שתף קטע נבחר

סכין בבית הפרופ' לחילוניות: רשימת היעדים נחשפת

תושב בני ברק נאשם שקנה בנזין במטרה להצית את משרדי ארגון "שוברים שתיקה", הציב סכין בכניסה לבית פרופ' מלכין, שלח מכתבי איום לבולטים בקהילה הרפורמית וריסס גרפיטי בבתיהם

 

 

כתב אישום הוגש לבית המשפט המחוזי בירושלים נגד תושב בני ברק, בן 39 ששמו אסור לפרסום, בגין עבירות סחיטה באיומים, השחתת פני מקרקעין וכן עבירה של הכנת עבירה בחומרים מסוכנים. על פי כתב האישום, הנאשם נהג לשלוח מכתבים מאיימים לדמויות בולטות בקהילה הרפורמית, בהן פרופסור יעקב מלכין ויו"ר נשות הכותל ענת הופמן, ולרסס כתובות מאיימות. בין היתר הוא ריסס כתובת בבית כנסת של התנועה הרפורמית ברעננה ותכנן לפגוע בפעילי "שוברים שתיקה".

 

כתב האישום מפרט שישה אישומים שונים של אירועים שהתרחשו בשנת 2014 ועד למעצרו של הנאשם ומציירים דפוס התנהגות קבוע: תחילה הוא בחר דמויות שפעילות בקהילה הרפורמית, שלח להם מכתבי איומים וריסס כתובות גרפיטי מאיימות בבתיהם.

הסכין שהוצמדה לביתו של פרופ' מלכין בירושלים ()
הסכין שהוצמדה לביתו של פרופ' מלכין בירושלים

כך הוא פעל נגד פרופסור יעקב מלכין - מרצה ליהדות חילונית ואתאיסטית, ליניר תירוש - מנכ"ל עמותת "ארגון האתאיסטים הישראלי" ולענת הופמן - יו"ר ארגון "נשות הכותל" ומנהלת המרכז הרפורמי לדת ומדינה. קורבנות נוספים של הנאשם היו ריק ג'ייקובס – נשיא האיחוד ליהדות רפורמית בצפון אמריקה, וגלעד קריב - רב רפורמי ומנכ"ל התנועה ליהדות מתקדמת.

 

הנאשם נעזר בתוכנת "אגרון" - ובה נתונים ממרשם האוכלוסין של מדינת ישראל שדלפה לפני מספר שנים, כדי לאסוף פרטים על קורבנותיו. בחלק מהמקרים הפיץ הנאשם את מכתבי האיומים גם לשכנים של הנפגעים.

 

באישום הראשון מתואר כיצד בחודש מאי 2014 איים הנאשם מספר פעמים על חייו של דן בונה, מחבר הספר "לא היה ולא נברא - משנה אתאיסטית סדורה", ושלח לו מכתב שבו דרש ממנו להפסיק את כל פעילותו "הכופרנית-אפיקורסית" שבה הוא לוקח חלק: "ספרים, כנסים, הרצאות, מאמרים וכדומה, חברות בארגונים, וכל דבר אחר הקשור להנחלת אתאיזם ברבים בה אתה משתתף". כמו כן, הוא הורה לו לחזור בתשובה.

 (צילום: חטיבת דובר המשטרה) (צילום: חטיבת דובר המשטרה)
(צילום: חטיבת דובר המשטרה)

מספר חודשים לאחר מכן, הנאשם ריסס על דלת ביתו של בונה מגן דוד וכתב בצבע על הקירות הפנימיים של הבניין את הכתובות הבאות: "תהילים פרק קלט פסוק כא-כב", וכן "רמבם הלכות תשובה ג, הלכה יד".

 

בהמשך, בחודש אוקטובר 2014, הוא התקשר אליו מטלפון ציבורי ברחוב ברנר 11 בעיר רעננה, שאל אותו אם בכוונתו להשתתף בכנס מ.ח.ר – של עמותת "ארגון האתאיסטים הישראלי", וכן שאל את המתלונן אם היטיב את דרכיו. המתלונן ענה לנאשם כי המכתב הלחיץ אותו מאוד והוא אינו פעיל עוד בתחום, וביקש את רחמיו של הנאשם.

 

בעקבות האיומים, בונה הפסיק את פעילותו וביטל הרצאות וכנסים שבהם אמור היה להשתתף, שעסקו בספרו או באתאיזם. כמו כן, עבר המתלונן לדירה אחרת ושינה את מספר הטלפון שלו.

מעטפות וסכין שהניח הנאשם בבית הכנסת הרפורמי ברעננה (באדיבות התנועה הרפורמית) (באדיבות התנועה הרפורמית)
מעטפות וסכין שהניח הנאשם בבית הכנסת הרפורמי ברעננה(באדיבות התנועה הרפורמית)

אחד המקרים שהתפרסמו בתקשורת הוא ריסוס כתובות גרפיטי על ביתו של מלכין, מרצה ליהדות חילונית. בנוסף הצמיד הנאשם סכין לדלת ומעטפה עליה נכתב "ספר שמות י"ז, י"ד-ט"ו", שם נכתב על מחיית זכר עמלק, שאותו השווה לפרופ' מלכין.

 

באישום האחרון מתואר כיצד בחודש אוגוסט 2017 אסף הנאשם מידע על 42 פעילי ארגון 'שוברים שתיקה' ורכש בנזין כדי להצית את הבניין שבו יושבים משרדי הארגון.

 

"אני לא יודע מי זה האיש, אבל כיוון שזה לא המקרה היחיד טוב שתפסו אותו", אמר פרופסור מלכין להגשת כתב האישום. "זו הצלחה של עבודת רשויות החוק והחשיבות של הדבר הזה היא בביטוי של חוסר סובלנות כלפי אנשים לא דתיים וחילונים".

 

"הסיבה שהתקיפו אותי היא הפעילות שלי בתרבות היהדות החילונית. הוא בחר להתקיף אותי כי אני מרצה בסמינר שמכיל רבנים חילונים. כל ביקורת היא מוצדקת, אבל לא כשהיא הופכת לאלימות".

 

האם אתה מפחד כיום?

"איך אפשר לפחד בארץ הזו? אתה לא יודע איפה יש טרוריסט, ערבי או יהודי. יש חשש, אבל מדחיקים אותו - אחרת אי אפשר לחיות בארץ הזו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הסכין בכניסה לבית פרופ' מלכין
מומלצים