שתף קטע נבחר

באיחור של שבעה עשורים: "הבר מצווה שהפסדתי בגלל השואה"

30 ניצולי שואה חגגו בר ובת מצווה בכותל המערבי בירושלים, לצד נערים ונערות מחטיבת ביניים החוגגים בעצמם את שנת בר ובת המצווה שלהם: "הסתכלנו על האבנים הגדולות והרגשנו שזה הבית"

 

עין לא נשארה יבשה: 30 ניצולי שואה חגגו בר ובת מצווה בכותל המערבי בירושלים, לצד נערים ונערות מחטיבת ביניים החוגגים בעצמם את שנת בר ובת המצווה שלהם. הניצולים, תושבי פתח תקווה, עלו לתורה כשהם מלווים בתלמידים מחטיבת הביניים "ברנר", וקיבלו פמוטות שנערות בנות מצווה הכינו, ספרים ותעודות.

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>

 

נחום גוטמן ראה את המוות מול עיניו פעם אחר פעם במהלך שנות הכיבוש הנאצי: טרנספורט בדרך לאושוויץ, הפצצת פסי רכבת, ברגן בלזן וטריזנשטאט. מול הכותל הוא הרגיש את הפספוס: "הבר מצווה שהפסדתי בגלל השואה". גוטמן (83) נולד בהונגריה ועלה לארץ אחר המלחמה עם קבוצת ילדים שנאספו ממוסדות נוצריים במדינות באירופה. "שמחתי לקחת חלק באירוע כזה מול המקום הקדוש ביותר לעם היהודי – הכותל המערבי".

 

קראו עוד בערוץ היהדות :

 

"הטקס גרם לי להתרגשות גדולה", אומר גם שלום ויינרמן. "לעלות לתורה בגילי, ולהתאחד עם העבר, עם המקום שממנו באנו. הסתכלנו על האבנים הגדולות והרגשנו שזה הבית. זה טמון בנו עוד מהחינוך שקיבלנו מבית על החורבן ועל ירושלים הקדושה".

 

נחום גוטמן ושלום ויינרמן מתרגשים   ()
נחום גוטמן ושלום ויינרמן מתרגשים

 

ויינרמן נולד בשנת 1930 ברומניה. בהיותו בן 12 כבר היה יתום מאב ואם שנספו בשואה. ממשפחתם נותרו רק הוא ואחותו. "התחבאנו באורווה של סוסים ללא חלונות וללא רצפה, מלאים בכינים", הוא מספר. "ראינו את המוות. כיום יש לי שתי בנות ובן ומספר נכדים, וכולם גרים בארץ".

 

 

במסגרת הפעילויות במרכז לחקר, יעוץ ותיעוד השואה של עיריית פתח תקווה, בהובלתו של משה פלדמר, הוחלט לקיים טקס בר ובת מצווה לניצולי שואה המתגוררים בעיר. ניצולות השואה והתלמידות עברו סיור מודרך במנהרות הכותל - בעוד שניצולי השואה והתלמידים השתתפו בסיור מודרך ב"שרשרת הדורות", הניחו תפילין ועלו לתורה בכותל המערבי, כשבסיום האירוע קיבלו תעודה.

 

"זהו אירוע מרגש לניצולי השואה, לתלמידים ולכולנו", אמר ראש העיר, יצחק ברוורמן. "הטקס המכונן אותו החמיצו ניצולי השואה הוא אירוע בעל משמעות רוחנית".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נחום גוטמן ושלום ויינרמן מתרגשים
מומלצים