שתף קטע נבחר

מהפך בארה"ב: הלבנים-נוצרים הפכו למיעוט

הלבנים הנוצרים עיצבו במשך מאות שנים את ההיסטוריה האמריקנית, אבל עכשיו הם כבר לא רוב: לפי סקר חדש שיעורם באוכלוסייה 43% בלבד לעומת 80% לפני ארבעה עשורים. ברקע: בוא המהגרים והתרחקות האמריקנים מהדת

שיעור האמריקנים המגדירים את עצמם לבנים-נוצרים ירד אל פחות מ-50% - שינוי שנגרם בשל ההגירה לארה"ב ומספרם הגדל של האמריקנים הדוחים לחלוטין את מוסדות הדת המאורגנת. כך עולה מסקר שמפרסם היום (ד') ה-PRRI, מוסד לחקר הדת שמושבו בוושינגטון.

 

לפי הסקר, נוצרים הם עדיין רוב גדול בארה"ב – כ-70% מהאמריקנים – אולם הלבנים-נוצרים, שבעבר שלטו בחיי הדת במדינה, הם כעת 43% מהאוכלוסייה בלבד. לפני ארבעה עשורים כ-80% מהאמריקנים היו לבנים-נוצרים.

רק 29% מהדמוקרטים הם לבנים-נוצרים (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
רק 29% מהדמוקרטים הם לבנים-נוצרים(צילום: shutterstock)

בעשורים האחרונים חלה ירידה חדה במספר החברים בפלגים פרוטסטנטיים הנשלטים בעיקר על-ידי לבנים כגון פרסביטריאניזם ולותרניזם; נרשמו עלייה במספר החברים הלטינים בכנסיות קתוליות ופרישה של לבנים לא-היספנים מכנסיות כאלה; והצטמצם הזרם הלבן האוונגליסטי, שעד לאחרונה היה נדמה שהוא חסין בפני פגיעה במעמדו.

 

המגמות הנחשפות בסקר החדש מגבירות בקרב קבוצות מסוימות את החרדה בנוגע למקומם של הנוצרים בחברה, במיוחד בקרב אוונגליסטים, המודאגים מהתמיכה בנישואים חד-מיניים ומהעלייה בשיעור האמריקנים שבעיני עצמם אינם משתייכים לשום קבוצה דתית. שיעורם של האמריקנים האלה באוכלוסייה הוא כ-25%. הנשיא דונלד טראמפ, שהבטיח בעבר שוב ושוב להגן על חופש הדת של הנוצרים, גרף בבחירות האחרונות 80% מקולות הלבנים האוונגליסטים.

 

כ-17% מהאמריקנים מגדירים עצמם כעת לבנים-אוונגליסטים לעומת 23% לפני עשור. מספר החברים בוועידה הבפטיסטית הדרומית, הארגון הפרוטסטנטי הגדול ביותר בארה"ב, צנח ל-15.2 מיליון בשנה שעברה – המספר הנמוך ביותר מאז 1990.

 

בסקר השתתפו יותר מ-100 אלף בני אדם והוא נערך מינואר 2016 עד ינואר 2017. סקרים קודמים הראו שהרוב הפרוטסטנטי, שעיצב את תולדות האומה האמריקנית, התבטל כבר בסביבות שנת 2008, וששיעורם של הפרוטסטנטים האלה נעשה כבר אז פחות מ-50% מהאוכלוסייה. הסקר שהתפרסם היום כולל בחינה מעמיקה יותר של ענייני גזע ודת.

 

הסקר קובע גם שיותר משליש מהרפובליקנים מגדירים את עצמם כלבנים-אוונגליסטים וכמעט שלושה רבעים מגדירים את עצמם לבנים-נוצרים. במפלגה הדמוקרטית לעומת זאת נוצרים לבנים הפכו למיעוט כבר לפני עשור, ומאז שיעורם הולך ומצטמק עוד יותר: אם לפני עשור שיעורם במפלגה היה 47% כעת הוא 29% בלבד. 40% מהדמוקרטים אומרים כי הם אינם משתייכים לשום דת.

 

בקרב האמריקנים הקתולים 55% מגדירים את עצמם כעת לבנים לעומת 87% לפני 25 שנה. ברקע עומד הגידול בשיעורם של הנוצרים הקתולים הלטינים. בעשור האחרון צנח שיעורם של הלבנים הקתולים בארה"ב מ-16% ל-11%.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
ארה"ב משתנה. שיעור הנוצרים הכללי: 70%
צילום: shutterstock
מומלצים