שתף קטע נבחר

הגיס והיועץ הצמוד: אלה מקורבי שטייניץ שנחקרו בפרשת הצוללות

הותר לפרסום כי גרי חכים, פעיל ליכוד מוכר וגיסו של שר האנרגיה, ואביעד שי, ששימש כיועצו המקצועי של שטייניץ בעת שכיהן כשר האוצר, הם המקורבים שנחקרו באזהרה בפרשת הצוללות. עד המדינה מיקי גנור סיפר בעדותו על אי-סדרים לכאורה בניהול קמפיין הפריימריז של שטייניץ

 

 (צילום: כל נס ציונה) (צילום: כל נס ציונה)
(צילום: כל נס ציונה)

הבוקר (יום ג'), בחלוף 48 שעות מזימונם לחקירה במשטרה, מותר לפרסם את זהותם של שניים ממקורביו של השר יובל שטייניץ שנחקרו בתחילת השבוע כחלק מהסתעפויות "פרשת הצוללות". השניים הם גרי חכים, גיסו של שטייניץ ויועצו, ואביעד שי, שהיה בעבר יועצו המקצועי הצמוד במשרד האוצר.

 

סעיפי החשד המדויקים נגד השניים לא פורסמו מכיוון שהם לא הובאו לדיון בבית המשפט אלא שוחררו בתנאים מגבילים. ואולם ידוע שחכים ושי נחקרו בעקבות דברים שאמר בחקירתו עד המדינה מיקי גנור, מי שהיה נציג התאגיד הגרמני "טיסנקרופ" ומתאר מערכת שלמה של מתן שוחד לכאורה לשורת עובדי ציבור בכירים.

 

גנור סיפר בחקירתו על אי-סדרים לכאורה בקמפיין פריימריז של שטייניץ. בסוף השבוע נחקר גם היועץ האסטרטגי צחי ליבר, שתרם לעדות של גנור בנושא החשדות לאי-סדרים מצד שי וחכים - ואמור להיות מובא היום להארכת מעצר נוספת.

 

עורכת הדין זיוה אגמי, המייצגת את אביעד שי, מסרה: "מרשי הופתע לגמרי מעיכובו לצורך החקירה. בשום שלב לא סבר שיש פגם כלשהו בהתנהלותו. מרשי לא היה יועץ פוליטי לשר אלא יועץ מקצועי. הוא לא נחקר על תקופת עבודתו אצל השר אלא על 2014. אין לו מה להסתיר והוא סיפר גרסת אמת ולהערכתי המקצועית כבר ברור לחוקרים שאינו קשור לתיק ולא נעשתה כל עבירה על ידו. מרשי אינו מכיר את גנור ולא הכירו עד שפורסם דבר החקירה. מדובר באדם ללא עבר פלילי. איש נורמטיבי בעל משפחה צעירה שהחקירה הזו עלולה לפגוע בו ללא טעם אמיתי. מרשי נזרק לקלחת שהוא לא שייך אליה ולא היה שייך אליה מעולם".

 

חכים, תושב רעננה, פעיל ליכוד וחבר מרכז מוכר, שימש בעבר אחד מראשי מטה הבחירות של השר שטייניץ ונחשב גם למקורב לאנשיו וליועציו של ראש הממשלה בנימין נתניהו.

הכוורת שלו בחקירה. השר שטייניץ (צילום: AFP) (צילום: AFP)
הכוורת שלו בחקירה. השר שטייניץ(צילום: AFP)

ב-2010 עלה שמו לכותרות לאחר שפורסם כי שטייניץ, אז בתפקיד שר האוצר, אישר את הבאתם לארץ של מאות עובדים זרים לחברת שפיר הנדסה, שבה שימש חכים יועץ. האישור של שטייניץ ניתן בניגוד לעמדת משרד האוצר בנושא העובדים הזרים.

 

לפי תחקיר שפרסם אז ערוץ 10, גורמי המקצוע באוצר ובאגף התקציבים אישרו לחברה תוספת של 500-300 עובדים. העניין עבר לחתימת השר, אבל הוא החליט לאשר הבאת 700 עובדים זרים.

 

מטעמו של שטייניץ נמסר אז בתגובה כי "החלטתו של השר נקבעה משיקולים מקצועיים בלבד, לצורך קידום פרויקט הרכבת, משום שלא ניתן להעסיק עובדים בלתי מיומנים מקומיים. כל טענה אחרת משוללת כל יסוד". חכים מסר אז כי "אכן אני יועץ בחברה, אבל לא הייתי מעורב בהחלטה הזו".

זיוה אגמי, עורכת דינו של אביעד שי (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
זיוה אגמי, עורכת דינו של אביעד שי(צילום: מוטי קמחי)

 

גרי חכים הוא אביה של עורכת הדין דנה חכים, שהוזכרה בדו"ח של מבקר המדינה לאחר שהועסקה בחברת נתיבי ישראל (לשעבר מע"צ), תחילה בתפקיד עו"ד במחלקת הייעוץ המשפטי של החברה ולאחר זמן קצר בתפקיד ממונה באגף אסטרטגיה ושיווק ופיתוח עסקי.

 

מבקר המדינה העיר אז כי "קבלתה של גב' חכים לחברה הייתה בניגוד לנוהלי החברה הקובעים את הדרך שבה יש לקיים פנייה פומבית לאיתור המועמד המתאים ביותר. תהליך קבלתה לחברה פוגע בעקרון השוויון ומעורר ספק אם היא המועמד המתאים ביותר שניתן היה למצוא".

 

הנחקר הנוסף, אביעד שי, רואה חשבון במקצועו, עבד בחברת הייעוץ "דלויט" לפני שחבר לשטייניץ ב-2009 באוצר. הוא כיהן כיועץ האמון על הקשר המקצועי בין השר והגורמים המקצועיים באוצר לבין שרים, חברי כנסת והוועדות השונות במשכן - ושיחק תפקיד מרכזי בנושאים הכלכליים המרכזיים שהגיעו לכנסת.

 

שי עזב ב-2011 למגזר הפרטי - והפך העוזר האישי של מנכ"ל אייפקס ומי שהייתה אז יו"ר תנובה, זהבית כהן. לפי אתר קבוצת "זאפ" שבבעלות אייפקס, שי מונה לסמנכ"ל הכספים של הקבוצה ביוני 2016. "טרם הצטרפותו לקבוצה, שימש שי כמנהל במחלקה הכלכלית של משרד רואי החשבון KPMG - סומך חייקין. לפני כן, מילא מספר תפקידים כלכליים בחברות מהמשק הישראלי, כגון: שיכון ובינוי, תנובה, משרד האוצר ו-Deloitte", נכתב שם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים