שתף קטע נבחר

סקר מגלה: רק 10% מהישראלים יודעים לבצע החייאה נכונה

החייאה יכולה להציל חיים ולכן רבים נוהרים לקורסי החייאה במטרה להיות מוכנים ברגע האמת. אלא שסקר חדש, שנערך לקראת יום העזרה הראשונה הבינלאומי, מגלה - רק 1 מכל 10 אנשים יודע לבצע החייאה נכונה, למרות שאחוז אלו שעברו קורס בנושא גבוה יותר

 

60 שניות על החייאה ב-4 צעדים:

 

 

מי יעזור לכם אם תתמוטטו ברחוב לפני שיגיעו למקום אנשי רפואת חירום? בכל מקרה אל תבנו על עוברי האורח. סקר חדש מגלה כי רק 10% מהישראלים יודעים לבצע פעולות החייאה אפקטיביות אם ייתקלו באדם שהתמוטט ונזקק להגשת עזרה ראשונה מצילת חיים.

  

אך לא כל הישראלים מודעים או מודים בחוסר הידיעה. 30% סבורים כי הם יודעים לבצע החייאה טובה מאוד או די טובה. 70% הודו שאינם יודעים לבצע החייאה כלל או לבצע החייאה לא מספיק טובה.

 

החייאה. 90 אחוזים לא יידעו מה לעשות (צילום: shutterstock ) (צילום: shutterstock )
החייאה. 90 אחוזים לא יידעו מה לעשות(צילום: shutterstock )

 

הסקר נערך עבור "איחוד הצלה", לקראת יום העזרה הראשונה הבינלאומי שיצוין ברחבי העולם בסוף השבוע הקרוב וביום ראשון בישראל. את הסקר ערכו רפי סמית ואולגה פניאל ממכון סמית למחקר.

 

הסקר בוצע בפאנל אינטרנטי והשתתפו בו כ-700 נשאלים כמדגם מייצג של האוכלוסייה היהודית הבוגרת בישראל (גילאי 18 ומעלה) במטרה לבדוק את מידת הידע והיכולת של הציבור לבצע פעילויות החייאה במצבי חירום לפני הגעת צוותי עזרה ראשונה מקצועיים. טעות הדגימה הינה 3.7%.

 

64% למדו לעשות החייאה במסגרות שונות

הדבר מפתיע לאור ממצאים נוספים שעלו מן הסקר. 64% מהנשאלים ציינו שלמדו לבצע החייאה במסגרת כלשהי - בעיקר עשו קורס של עזרה ראשונה במסגרת הצבא (27%), קורס חובשים בצבא (2%), קורס עזרה ראשונה במסגרת אזרחית (41%), קורס חובשים במסגרת אזרחית (1%) או למדו במסגרת לימודי מקצוע רפואי (7%).

 

31% מהנשאלים ציינו שלא למדו לבצע החייאה אף פעם. יותר נשים הודו כי הן אינן יודעות לבצע החייאה - 77% לעומת 60% מהגברים. 39% מהנשים שהשתתפו בסקר ציינו כי מעולם לא למדו לבצע החייאה לעומת 24% מהגברים.

 

עוד עולה מהסקר כי מרבית מהנשאלים לא ינסו כלל לבצע החייאה באדם ללא הכרה, דופק ונשימה. 58% מהנשאלים ענו כי אם היו נקלעים לסיטואציה כזאת היו מחפשים מישהו אחר שיבצע החייאה (44%) או הודו שלא ידעו מה לעשות (14%).

 

כאשר בוחנים מה קורה בפועל בהתמודדות עם אירוע חירום רפואי, רק 24% מנשאלים שנתקלו במקרה הדורש ביצוע החייאה, באמת ביצעו או ניסו לבצע פעולות מצילות חיים. 29% מהאנשים שנתקלו בעבר בפצוע הודו שהם "קפאו" ברגע האמת ולא ביצעו החייאה או ניסו לסייע.

 

מנכ"ל איחוד הצלה, משה טייטלבוים, התייחס לנתונים ואמר כי "ההצלחה של טיפול רפואי מציל חיים תלויה גם בעזרה הראשונה שמגישים עוברי אורח או בני משפחה. אנו באיחוד הצלה רואים חשיבות עליונה בהדרכה של הציבור לביצוע נכון של החייאה ופעולות מצילות חיים נוספות עוד טרם הגעת מתנדבי איחוד הצלה למקום.

 

"בשל כך השקענו בשנים האחרונות משאבים רבים בהדרכת הורים ומשפחות בקורסי 'משפחה בטוחה', קורסים קצרים של ארבע שעות בהם לומדים המשתתפים לבצע פעולות מצילות חיים שמסייעות עד להגעת כוחות רפואת חירום. לקראת יום העזרה הראשונה אנו קוראים לציבור להירשם לקורסים אלו שכבר הוכיחו את עצמם. חלק ממשתתפי 'משפחה בטוחה' דיווחו כי במקרי חירום הם הגישו עזרה לבני משפחה ואנשים קרובים והצילו את חייהם".


 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
עזרה של עוברי אורח ברחוב
צילום: shutterstock
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים