שתף קטע נבחר

נפתח משפטה של סגנית השר לשעבר פאינה קירשנבאום

קירשנבאום התייצבה לראשונה בבית המשפט. לצד האישום שבו ייחסו לה לקיחת שוחד, בקשת שוחד, מרמה והפרת אמונים, הלבנת הון ועבירות מס, הוגשה בקשה לחלט רכוש שלה בהיקף של 5.7 מיליון שקל

 

 

 

 

קירשנבאום בבית המשפט (צילום: יריב כץ) (צילום: יריב כץ)
קירשנבאום בבית המשפט(צילום: יריב כץ)
משפטה של סגנית שר הפנים לשעבר פאינה קירשנבאום מישראל ביתנו, נפתח הבוקר (יום ה') בבית המשפט המחוזי תל אביב. היא התייצבה שם לראשונה, נוכח שורה ארוכה של עבירות שחיתות חמורות שבהן הואשמה. לצדה יתייצבו נאשמים נוספים בפרשה, ובמשפט המסועף צפויים להעיד כ-470 עדים.

 

לסגנית השר, לשעבר מזכ"לית מפלגת ישראל ביתנו, מיוחסות עבירות רבות של לקיחת שוחד, בקשת שוחד, מרמה והפרת אמונים, הלבנת הון ועבירות מס. מלבדה הגישה המחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה כתבי אישום נגד תשעה מעורבים נוספים בפרשת השחיתות רחבת ההיקף. לצד כתב האישום הוגשה בקשה לחלט רכוש של קירשנבאום בהיקף של 5.7 מיליון שקלים.

 

 

 (צילום: מאיר אזולאי, עידו ארז) (צילום: מאיר אזולאי, עידו ארז)
(צילום: מאיר אזולאי, עידו ארז)

 

 

לפי כתב האישום, מאז 2006 ועד דצמבר 2014 פעלה קירשנבאום באופן שיטתי ומתוכנן, לעתים מתוחכם, לשם ביצוע שורה של עבירות. כך, במקרים רבים היא ניצלה את תפקידיה כעובדת ציבור ואת מעמדה ובמיוחד את שליטתה על תקציבי מדינה (הכספים הקואליציוניים) כדי לדרוש שוחד ולקחת שוחד ממוסדות ציבוריים, מעמותות ומגורמים פרטיים. השוחד ניתן בדמות טובות הנאה פסולות עבורה או עבור בני משפחתה, עבור מפלגת ישראל ביתנו ועבור מקורבים - אליה או למפלגה.

 

נטען כי לעתים קרובות קירשנבאום אף ביקשה או דרשה מעובדי ציבור אחרים, מראשי גופים ציבוריים, ממנהלי עמותות ומאנשים פרטיים לפעול עמה יחד לשם הגשמת מטרותיה הפסולות ולשם הסתרתן ודרבנה אותם לעשות זאת.

 

עורך דינה של קירשנבאום, גיורא אדרת, אמר בדיון כי היא צפויה לכפור באישומים. "יש כאן כמויות עצומות של חומר, החקירה נמשכה על פני תקופה מאוד ארוכה. לכן אנו מבקשים פרק זמן סביר להיערך לתיק".

 

עו"ד אבי חימי, עו"ד גיורא אדרת ()
עו"ד אבי חימי, עו"ד גיורא אדרת

השיטה שבה פעלה לפי כתב האישום קירשנבאום, איפשרה לה לגבות כסף מארגונים ומעמותות, וזה שימש לא רק אותה ואת בני משפחתה. היא נעזרה בעוזרת המקצועית שלה, ויקטוריה (ויקה) רבין בעיקר בריכוז הקשר שבין המפלגה ובין פקידי משרדי הממשלה השונים, ונתנה לה הוראות. היא האיצה בעובדי ציבור אחרים, בראשי גופים ציבוריים, במנהלי עמותות ובאנשים פרטיים לפעול יחד איתה להגשים מטרות פסולות ולהסתיר אותן. בחלק מהמקרים דרשה לקבל כספים, מוצרים או טובות הנאה אחרות ובחלק מן המקרים מקבלת בתמורה לפעולות שקשורות לתפקידה הציבורי.

 

במקרים אחרים שיטת השוחד מורכבת יותר: היא ודאוד גודובסקי, בכיר ב"ישראל ביתנו", דרשו שוחד מגופים שונים שפנו לסגנית השר לקבל תקציבי מדינה. השניים דרשו בתמורה כי בעד העברת התקציבים, יקצו אותם גופים לשליטתם או יעמידו לשימושם נתח משמעותי מהתקציבים שיתקבלו. השוחד התקבל במספר דרכים, שהעיקריות שבהן: קידום מטרות פרטיות של קירשנבאום או המפלגה, שהוצגו כלפי חוץ באופן מטעה כמטרות של אותן גופים. מתן שירותים בחינם למפלגת ישראל ביתנו וגם העסקת מקורבים שלה או של המפלגה.

 

במהלך פתיחת המשפט חתמה הפרקליטות על הסדר טיעון עם אחד הנאשמים בפרשה, אפי פלס, גזבר המועצה האזורית מטה בנימין. הוא הורשע בהפרת אמונים במסגרת ההסדר, והצדדים ביקשו לגזור עליו עבודות שירות. עורך דינו, ירון קוסטליץ': "אנו מברכים על כך שהפרקליטות קיבלה את עמדתנו ולפיה פלס לא עבר עבירות שוחד והלבנת הון, וכי לא הייתה מרמה במעשיו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יריב כץ
קירשנבאום בבית המשפט
צילום: יריב כץ
מומלצים