שתף קטע נבחר

שמאלנים, נמאסתם

בלי קשר לשאלה למי הצבעתם בבחירות, אתם שמאלנים. אחרת, למה אתם נוסעים במהירות של 70 קמ"ש בנתיב השמאלי בכביש בין עירוני?

 

אילוסטרציה (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
אילוסטרציה(צילום: shutterstock)

 

אם יש אנשים שאני לא סובל, אלה הם השמאלנים. כן, האנשים ההזויים האלה, שמנותקים מן המציאות שסביבם. הם מסתובבים בינינו עם הראש בעננים, בלי להעיף מבט הצידה, בלי להבין איפה הם נמצאים בכלל, וגורמים נזק עצום. מי האנשים האלה? מה מניע אותם? 

 

אל תיתמם לי בבקשה, קורא יקר. זה לא הם, זה אתה. אני מדבר עליך עכשיו. כן, אדוני, עליך. וגם עלייך, גברתי. הצבעתם ביבי? בנט? כחלון? לפיד? זה לא משנה. עמוק בלב שלכם, בדי-אן-איי. שלכם, בשורש הנשמה שלכם, אתם שמאלנים. כי להיות ישראלי זה להיות שמאלני, וזה לא משהו שצריך להתגאות בו.

 

תסבירו לי, למה? מדוע, בשם אלוהים, אתם נוסעים 70 קמ"ש בנתיב השמאלי, בכביש בינעירוני? בשביל מה זה טוב, מה יוצא לכם מזה? ובשם אלוהים, מאיפה מגיע ההרגל הזה שלכם, הישראלי כל כך, לשבור שמאלה ולהתנחל בנתיב השמאלי, בכל פעם שיש האטה בתנועה? מה יש לכם לחפש שם?

 

שמתם לב פעם לעובדה שבכל רמזור בארץ ישראל, בכל כביש שיש בו שני נתיבים או יותר, המכוניות ממלאות קודם כל את הנתיב השמאלי, ורק אחר כך את הנתיב הימני? ואני מדבר על מכוניות שממשיכות ישר, לא על אלה שרוצות לפנות שמאלה. אנחנו כל כך רגילים להתנהגות הזאת, שאנחנו לא שמים לב אליה. אתם יודעים שבכל העולם זה להפך, ורק אצלנו זה ככה?

 

מי שהסבה את תשומת ליבי לראשונה לתופעה הזאת, לפני שנים רבות, היא מבקרת הסרטים והעיתונאית חנה בראון, ילידת ארצות הברית, מתבוננת חדת-עין ודקת-אבחנה של החברה הישראלית. היא קוראת לישראלים הרבים, הנוהגים בנתיב השמאלי כאילו הוא של אמא שלהם, "Left Lane Abusers" – משתמשים-לרעה בנתיב השמאלי.

 

 

אני רוצה להציע כאן מגדיר בסיסי לשמאלן המקומי. זוהי חלוקה שתאפשר לכם לדעת לאיזה סוג שייך האיש שחוסם לכם את הנתיב השמאלי בכביש הבינעירוני, נוסע בו לאט-לאט, ולא מתרשם מהבהובי האורות ואפילו מן הצפירות העצבניות שלכם. החלוקה הזאת גם תאפשר לכם לדעת לאיזה סוג אתם בעצמכם שייכים. לדעתי יש שלושה סוגים של שמאלנים ישראלים:

 

1. השמאלן ההמום – שהוא לעתים קרובות גם האיטי ביותר. לסוג זה שייכים אנשי השמאל הדתי, ציבור שנטען בטעות שהוא נעלם, אבל האמת הפוכה לחלוטין. אצלנו בארץ, מי שיותר דתי - יותר שמאלני. ככה זה. אחרי שנים רבות של תצפיות, לדעתי יש קשר בין אורך הזקן של הנהג הישראלי לבין השמאלנות שלו: ככל שהזקן ארוך יותר, השמאלן קיצוני יותר. וכמו שיודע כל מי שנסע לירושלים וממנה, החרדים שבינינו נוסעים כאילו הנתיב השמאלי הוא נחלת אבותיהם, כברת ארץ קדושה השייכת להם ורק להם.

 

קשה לכעוס עליהם, כי הם לא עושים את זה בכוונה – הם פשוט המומים. החינוך החרדי, שלפעמים אינו כולל שיעורי חינוך גופני וטיולים שנתיים, שם את הדגש על לימוד דקדקני של טקסטים, ולא על התמצאות במרחב. התוצאה היא שהחרדי המצוי פשוט אינו תופס היטב את מקומו במרחב, וחוויית הנהיגה בכביש בינעירוני קשה לו מאוד. הוא שואב נחמה וביטחון מן הנסיעה האיטית בנתיב השמאלי, ומה שנראה כמו אדישות לטור המכוניות שמשתרך מאחוריו הוא למעשה מצב מתמשך של הלם וחוסר מודעות למקומו על הכביש. זהירות: השמאלן ההמום לחוץ מאוד גם ככה, ואם תצפרו לו רק תלחיצו אותו עוד יותר.

 

2. השמאלן הארצישראלי המצוי - כשמו, זהו השמאלן הנפוץ ביותר, והוא המאפיין את הנהג הישראלי ואת האופי הישראלי. מה שגורם לסגנון הנהיגה המעצבן שלו הוא פחד עמוק לצאת פראייר. זהו הכוח החזק, הלא-מודע והאמיתי המניע את רוב הישראלים - חרדה עמוקה שמא הם יפסידו משהו, שמא ינצלו אותם לרעה, שמא הם יפספסו הזדמנות כלשהי ויצאו פראיירים.

 

השמאלן המצוי יודע שהנתיב השמאלי מיועד לכלי רכב מהירים, ולכן הוא נמצא בו תמיד. אבל ברגע שהוא שם, הוא נמצא בעמדה שמקנה לו יתרון, והוא יסרב להתפנות ממנה, גם אם הוא נוסע לאט יותר ממך. לכן אין טעם להבהב ולצפור לו. הוא יודע שאתה מאחוריו, ויודע שאתה רוצה לעקוף אותו, אבל הוא לא פראייר, ולכן הוא לעולם לא יעבור ימינה. חבל על העצבים שלך.

 

3. השמאלן הרשע - זהו הסוג הנורא מכולם. הוא נוסע בנתיב השמאלי לא כדי לשפר את מצבו בחיים, אלא כדי לדפוק אותך. הוא פשוט נהנה לחסום את התנועה שמאחוריו. לסוג הזה שייכים נהגי המשאיות העולים לירושלים במהירות של 9 קמ"ש, ועוקפים משמאל את המשאית שנוסעת בנתיב הימני, במהירות של 8 קמ"ש. השמאלנים הרשעים הם הסיבה שבגללה לא הייתה ברירה אלא להרחיב את כביש שער הגיא לשלושה נתיבים, וגם זה לא תמיד עוזר. כשאתם רואים שתי משאיות שנוסעות לאט מאוד זו לצד זו בכביש בינעירוני וחוסמות לכם את האפשרות לעקוף אותן, אתם רואים לפניכם לפחות שמאלן רשע אחד.

 

 

השמאלן הרשע הוא גם הנהג שנוסע לאט מאוד בכביש חד-נתיבי, אבל לעולם לא יזוז קצת ימינה לשולי הדרך ויאפשר לך לעקוף אותו, כמו שעושים באירופה. הוא פשוט נהנה ממראה טור המכוניות שמשתרך מאחוריו, ואין טעם להבהב ולצפור לו. זה רק ישמח אותו - הכעס והתסכול שלך הם הנחת שלו. אם תיצמד אליו מאחור, הוא עלול גם ללחוץ על הברקס, רק כדי שתיכנס בו, ותהיה אשם בתאונה. זהירות. על אנשים כאלה אומר הפתגם הערבי "אילי מא בחאף מן אללה - חאף מינהו" - מי שלא מפחד מאלוהים, תפחד אתה ממנו.

 

בימי הרחמים והסליחות האלה אני מנסה למתן את היחס שלי לשמאלנים שבינינו, ומשתדל לכעוס עליהם קצת פחות. בו בזמן אני קורא להם - זאת אומרת לכם - להיטיב את דרככם. אחי הנהגים הישראלים, לא מאוחר מדי להשתנות, וכל עוד הנר דולק אפשר לתקן. נסיעה טובה לכם, ושנה טובה.

 

office@yovell.co.il 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים