הוריו של מנגיסטו, איילין ואגרנש בעצרת (צילום: יובל חן) (צילום: יובל חן)
  הוריו של מנגיסטו, איילין ואגרנש בעצרת(צילום: יובל חן)

   

  כמה מאות בני אדם משתתפים הערב (א') בעצרת הזדהות בכיכר הבימה בתל אביב עם בני משפחתו של אברה מנגיסטו, לציון שלוש שנים להיעדרו, לאחר שחצה את גדר הגבול לרצועת עזה. תחת הכותרת "ואהבת לאברה כמוך" קראו המשתתפים לממשלת ישראל לפעול להשבתו לחיק משפחתו: "עברו שלוש שנים שבהן לא קיבלנו אות חיים, שלוש שנים שבהן אנחנו ללא בדל מידע", אמרו בני משפחתו.

   

  בתחילת העצרת הקריאו אחיו של אברה, אילן ויוסי, מכתב בשם חמשת אחיו שעלו לישראל. ''אברה, אברה, אח שלנו היקר. לפני שלוש שנים, כשהתבשרנו על היעלמותך, אפלה נחתה בבית. כבר שלוש שנים שאימא לא ישנה, שאבא לא נרדם. שלוש שנים שקול דממה זועק בבית. אתה אפילו לא יכול לדמיין לעצמך כמה אתה חסר. כמה הצחוק, החיוך והחום שנתת לאימא נעדר. אין יום שאימא לא מתפללת לשובך. אין יום שהיא לא פונה לאלוקים שישיב אותך הביתה.


   (צילום: יובל חן) (צילום: יובל חן)
  (צילום: יובל חן)
   

   (צילום: יובל חן) (צילום: יובל חן)
  (צילום: יובל חן)

  "אברה, אתה בטח זוכר את הילדים שלי, כמה קטנים הם היו, עוללים בעריסה. לא ראית כמה הם גדלו. תהילה כבר מדברת, דניאל הולך לו בדילוגים. אלעד, אחיך הקטן, סיים תיכון לאחרונה, הוא מתלבט אם להתגייס לחיל האוויר כמו נתנאל שבדיוק סיים שם שירות. אלמנש, אחותך הקטנה, התגייסה גם כן, היא נלחמת בשבילך כמו שהיא נלחמת בשביל המדינה. אין יום שהיא לא מזכירה, זועקת לכולנו לכל מי שכאן שאתה חי, שאתה צריך להיות כאן בבית".

   

  האחים קראו עוד: "אברה, אני זוכר איך עם תחילתו של המאבק להחזיר אותך הביתה, עמדנו ולחמנו בודדים, קומץ קטן, כדי שתהיה כאן איתנו. היום תסתכל מה קורה כאן, תראה כמה אנשים באו להזכיר לכולנו שאתה חי, להזכיר לכולנו שצריך להחזיר אותך הביתה. אברה, אתה לא לבד. אנחנו כבר לא לבד. אנחנו רוצים שכל זה ייגמר, שלא נצטרך לעמוד כאן יותר, לא נצטרך להחזיק במיקרופון הזה, שהציבור הזה שהגיע לכאן יחגוג בפעם הבאה כשיראו אותך בשערי הבית, כובש אותנו מחדש עם חיוך זוהר, עם חיבוק חם לאימא לאבא ולאחים הקטנים. אברה, נמשיך להיות כאן, נמשיך לזעוק, להזכיר, להילחם, עד שתהיה כאן. עד שתחזור".


  אברה מנגיסטו ()
  אברה מנגיסטו

  הוריו של מנגיסטו, אגרנש ואיילין, נפגשו בשבוע שעבר עם מזכ"ל האו"ם ודרשו לקבל אות חיים מרצועת עזה על מצבו של בנם. ואולם הם עדיין לא יודעים דבר. "אני רוצה להודות לכולכם", אמר האב איילין. "שלוש שנים הבן שלי נמצא בעזה. אני לא מבין למה חמאס לא משחרר את אברה. הוא נכנס לעזה בלי נשק, בלי סכין. הוא חצה שלא בידיעתו כי הוא לא חש בטוב. ארגון החמאס זוכה מדי שבוע לביקורים של האסירים הביטחוניים שלו בכלא. לכל מי שנמצא בארץ המבורכת הזאת, אנחנו מאחלים שלא תעמדו בסיטואציה שאנחנו נמצאים בה. היום הופך ללילה והלילה לא מפסיק. אנחנו רואים רק חושך ולא רואים את האור בקצה המנהרה כי לא הולך לקרות משהו".

   

  הוא הודה לראש העיר אשקלון על שסייע בהגעת מפגינים לעצרת. "לכל האנשים שדואגים לנו ותומכים בנו, שאלוהים יברך אתכם. אני פונה לראש הממשלה ואומר- יש לך את הכוח. מדינת ישראל לא אוהבת לפגוע באנשים ובעזרת השם מאחל לעצמי לראות את אברה בבית".

   

  אמו של מנגיסטו, אגרנש, אמרה על הבמה: "אני לא מבינה את החמאס, איך הלב שלהם עשוי מאבן, איך זה שהם לא אומרים אם הוא חי או מת. למה הם מחזיקים את הבן שלי? למה הוא יועיל להם? איזה לב יש להם? אין להם ילדים? הבן שלי נכנס לעזה בלי שום דבר ואפילו בלי תיק". היא פנתה ישירות לבנה: "לא קל לי בלעדיך, זה לא עובר בקלות".

   

  את האירוע הנחו מיקי חיימוביץ וציונה דסטה ועל הבמה הופיעו עלמה זוהר ולהקת "קפה שחור חזק".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים