שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  פרשת הביצים הנגועות: זינוק חד במס' חולי הסלמונלה

  בעקבות פרשת הביצים הנגועות בסלמונלה מלולים בצפון מתברר: במהלך יולי־אוגוסט השנה נרשם זינוק חד במספר האנשים שלקו במחלה לעומת התקופה המקבילה אשתקד. גם אירופה סובלת: עלייה בשכיחות החיידק ב־14 מדינות

   

  צפו בדבריו של פרופ' איתמר גרוטו, משנה למנכ"ל משרד הבריאות:

   

   

  זינוק דרמטי במספר החולים בסלמונלה בחודשי הקיץ (יולי־אוגוסט) השנה בהשוואה לתקופה המקבילה בשבע השנים האחרונות. כך עולה מנתוני המחלקה לאפידמיולוגיה של משרד הבריאות.

   

  ביולי־אוגוסט השנה לקו במחלה 1,327 בני אדם לעומת 1,084 בשנה שעברה באותה תקופה. גם בשנים הקודמות מספר החולים היה קטן יותר: ב־2015 היו 825 חולים, בשנת 2014 נספרו 1,007 ובשנת 2013 היו 943 חולים.

   

   ( ) ( )

   

  בחודשים האחרונים נמצאה עלייה בשכיחות החיידק ב־14 מדינות באירופה ובהן בריטניה, הולנד, איטליה, הונגריה, נורבגיה ושוודיה. לפי ההערכות, מקורו בביצים שיובאו מפולין. במשרד הבריאות העריכו שמקור החיידק שנמצא בישראל גם הוא בביצים, ולכן החליטו לבצע בדיקות מקיפות.

   

  "לא יודעים כמה אנשים סובלים מסלמונלה"

  "אנחנו לא יודעים בדיוק מה מספר האנשים שסובלים מסלמונלה, כי לא תמיד כולם מגיעים לקבל טיפול רפואי", אומר פרופ' קובי מורן־גלעד משירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות ומאוניברסיטת בן־גוריון.

   

  "הסיכוי לתחלואה תלוי בכמה מרכיבים כמו זן הסלמונלה, כמה הוא אלים ואיזו כמות מהמזון שנאכל הייתה נגועה בחיידק. יש אנשים שנדבקים ולא מפתחים מחלה, חלק מהאנשים סובלים ממנה מאוד. זה בא לביטוי בשלשולים ובבעיות במערכת העיכול ויכול להגיע באוכלוסיות רגישות גם לסיבוכים קשים ולפעמים למוות".

    

  שלשום (ב') הודיעו משרד הבריאות ומשרד החקלאות כי לאחר בדיקות נמצאו חיידקי סלמונלה מזן אנטריטידיס בלולי הטלה בצפון הארץ. עם גילוי תוצאות בדיקות המעבדה הוחלט לעצור מיידית את שיווק הביצים מתחנת המיון. כמות הביצים החשודות כנגועות מהלולים מהווה פחות מאחוז מסך הביצים המשווקות בארץ אך עם זאת מדובר בכמות אדירה, המוערכת בכ־11 מיליון ביצים.

   

  במשרדי הבריאות והחקלאות קוראים לציבור שלא לצרוך ביצים הנושאות את שם המשווק "יש מעוף" מכל תאריך ועד לתאריך 20.10.17 שנמצאות בחנויות, ברשתות השיווק ובבתי הצרכנים. הביצים הללו נגועות לפי החשד בסלמונלה, אסור לצרוך אותן ויש להשליך אותן לפח האשפה. בכל מקרה, אין להחזירן לחנויות.

   

  שלשום דווח על אישה כבת 50 שמאושפזת כבר 10 ימים במצב קשה מאוד בבית־החולים רמב"ם בחיפה כתוצאה מסלמונלה. בדיקה ראשונית שנערכה במעבדות משרד הבריאות מעלה כי הסלמונלה שממנה סובלת אותה אישה שונה מזן הסלמונלה שנקשר לתחלואה באמצעות ביצים נגועות. תשובה חד־משמעית יותר תהיה בימים הקרובים.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים