שתף קטע נבחר

פרשת הצוללות: מודי זנדברג ומפקד השייטת לשעבר ישוחררו למעצר בית

בית המשפט הורה לשחרר למעצר בית של 10 ימים את השר לשעבר זנדברג, את מפקד השייטת לשעבר ברוש ואת רמי טייב, יועצו הפוליטי של השר יובל שטייניץ. במקביל, הוארך בחמישה ימים מעצרו של היועץ האסטרטגי נתי מור, שחשוד בתיווך לשוחד ובהעברת כסף לעובד ציבור: "יש התפתחויות שמחזקות את החשד נגדו"

 

 

פרשת הצוללות: בית משפט השלום בראשון לציון הורה היום (ד') לשחרר למעצר בית של 10 ימים את השר לשעבר אליעזר (מודי) זנדברג, מפקד שייטת 13 לשעבר שי ברוש ואת רמי טייב, יועצו הפוליטי של השר יובל שטייניץ. זנדברג גם הורחק לחודש ממשרדי קרן היסוד, שבה הוא משמש כיו"ר. במקביל, הורתה השופטת עינת רון להאריך בחמישה ימים את מעצרו של היועץ האסטרטגי נתי מור, שחשוד שביצע עבירות של תיווך בשוחד ובהעברת כסף לעובד ציבור.

 

באשר לעניינו של מור אמרה השופטת רון: "מאז הדיון הקודם בעניינו לא שקטה המשטרה על עניינה וחומר התווסף. יש התפתחויות לא מעטות בחקירה, שמחזקות את החשד נגד החשוד. חלק מההתפתחויות הן מהעת האחרונה ממש. עוד אציין כי על המשטרה לבצע פעולות חקירה נוספות. כפי שעולה מהחומר קיים חשש ספציפי לשיבוש הליכי חקירה".

 

 

נתי מור בהארכת מעצרו, היום: "קיים חשש לשיבוש הליכי חקירה" (צילום: רונן כרם) (צילום: רונן כרם)
נתי מור בהארכת מעצרו, היום: "קיים חשש לשיבוש הליכי חקירה"(צילום: רונן כרם)

השר לשעבר מודי זנדברג חשוד כי "קיבל שוחד ותיווך לשוחד לעובדי ציבור שונים זאת בעבור איש עסקים, תוך שהוא מבצע מרמה והפרת אמונים מתוקף היותו עובד ציבור. כמו כן, ביצע עבירה של רישום חשבונית כוזבת". זנדברג נחשב מקורב לראש הממשלה בנימין נתניהו ובעבר אף ניהל מטעמו את המו"מ להקמת הממשלה ב-2009. בנוסף, הציע לו נתניהו לשמש בתפקידים שונים, בהם מזכיר הממשלה. 

 

 

השר לשעבר מודי זנדברג (צילום: שאול גולן) (צילום: שאול גולן)
השר לשעבר מודי זנדברג(צילום: שאול גולן)
 

מהחקירה עלה חשד כי זנדברג קיבל ממיקי גנור במהלך השנים האחרונות כ-100 אלף שקל כשוחד כדי שיקדם את עסקאותיו של איש העסקים, שהפך לעד מדינה בפרשה. סנגורו של זנדברג, עו"ד יובל זמר, אמר כי "שום דבר לא נעשה במחשכים. מיקי גנור מנסה למשוך את כולם איתו". 

 

שי ברוש (צילום: שאול גולן) (צילום: שאול גולן)
שי ברוש(צילום: שאול גולן)

רמי טייב (צילום: דנה קופל) (צילום: דנה קופל)
רמי טייב(צילום: דנה קופל)
 

שי ברוש, קצין בדרגת תת-אלוף בצה"ל, היה מפקד שייטת 13 וראש מספן מודיעין. הוא חשוד בלקיחת שוחד ובהפרת אמונים. "כל הקשר שלו לפרשה הוא שהוא חבר של מיקי גנור. מדובר בספיח של הפרשה שהוא נקלע לו שלא בטובתו", טען סנגורו לאחר שנעצר. הסניגור הוסיף כי "הנזק שעלול להיגרם לאיש הזה עולה פי כמה על התועלת של הציבור. הוא איננו גורם מרכזי. מדובר באדם שעבר קריירה מפוארת בשירות הצבאי. היה מפקד השייטת, מעולם לא הסתבך בדבר. למה להכתים את שמו בשעה שסיכוי גדול מאוד שבסופו של יום לא יוגש כתב אישום?".

 

היועץ הפוליטי של השר יובל שטייניץ רמי טייב חשוד בעבירות שוחד, קשירת קשר לביצוע פשע והלבנת הון במסגרת חקירת פרשת הצוללות. טייב הוא חבר של דוד שרן, ראש לשכת ראש הממשלה לשעבר שנעצר אף הוא בפרשה, והשניים חזרו לאחרונה מחופשה בארה"ב. לפני כשנתיים וחצי נעצר טייב במסגרת חקירת פרשת השחיתות הציבורית וגם אז נחקר בלהב 433.

 

"פרשת הצוללות" המכונה גם פרשת כלי השיט או תיק 3000, עוסקת בחשד לשוחד רחב היקף שניתן לשורת עובדי ציבור בכירים, סביב עסקת רכש כלי שיט מהתאגיד הגרמני טיסנקרופ ואחזקתם. עד המדינה מיקי גנור, שהיה נציג התאגיד הגרמני, סיפק למשטרה מידע על פעילות השוחד לכאורה. בין החשודים - המשנה לשעבר לראש המטה לביטחון לאומי אבריאל בר יוסף, מפקד חיל הים לשעבר האלוף במיל' אליעזר (צ'ייני) מרום וכאמור מי שהיה ראש לשכת ראש הממשלה, דוד שרן.

 

את גנור ייצג עורך הדין דוד שמרון, איש סודו וקרוב משפחתו של ראש הממשלה נתניהו. גם שמרון חשוד בפרשה - אך לא בשוחד. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שאול גולן
מודי זנדברג
צילום: שאול גולן
מומלצים